Čech se navzdory výbornému výkonu nedočkal dvousté nuly. Londýnské derby ovládl Tottenham

Aktualizováno 10. 2. 2018 21:04
Arsenal nestačil v severolondýnském derby na Tottenham a podlehl mu 0:1. Petr Čech se ani přes skvělý výkon nedočkal výhry a dvousté nuly v Premier League.
Petr Čech porážce Arsenalu proti Tottenhamu nezabránil.
Petr Čech porážce Arsenalu proti Tottenhamu nezabránil. | Foto: Reuters

Londýn - Fotbalisté Arsenalu i přes výborný výkon brankáře Petra Čecha prohráli v severolondýnském derby na hřišti Tottenhamu 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil hvězdný útočník Harry Kane. Uzdravený Čech čeká už devět ligových zápasů na 200. nulu v Premier League a je to jeho nejdelší série bez čistého konta. Manchester City přehrál Leicester 5:1 a dál jasně vládne celé soutěži. Agüero dal čtyři góly, De Bruyne má tři asistence.

Čechovi poprvé zavařil v 9. minutě vlastní obránce Mustafi, po jehož skluzu musel český brankář míč reflexivně vyrazit na roh. Tottenham byl aktivnějším týmem, mnoho šancí ale diváci ve Wembley v prvním poločase neviděli. V jediné velké příležitosti poslal Kane hlavou míč pouze nad břevno.

V 49. minutě se už nejlepší střelec Premier League nemýlil. Po Daviesově centru vyskočil výš než oba stopeři Arsenalu a hlavičku usměrnil přesně k tyči. Byl to Kaneův sedmý gól v sedmém severolondýnském derby.

"Kohouti" svého soupeře i nadále tlačili, chvíli po první brance Kane zamířil opět hlavou těsně vedle. Dělovku z voleje v 53. minutě zlikvidoval anglickému útočníkovi pozorný Čech. Po chvíli vytáhl další parádní zákrok při Eriksenově přímém kopu.

Arsenal se kromě Wilsherovy střely zpoza šestnáctky dlouho do žádné šance nedostal, na druhé straně naopak Čech vychytal ve stoprocentních příležitostech Lamelu a Trippiera. Až ve třetí minutě nastavení zaběhl za obranu střídající Lacazette, ale sám před Llorisem těsně minul. "Kanonýři" po třetí venkovní porážce za sebou ztrácejí v tabulce na svého rivala sedm bodů.

Lídr tabulky poprvé slavil už ve 3. minutě, kdy De Bruyneho skákavý centr propadl až na zadní tyč, kde jej pohodlně poslal do sítě Sterling. V 24. minutě ale vyrovnal Vardy, jenž vystihl špatnou rozehrávku obrany a i proti přesile se dostal ke gólové střele. Anglický kanonýr se trefil počtvrté za sebou, což je jeho nejdelší série od vlastního jedenáctizápasového rekordu ze sezony 2015/16.

Ve druhém poločase rozhodl o výsledku Agüero. Argentinský útočník nejprve v 48. minutě snadno zakončil do prázdné brány a o pět minut později po rychlé otočce ve vápně zvýšil. Třetí úspěch přidal po hrubé chybě brankáře Schmeichela, který mu špatnou rozehrávkou přihrál přímo na kopačku, a nejlepší střelec "Citizens" ho chytrým obloučkem přehodil. V závěru Agüero přidal svůj čtvrtý gól a stal se po Shearerovi, Henrym a Kaneovi čtvrtým hráčem Premier League, kterému se povedlo vstřelit více než dvacet ligových gólů čtyři sezony po sobě.

V záchranářském souboji mezi Stoke a Brightonem šli do vedení hosté po gólu Izquireda, v druhém poločase ale srovnal Shaqiri. Švýcarský reprezentant dal poprvé v kariéře gól ve dvou zápasech nejvyšší anglické soutěže za sebou. V 90. minutě měli domácí velkou příležitost strhnout vítězství na svou stranu, střídající Adam ale neproměnil pokutový kop. "Hrnčíři" zůstali na sestupovém 18. místě, Brighton na ně má náskok tři body.

Everton porazil na svém stadionu Crystal Palace 3:1, všechny góly padly po přestávce. Skóre otevřel v 46. minutě Sigurdsson, který se trefil střelou zpoza šestnáctky. Od roku 2012 dal takových gólů už 17, což je nejvíc z celé Premier League. Vzápětí si připsal sedmou ligovou branku v této sezoně hlavou Niasse a čtvrt hodiny před koncem přidal třetí gól Davies. Hosté v závěru pouze snížili po proměněné Milivojevičově penaltě.

Anglická fotbalová liga - 27. kolo:

Tottenham - Arsenal 1:0 (49. Kane), Everton - Crystal Palace 3:1 (46. Sigurdsson, 51. Niasse, 75. Davies - 83. Milivojevič z pen.), Stoke - Brighton 1:1 (68. Shaqiri - 32. Izquierdo), Swansea - Burnley 1:0 (81. Ki), West Ham United - Watford 2:0 (38. Hernández, 78. Arnautovič), Manchester City - Leicester 5:1 (48., 53., 77. a 90. Agüero, 3. Sterling - 24. Vardy).