Wenger posedmé vyhrál FA Cup, v poháru triumfovaly i Dortmund, Barcelona a PSG

Aktualizováno 27. 5. 2017 23:33
Arsenal vyhrál ve finále FA Cupu nad Chelsea 2:1, a navázal tak na své tituly z let 2014 a 2015. Ve španělském poháru zvítězila Barcelona, německému kraloval Dortmund a ve Francii se radoval Paris St. Germain.
Aaron Ramsey a Hector Bellerin
Aaron Ramsey a Hector Bellerin | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Arsenalu získali potřinácté v historii Anglický pohár a jsou novými rekordmany této nejstarší světové soutěže. Svěřenci trenéra Arséna Wengera, jenž nechal na lavičce brankáře Petra Čecha, porazili v dnešním finále v londýnském Wembley 2:1 mistrovskou Chelsea.

Kromě Gunners se v sobotu radovali z trofeje také Barcelona, Borussia Dortmund a Paris St. Germain.

Arsenal triumfem, kterým se v historické tabulce odpoutal od dvanáctinásobného vítěze Manchesteru United, alespoň částečně vylepšil dojem z nevydařené sezony. "Kanonýři" si po pátém místě v ligové tabulce nezahrají poprvé od roku 1998 Ligu mistrů, což může dlouholetého trenéra Wengera stát místo. Uznávaný francouzský kouč se stal se ziskem sedmého FA Cupu nejúspěšnějším trenérem v dějinách soutěže.

První gól zápasu vstřelil už ve 4. minutě Alexis Sánchez, jenž překonal Thibaulta Courtoise poté, co si doběhl odražený míč. Asistent rozhodčího sice signalizoval ofsajd Aarona Ramseyho, hlavní sudí však branku uznal, neboť se Velšan míče nedotkl ani nebránil gólmanovi.

Arséne Wenger s trofejí
Arséne Wenger s trofejí | Foto: Reuters

Šance Arsenalu na zisk trofeje ještě vzrostly poté, co byl v 68. minutě po druhé žluté kartě za filmování vyloučen Victor Moses. Chelsea ale i v deseti vyrovnala - v 76. minutě si Diego Costa zpracoval na prsou míč od Williana a překonal Davida Ospinu, jenž dostal přednost před jedničkou pro ligové zápasy Čechem.

Už o tři minuty později ale Arsenal znovu vedl, když Olivier Giroud našel na malém vápně volného Ramseyho, jenž hlavou rozhodl. Čech tak po odchodu z Chelsea v roce 2015 získal první velkou trofej, celkově se z výhry v Anglickém poháru radoval popáté.

Německý pohár patří Dortmundu

Německý pohár získali počtvrté fotbalisté Dortmundu. O jejich finálové výhře 2:1 nad Eintrachtem Frankfurt rozhodl panenkovskou penaltou Pierre-Emerick Aubameyang. Nejlepší střelec uplynulého ročníku bundesligy se stylově s Borussií nejspíš rozloučil, protože tento týden požádal vedení klubu o přestup navzdory smlouvě do roku 2020.

Podle německých médií v Dortmundu skončí i trenér Thomas Tuchel, který předloni nahradil úspěšného Jürgena Kloppa. Dnes získal pro Borussii první cennou trofej od roku 2012, kdy vestfálský celek slavil double.

Fotbalisté Dortmundu si vynahradili zklamání z předchozích tří ročníků Německého poháru, v nichž odešli z finále poraženi. Dvakrát podlehli Bayernu Mnichov a jednou Wolfsburgu. Až dnes se jim povedlo navázat na triumfy z let 1965, 1989 a 2012.

Na brzký gól Ousmaneho Dembélého, který poslal míč po náběhu do vápna nekompromisně pod břevno, ještě dokázal jedenáctý tým bundesligy odpovědět. Po rychlé akci se trefil Ante Rebič. V 66. minutě finský gólman Lukas Hradecky fauloval Christiana Pulisice a Aubameyang napodobil pokutový kop Antonína Panenky z finále mistrovství Evropy v roce 1976.

Pohárový úspěch třetího týmu ligové tabulky potěšil i Freiburg, který si díky tomu zahraje kvalifikaci Evropské ligy, a Herthu Berlín. Mužstvo českého záložníka Vladimíra Daridy, které bylo v lize šesté, postoupilo rovnou do hlavní fáze Evropské ligy.

Barca má první letošní trofej

Španělský pohár vyhráli potřetí za sebou fotbalisté Barcelony. Soutěž ovládli po vítězství 3:1 nad Alavésem, který hrál finále poprvé v historii. Naposledy slavili pohár třikrát za sebou v letech 1950 až 1952.

Španělský vicemistr rozhodl zápas s devátým celkem ligové tabulky už v prvním poločase. Skóre otevřel Lionel Messi po půlhodině hry, když zakončil kombinaci s Neymarem střelou z hranice velkého vápna.

Vzápětí sice vyrovnal Theo parádní trefou z přímého kopu, ale v závěru prvního poločasu poslal favorita znovu do vedení Neymar a po Messiho přihrávce zvýšil na 3:1 Paco Alcácer.