reklama

Nebyla to pusa, odráží "padouch" kritiku. Jiní mají přísná opatření za divadlo

Fotka, která obletěla svět. Dedryck Boyata a Marko Grujič z Herthy Berlín se v zápase dostali do těsného kontaktu. Fotka, která obletěla svět. Dedryck Boyata a Marko Grujič z Herthy Berlín se v zápase dostali do těsného kontaktu. autor: Reuters
Obnovení německé Bundesligy sledoval celý fotbalový svět. A někteří jako třeba útočník Falcao nechápou přísnost části nařízení.

Dezinfikované míče, plošné měření teploty, prázdné tribuny, roušky, doteky loktů místo opravdových gólových oslav…

Bundesliga o víkendu odstartovala jako první velká soutěž v Evropě, ovšem za dodržování přísných hygienických opatření vzhledem k pandemii nového typu koronaviru. Dokument s mnoha pravidly, kterým vedení německých lig přesvědčilo o správnosti restartu místní úřady, čítá 51 stran. Kluby navrch dostaly ještě speciální manuál, aby vše proběhlo perfektně.

K dokonalosti však kousek chyběl.

Kritiku schytal obránce Herthy Berlín Dedryck Boyata, který se při výhře 3:0 nad Hoffenheimem neukočíroval. Zdálo se, že parťáka Marka Grujiče chytil za hlavu a políbil ho na tvář, a tak se stal "padouchem", který nerespektuje pravidla. Fotografii některá média označila jako gólovou oslavu.

"Nebyla to pusa a ani oslava," brání se Boyata. "Dával jsem Markovi do ucha instrukce k rohovému kopu. Omlouvám se, že jsem se dotkl jeho tváře. V téhle situaci rozhodně musíme být opatrní a přizpůsobit tomu naši hru a oslavy."

Záběry, kterými Boyata dokládá své tvrzení:

V každém případě udělal belgický obránce chybu. Trestu ale ujde, neboť manuál zakazující těsný kontakt mezi fotbalisty má doporučující charakter.

Robert Klein, jenž v Bundeslize řeší hlavně mezinárodní expanzi, však zdůrazňuje, že sepsané pokyny se musí dodržovat.

Projděte si tabulky elitních zahraničních fotbalových lig 2019/20 Projděte si tabulky elitních zahraničních fotbalových lig 2019/20 Prohlédněte zde

"Jsou jasné. Potřebujeme, aby je všichni respektovali," prohlásil Klein. "Kluby se svými hráči aktivně pracují. Mluví s nimi každý den, aby jim připomněli, co je třeba udělat, abychom si vysloužili právo odehrát druhý zápasový den a nakonec dohráli sezonu."

Někteří ale část nastolených pravidel zpochybňují.

Například známý kolumbijský útočník Radamel Falcao nechápe, proč hráče držet na uzdě při gólových oslavách: "Když sleduju návrat fotbalu, tak si říkám: 'Existuje nějaký důvod, proč nepovolit objímání po gólech?' Během zápasu jsou fotbalisté v neustálém kontaktu. Při rozích jsou na vás obránci přímo nalepení."

Podle stejné logiky neušla kritice ani další omezení jako zákaz podávání rukou či rozestupy kapitánů a rozhodčího při tradičním hodu mincí před utkáním. 

"Jakkoliv sofistikovaně se hygienický protokol v Bundeslize může jevit, pořád má slabá místa, protože některá opatření jsou podle všeho jen pro parádu," napsal korespondent stanice BBC.

Útočník Bayernu Mnichov Thomas Müller maximální obezřetnost hájí, neboť si uvědomuje, kolik lidí teď Bundesligu sleduje. "Musíme jít příkladem," nabádá.

reklama