Modrá mašina dál válí. Chelsea otočila londýnské derby s Tottenhamem

Aktualizováno 26. 11. 2016 20:32
Chelsea zůstává v čele anglické Premier League, v londýnském derby totiž dokázala otočit zápas s Tottenhamem. Vyhrály i Liverpool a Manchester City.
David Luiz a Gary Cahill z londýnské Chelsea.
David Luiz a Gary Cahill z londýnské Chelsea. | Foto: Reuters

Londýn - Útočník Sergio Agüero dvěma góly rozhodl o výhře Manchesteru City v 13. kole anglické fotbalové ligy 2:1 na hřišti Burnley. Svěřenci trenéra Pepa Guardioly jsou v tabulce třetí za ChelseaLiverpoolem.

Blues zvládli londýnské derby a Tottenham porazili 2:1, Reds vítězstvím 2:0 nad Sunderlandem prodloužili sérii bez porážky na 11 zápasů. Swansea v přestřelce s Crystal Palace zvítězila 5:4.

Sotva gólman Chelsea Thibaut Courtois dosáhl deseti hodin v lize bez inkasované branky, překonal jej střelou k tyči záložník Tottenhamu Eriksen. "Blues" se dlouho nemohli dostat do tempa, až se těsně před přestávkou povedenou střelou zpoza vápna prosadil Pedro.

Krátce po pauze dokonali domácí obrat, když se trefil ve vápně nikým nehlídaný Moses. Na gól mu přihrál Costa, který se v této sezoně podílel už na 14 brankách, což se nikomu jinému v Premier League nepovedlo. Deset gólů dal a u čtyř asistoval.

Tottenham prohrál poprvé v sezoně. Na stadionu Stamford Bridge se mu dlouhodobě nedaří, neboť tam naposledy zvítězil v únoru 1990.

Zkušený brankář Paul Robinson dostal poprvé v sezoně šanci v základní sestavě Burnley a ve 14. minutě se podílel na prvním gólu. Jeho dlouhý nákop odhlavičkoval stoper hostů Otamendi pouze k Marneymu a ten střelou z první pohotově zakončil. Dvaatřicetiletý záložník se v Premier League prosadil téměř přesně po sedmi letech.

"Citizens" následně přidali v ofenzivě. Nejprve Touré trefil tyč, o chvíli později už vyrovnal Agüero. Argentinský kanonýr se prosadil do sítě Burnley poprvé v kariéře a vstřelil branku 29 z 30 týmů, proti nimž v anglické lize nastoupil.

Domácí kouč Sean Dyche musel v závěru prvního poločasu dvakrát střídat, neboť se zranili střelec Marney i Gudmundsson. Ani hosté nedohráli bez vynuceného střídání, v druhém dějství se zranil Sterling.

V 60. minutě dokonal obrat po závaru ve vápně domácích Agüero a desátou trefou v sezoně poskočil do čela tabulky střelců ke Costovi z Chelsea. V závěru Burnley soupeře zatlačilo, ani Barnesova střela nůžkami ale brankou neskončila a Manchester City vyhrál dva ligové zápasy po sobě poprvé od září.

V prvním poločase duelu Liverpool - Sunderland gól nepadl, domácí tým ale přišel o zraněného Coutinha, který opustil hřiště na nosítkách. "Má zraněný kotník, ale více nemůžeme říct, dokud neuvidíme snímek. Zpočátku to pro něj bylo velmi bolestivé, o přestávce už ale říkal, že to je o mnoho lepší. Jsem docela optimista, takže doufám, že bude moci zítra trénovat," řekl trenér Liverpoolu Jürgen Klopp.

Coutinha nahradil Origi, který čtvrt hodiny před koncem otevřel skóre. Belgický útočník dal pět ze šesti ligových gólů za Liverpool jako střídající hráč. Na konečných 2:0 upravil z penalty Milner, který se proti Sunderlandu v lize střelecky prosadil už šestkrát, což se mu proti nikomu jinému nepovedlo. Liverpool v Premier League nikdy na stadionu Anfield Sunderlandu nepodlehl.

Middlesbrough se dostalo do vedení v Leicesteru po 13 minutách zásluhou Negreda, jenž se prosadil poprvé od úvodního kola. V 30. minutě mohl vyrovnat Okazaki, střelou přes hlavu ale trefil pouze břevno. O chvíli později ale zahrál ve vápně obránce hostů Chambers rukou a nařízenou penaltu bezpečně proměnil Mahriz.

Jenže zatímco v Lize mistrů se "Liškám" daří, v Premier League nemohou najít formu z minulé sezony. V 71. minutě poslal Forshaw pas za obranu na Negreda a ten podruhé překonal Zielera.

Domácím alespoň bod zachránil další pokutový kop, který ve čtvrté minutě nastavení proměnil Slimani. Leicester v nejvyšší soutěži neporazil Middlesbrough od listopadu 2000.

Trenér Bob Bradley se proti Crystal Palace dočkal první výhry na lavičce Swansea, která v 68. minutě vedla 3:1, k čemuž přispěl dvěma trefami Fer. Pak ale hosté zápas otočili, když se prosadili Tomkins, Benteke a vlastním gólem k obratu přispěl Cork.

Ani to ale hráčům Crystal Palace k bodům nestačilo, neboť v nastavení se dvakrát trefil střídající Llorente, který do Swansea přestoupil v létě ze Sevilly. "Labutě" se posunuly na předposlední místo před Sunderland. Crystal Palace prohrál pošesté za sebou.

Anglická fotbalová liga - 13. kolo:

Burnley - Manchester City 1:2 (14. Marney - 37. a 60. Agüero), Hull - West Bromwich 1:1 (72. Dawson - 34. McAuley), Leicester - Middlesbrough 2:2 (34. Mahriz z pen., 90.+4 Slimani z pen. - 13. a 71. Negredo), Liverpool - Sunderland 2:0 (75. Origi, 90.+1 Milner z pen.), Swansea - Crystal Palace 5:4 (66. a 68. Fer, 90.+1 a 90.+3 Llorente, 36. Sigurdsson - 19. Zaha, 75. Tomkins, 82. vlastní Cork, 84. Benteke), Chelsea - Tottenham 2:1 (45. Pedro, 51. Moses - 11. Eriksen).