reklama

Bony po necelém roce konečně skóroval. Nový Drogba je pod drobnohledem, víc naběhá i veterán Crouch

Bony Wilfried v dresu Stoke Bony Wilfried v dresu Stoke autor: Reuters
Zdá se, že pohádková kariéra Wilfrieda Bonyho stagnuje. Útočník z Pobřeží slonoviny na konci přestupového období odešel z Manchesteru City na hostování do Stoke, kde v prvních sedmi zápasech gólově mlčel. Prosadil se až proti Swansea, tedy týmu, ve kterém započal kariéru na Britských ostrovech. A jeden ze svých bývalých týmů nešetřil, polského golmana Swansea Fabianskiho prostřelil hned dvakrát. Zavřel Bony kritikům ústa a definitivně ukončil nelichotivou sérii? Nebo z něj nikdy hráč Drogbových kvalit nebude?

Praha - Po příchodu Pepa Guardioly do Manchesteru City se začalo obávat o místo v týmu několik fotbalistů. Do sorty nechtěných hráčů se vedle Samira Nasriho, Joa Harta nebo Eliaquima Mangaly zařadil i někdejší útočník Sparty Wilfried Bony.

Hart míří z Manchesteru City na hostování do FC Turína Hart míří z Manchesteru City na hostování do FC Turína Čtěte zde

O nejlepšího střelce holandské Eredivisie ročníku 2012/13 projevil zájem Stoke, který rodáka z Pobřeží slonoviny přivedl na hostování během posledního dne letního přestupového období. Tehdy si manažer Stoke Mark Hughes mnul ruce. "Přivedli jsme útočníka světové kvality v nejlepších letech," byl na přelomu srpna a září radostí bez sebe Hughes. 

Zavřel Wilfried kritikům ústa?

Jenže Wilfried v roce 2016 skóroval poprvé až ve dvacátém soutěžním zápase, do kterého nastoupil, a hned dvakrát to odnesla Swansea, tedy klub, ve kterém započal rodák z Pobřeží slonoviny svou kariéru na Britských ostrovech. Před tím se naposled Afričan radoval na Štěpána loňského roku v ligovém zápase za Manchester City proti Sunderlandu.

Bývalého útočníka sice trochu omlouvá zranění lýtka ze začátku roku, kvůli kterému vynechal více než měsíc, ale jeho gólový půst trval neuvěřitelných 310 dnů, což je na jakéhokoliv útočníka příliš mnoho.

Zastavil se v City Bonyho rozvoj?

"S Wilfriedem musíme být trpěliví. V Manchesteru se nedostával do hry v každém zápase, musíme mu pomoct dostat se do zápasového rytmu a najít ztracenou formu," připomněl Hughes, že Wilfried působil v City v roli náhradníka, na což ze Swansey, Arnhemu nebo Sparty nebyl zvyklý.

Dojednáno. Exsparťanský Bony míří za miliardu do City Dojednáno. Exsparťanský Bony míří za miliardu do City Čtěte zde

Jenže v případě sedmadvacetiletého útočníka, jenž vzhlíží ke svému krajanovi Didierovi Drogbovi, nejde jen o góly. Médiím na Britských ostrovech se nezdá zejména pohyb Wilfrieda. Pro srovnání - o rok starší spoluhráč a konkurent Bonyho v útoku Mame Diouf absolvuje za jedno utkání v průměru 61 sprintů, zatímco Wilfried pouhých 36. A ani v celkově uběhnuté vzdálenosti se silový útočník z Pobřeží slonoviny příliš nepředře, necelých 9 kilometrů na zápas je toho důkazem.

Pohyblivější Crouch?

Pětatřicetiletý veterán Peter Crouch, další přímý konkurent o post útočníka Stoke, naběhá v průměru za 90 minut o tři kilometry více, ale na obranu Wilfrieda jsou Angličanovy statistiky zkresleny tím, že plní roli střídajícího hráče. Průměrují se mu tedy kratší úseky zápasů, ve kterých do toho může Crouch logicky více šlápnout.

Snad Puma nevyrábí kondomy, prohlásil o roztrhaných dresech Švýcarů Shaqiri Snad Puma nevyrábí kondomy, prohlásil o roztrhaných dresech Švýcarů Shaqiri Čtěte zde

Může se tedy zdát, že se Wilfriedovi do Stoke příliš nechtělo a angažmá v druhém nejstarším fotbalovém klubu na světě bere jako krok zpátky ve své kariéře, ale podobné scénáře vyvrací manažer Stoke Hughes. "Připojil se k nám ihned po oznámení hostování. Jediné, co chce, je se dostat zpátky do formy."

A co Bojan, Shaqiri nebo Arnautovič?

Svého spoluhráče se zastal i křídelník Xherdan Shaqiri. "Není to pro něj jednoduché, protože je vpředu sám a musí udržet míč, ale je v tom opravdu dobrý. Hraje se mi s ním dobře," oceňuje spoluhráče Shaqiri.

Soupiska Stoke proti Hullu ukazuje, že má tým obrovskou hráčskou kvalitu

Čekalo se, že budou hrát o poháry...

Vzhledem ke kvalitnímu kádru tým Marka Hughese příliš nepřesvědčuje. Stoke v deseti utkáních nastřádalo 12 bodů a okupuje 12. příčku tabulky, a to ještě tři čtvrtiny získaných bodů uhrál severoanglický celek v posledních třech zápasech.

Zdá se tedy, že tým plný individualit se sehrával trochu déle, což dokazuje jediný získaný bod po pěti úvodních kolech. Svezl se Bony s bídnými výkony celého týmu a jeho čas přijde v dalším průběhu sezony? Nebo rodák z Pobřeží slonoviny už dosáhl svého vrcholu? Více napoví další průběh ročníku.

reklama