Chvíle strachu ve Francii. Při utkání upadli do bezvědomí brankáři obou týmů

Rudolf Černík Rudolf Černík
1. 2. 2021 5:55
K těžko uvěřitelné situaci došlo v utkání druhé francouzské fotbalové ligy mezi týmy Chambly a Caen. Během sobotního zápasu totiž skončili v bezvědomí brankáři obou týmů. Oba gólmani byli po poskytnutí první pomoci převezeni do nemocnice a podle posledních zpráv by měli být v pořádku.
Xavier Pinoteau
Xavier Pinoteau | Foto: Repro TV

Zápas v Chambly se hrál od začátku i vinou těžce podmáčeného terénu pěkně od podlahy. Ve 32. minutě to ale útočník hostů Nicholas Gioacchini pořádně přehnal.

Ve snaze vyrovnat nepříznivý stav 1:2 šel do souboje s brankářem Xavierem Pinoteaum, jemuž se po střele odrazil míč od rukavic. Brankář se po něm vrhl na zem, a když ho chytil, zasáhl ho dorážející dvacetiletý Američan kolenem do hlavy a dostal červenou kartu.

O sedmnáct let starší gólman zůstal ležet v bezvědomí. Po okamžitém zásahu lékařů vědomí opět nabyl, hřiště opustil na nosítkách a zamířil do nemocnice na vyšetření mozku.

"Našemu brankáři Xavieru Pinoteauovi se vede dobře, to je to nejzásadnější. Zůstává v nemocnici a v pondělí nebo v úterý podstoupí další vyšetření," napsal klub Chambly na sociální sítě. "Chtěli bychom především vyzdvihnout záchranku, její rychlý zásah nejspíš zabránil nejhoršímu. Skvělá práce a díky," doplnil.

V neděli se ozval i sám Pinoteau. "Díky všem za spoustu zpráv na podporu, které jsem od včerejška dostal. A velké díky záchrance, doktorům a záchranářům, za jejich efektivitu a milý přístup," uvedl gólman a dal jasně najevo, že se mezi tři tyče hodlá vrátit. "Ještě jsem neřekl své poslední slovo," ujistil sedmatřicetiletý gólman.

Záchranáři ale byli na stadionu v Chambly v permanenci během zápasu ještě jednou. V 86. minutě se totiž v okamžiku, kdy se jeho tým chystal po vyloučení domácího hráče rozehrávat na opačné straně hřiště standardní situaci, zhroutil před vlastním pokutovým územím brankář hostů Garissone Innocent.

K dvacetiletému gólmanovi ihned sprintovali spoluhráči i lékaři obou celků. Také on byl převezen do nemocnice, kde se probral a zůstal přes noc ve "stabilním stavu". Podle deníku Ouest-France utrpěl Innocent atak tachykardie, tedy zvýšené tepové frekvence, jež může způsobit kolaps.

"Měl problémy s mluvením a dýcháním. Doufám, že bude v pořádku. Tohle jsou scény, které nečekáte, že uvidíte na trávníku. Všechny moje myšlenky jsou u něho," poznamenal Pascal Dupraz, kouč Caen, na adresu Innocenta, jenž v klubu hostuje ze slavného Paris St. Germain.

Také mladý brankář naštěstí poslal brzy pozitivní zdravici ze špitálu.

Protože Caen už mělo vyčerpaných všech pět povolených střídání, musel na zbývající minuty navléci rukavice pravý obránce Hugo Vandermersch. Ten už neinkasoval, naopak jeho celek i v devíti ještě v nastaveném čase snížil na konečných 2:4.