reklama

Cala si nezakryl pusu. Obvinění z rasismu tak prověří expert na odezírání ze rtů

Mouctar Diakhaby z Valencie tvrdí, že se stal obětí rasistické urážky Mouctar Diakhaby z Valencie tvrdí, že se stal obětí rasistické urážky autor: Reuters
Španělská fotbalová liga angažovala experta na odezírání ze rtů, který by měl pomoci s vyšetřováním údajné rasistické urážky obránce Valencie Mouctara Diakhaby.

Juan Cala z Cádizu, jenž byl z rasismu obviněn, prohřešek vehementně odmítá. Situaci by měl podle šéfa ligy Javiera Tebase vyjasnit odborník.

Další obvinění z rasismu. Fotbalisté Valencie kvůli údajné urážce odešli ze hřiště Další obvinění z rasismu. Fotbalisté Valencie kvůli údajné urážce odešli ze hřiště Čtěte zde

Cala se dostal s Diakhabym do konfliktu v prvním poločase nedělního ligového zápasu. Francouzský obránce tmavé pleti reagoval rozhořčeně na Calovu poznámku a řekl rozhodčímu, že ho soupeř rasisticky urazil. Fotbalisté Valencie na protest odešli ze hřiště a zápas byl na zhruba 25 minut přerušen.

Španělský fotbalista obvinění označil za "veřejný lynč" a "mediální cirkus". Radio Tribuna Deportiva ve středu na Twitteru zveřejnilo audiozáznam ze stadionu, na němž je rasistická urážka slyšet.

Tebas ale uvedl, že audio bylo vytrženo z kontextu a k posouzení celé situace chce využít další technologii a experta na čtení ze rtů. "Ta zveřejněná nahrávka je z doby zhruba minutu a půl po incidentu, a ať už to na ní mluvil kdokoliv, měl jihoamerický přízvuk, takže to nemohl být Cala," řekl Tebas. 

Diakhaby tvrdí, že ho protihráč počastoval nadávkou ve španělštině "Negro de mierde", v překladu tedy "Zasr… černoch". "Já a moji spoluhráči jsme se rozhodli, že odejdeme do kabin, což byla správná reakce. Pak se jeden z jejich hráčů zeptal jednoho od nás, zda bychom se vrátili na trávník, kdyby se Cala omluvil," popisoval svou verzi stoper Valencie.

Důkazy proti Kúdelovi jsou zdrcující, tvrdí Kamarův právník. Obhajobu Slavie ztrhal Důkazy proti Kúdelovi jsou zdrcující, tvrdí Kamarův právník. Obhajobu Slavie ztrhal Čtěte zde

"Moji spoluhráči a já jsme ale řekli, že takhle to není. Nemůžete něco udělat a pak prostě říct 'sorry a zapomeň na to'. Doufám, že La Liga bude jednat a přijdou sankce," doplnil Diakhaby.

Cala ovšem stojí za svým tvrzením, že protivníkovi jen řekl "nech mě být". Upozornil na to, že o údajné rasistické urážce neexistuje žádný zvukový důkaz.

"Hrajeme už přes rok na stadionech bez fanoušků. Je tu 20 nebo 25 kamer a kdo ví kolik mikrofonů a žádný z nich to nezachytil. Takže by byly na místě minimálně pochybnosti o tom, co se stalo," uvedl Cala.

Rozsoudit spor tak může odborník na odezírání ze rtů, protože Cala si nezakryl pusu rukou, jako to ve známém incidentu s Glenem Kamarou z Glasgow Rangers udělal slávistický stoper Ondřej Kúdela.

UEFA důkaz o rasistickém útoku Kúdely nenašla, disciplinárka naopak čeká i Kamaru UEFA důkaz o rasistickém útoku Kúdely nenašla, disciplinárka naopak čeká i Kamaru Čtěte zde
reklama