Arsenal prodloužil neporazitelnost a vede, Vardy hattrickem potopil City

Aktualizováno 10. 12. 2016 20:47
Arsenal, v jehož sestavě nechyběl Petr Čech, porazil v anglické lize Stoke 3:1 a povýšil do čela anglické ligy, druhá Chelsea má však zápas k dobru. Slaví také mistrovský Leicester, který díky hattricku Jamieho Vardyho zvítězil nad Manchesterem City 4:2.
Radost fotbalistů Arsenalu (Alexis Sánchez)
Radost fotbalistů Arsenalu (Alexis Sánchez) | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Arsenalu s Petrem Čechem v brance prodloužili sérii bez porážky v anglické lize na 14 zápasů. V 15. kole porazili Stoke 3:1 a posunuli se do čela neúplné tabulky o skóre před Chelsea, jež má nedělní zápas s West Bromwichem k dobru. Stoke stále čeká na první ligový bod získaný na hřišti Arsenalu od ročníku 1981/82. Leicester zvítězil nad Manchesterem City 4:2 a prolomil sérii pěti zápasů bez výhry. Jamie Vardy vstřelil hattrick.

Pro Arsenal přitom zápas se Stoke nezačal vůbec dobře. V 27. minutě udeřil Xhaka ve vápně loktem záložníka hostů Allena, nařízený pokutový kop zužitkoval Adam a stylově oslavil dnešní 31. narozeniny. Už předtím navíc musel být kvůli zranění vystřídán obránce Mustafi, kterého nahradil Bellerín. Čerstvě zotavený pravý bek připravil ještě před přestávkou gól pro Walcotta.

Druhý poločas "Kanonýři" ovládli. Pět minut po změně stran Özil hlavou přehodil gólmana Granta po centru Oxlade-Chamberlaina. Čtvrt hodiny před koncem pojistil výhru Iwobi. Asistenci si připsal Sánchez, jenž se v posledních 26 utkáních Premier League přímo podílel na stejném počtu branek: 18 dal a na osm přihrál.

"Za poslední týden jsme nastříleli mnoho branek a dosáhli skvělých výsledků. Je potřeba udržet koncentraci a pokračovat v tom," připomněl trenér Arsenalu Arséne Wenger úterní výhru 4:1 v Basileji v Lize mistrů a předchozí ligové vítězství 5:1 na hřišti West Hamu. "Start byl rozvážný, ale někdy to trvá, než se dostanete do rytmu, když hrajete každých pár dní," dodal.

Vardy zazářil hattrickem

Leicesteru se dosud v lize příliš nedařilo, proti Manchesteru City se však dostal do vedení už ve třetí minutě. Mahrizovu přihrávku za obranu zužitkoval Vardy a ukončil sérii 16 soutěžních zápasů za Leicester bez branky.

O dvě minuty později bylo se svěřenci Pepa Guardioly ještě hůře, neboť povedenou střelou zpoza vápna překonal gólmana Brava King a "Citizens" inkasovali dvakrát během první pětiminutovky v lize po více než deseti letech. U obou tref asistoval Slimani.

Ve 20. minutě zafungovala poprvé od února spolupráce Mahriz - Vardy. Bleskový protiútok připomněl mistrovské tažení "Lišek" z minulé sezony, Mahriz z první přihrál před bránu Vardymu a anglický reprezentant vstřelil druhý gól v zápase. Teprve podruhé v historii tým vedený Guardiolou inkasoval tři branky ve dvou zápasech v řadě.

Hosté sice v druhém poločase dominovali, gól ale slavil znovu Vardy, když 12 minut před koncem po chybě v rozehrávce hostů zkompletoval hattrick. V závěru pouze zkorigovali stav Kolarov a střídající Nolito. Domácí trenér Claudio Ranieri tak potvrdil, že se mu proti "Citizens" daří: vyhrál osm z devíti vzájemných střetnutí v Premier League.

Trenér Sunderlandu David Moyes vůbec poprvé podlehl Swansea. O jasný výsledek 3:0 ve prospěch velšského celku se v druhém poločase postarali dvěma góly Llorente a trefou z pokutového kopu Sigurdsson. Swansea se odlepila od posledního místa, kde nově pobývá její soupeř.

Watford porazil i díky dvěma gólům Okaky 3:2 Everton, což se mu povedlo po téměř třiceti letech. Hostům nepomohly ani dvě branky útočníka Lukakua, který se v pouhých 23 letech prosadil už proti 22 týmům anglické ligy.

Stejný počet soupeřů lovil míč ze sítě po střelách Bentekeho, který gólem z penalty přispěl k remíze Crystal Palace 3:3 na hřišti Hullu. Londýnský celek stanovil nový klubový rekord, když se v posledních třech zápasech prosadil vždy minimálně třikrát. Stačilo mu to ale pouze na zisk čtyř bodů.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:

Watford - Everton 3:2 (36. a 64. Okaka, 59. Prödl - 17. a 86. Lukaku), Arsenal - Stoke 3:1 (42. Walcott, 50. Özil, 75. Iwobi - 29. Adam z pen.), Burnley - Bournemouth 3:2 (13. Hendrick, 16. Ward, 75. Boyd - 45.+2 Afobe, 90.+1 Daniels), Hull - Crystal Palace 3:3 (27. Snodgrass z pen., 72. Diomande, 78. Livermore - 52. Benteke z pen., 70. Zaha, 89. Campbell), Swansea - Sunderland 3:0 (54. a 80. Llorente, 50. Sigurdsson z pen.), Leicester - Manchester City 4:2 (3., 20. a 78. Vardy, 5. King - 82. Kolarov, 90. Nolito).