reklama

Světový výkon v Součkově stínu. Coufal je tichá autorita, z parťáků dělá workoholiky

Vladimír Coufal a Eberechi Eze v utkání Crystal Palace - West Ham Vladimír Coufal a Eberechi Eze v utkání Crystal Palace - West Ham autor: ČTK
Hlavním hrdinou okamžiku je ve východním Londýně Tomáš Souček, pozitivních ohlasů se ale momentálně dostává i celé řadě jeho spoluhráčů z fotbalového West Hamu United. Za výkon v úterním duelu proti Crystal Palace sklidil obdivné reakce také Součkův krajan Vladimír Coufal.

Hammers odehráli v Selhurst Parku jeden z nejlepších zápasů celého dosavadního ročníku anglické Premier League, byť tomu těsný výsledek 3:2 příliš nenapovídá.

Predátor Souček. Anglie zírá na české zjevení. Gerrard to ještě není, říká Moyes Predátor Souček. Anglie zírá na české zjevení. Gerrard to ještě není, říká Moyes Čtěte zde

Po brzkém inkasovaném gólu z kopačky největší hvězdy Orlů Wilfrieda Zahy ale Kladiváři ukázali působivý morál a soupeře jasně přejeli.

Kdyby proměnili aspoň polovinu svých šancí, mohli s klidem nasázet nešťastným domácím sedm branek, tak jako to dokázal před Vánoci tehdy ještě spolehlivě šlapající mistrovský Liverpool.

Jen útočník Michail Antonio neproměnil tři obrovské šance, ve dvou z nich trefil brankovou konstrukci. Souček mohl odejít z malého londýnského derby s hattrickem a po sraženém centru se mohl šťastně prosadit i Coufal, byť by mu případný gól nakonec nebyl připsán.

Osmadvacetiletý pravý obránce nicméně předvedl další pozoruhodný výkon a podobně jako v prvním domácím duelu proti Palace (1:1) nedovolil šikovnému Zahovi prakticky nic.

Jak správně poznamenává fanouškovský server Greenstreethammers.com, Zaha se přízemní střelou ve 3. minutě prosadil ve chvíli, kdy si seběhl do středu pole. Druhý gól Eagles v posledních vteřinách utkání z kopačky střídajícího Michyho Batshuayie rovněž přišel po přímočaré akci středem.

Přes na pravé straně hlídkujícího buldoka Coufala - neustále napadajícího a chytře bránícího - cesta k šancím znovu nevedla. Neprosadil se ani elegantní a nadstandardní technickou výbavou obdařený talent Eberechi Eze.

"Lepší zápas snad krajní bek ani nemůže zahrát. Coufal byl dokonalý. Hlavním úkolem bylo odstavit Zahu a to zvládl perfektně. Obecně odvedl skvělý výkon," napsal web v hodnocení, v němž českého obránce obdaroval známkou 9.

Chválila i další londýnská fotbalová periodika. Football.London napsal: "Velmi solidní dozadu i dopředu. Tenhle chlapík byl pro West Ham neuvěřitelný nákup. Jako už mnohokrát zvládl svou nelehkou práci proti velkým hvězdám soupeře s tichou autoritou."

Coufal navíc ke spolehlivému představení přidal jako bonus tuhle efektní a zároveň efektivní parádu:

Ze zákulisí londýnského klubu mezitím proudí zprávy o zásadním pozitivním vlivu, který má pracovní nasazení obou českých fotbalistů na celý West Ham a jeho impozantní vzestup až na současné čtvrté místo ligového pořadí.

Potvrzuje jej i sám manažer David Moyes. Ten už v závěru minulého roku prozradil, jak prakticky nemůže dostat Coufala se Součkem z tréninkového hřiště. 

Od té doby, co se Coufal v říjnu připojil k West Hamu, prý vzrostl obrovský vliv české dvojice na spoluhráče. "Pozměnili mentální nastavení týmu a řadu dalších spoluhráčů proměnili ve workoholiky," napsal novinář Charlie Wyett z deníku The Sun.

Tým teď produkuje vysoce fyzický fotbal a zvyšuje šance na účast v evropských pohárech, navzdory nulovým očekáváním, s nimiž vstupoval do sezony.

Senzace v Manchesteru, United podlehli poslednímu Sheffieldu Senzace v Manchesteru, United podlehli poslednímu Sheffieldu Čtěte zde

Wyett připomněl Coufalovu přezdívku Robocop a zveřejnil i konkrétní příklady jeho i Součkova vlivu. Například na Ukrajince Andreje Jarmolenka, jehož dny na London Stadium už se zdály být sečteny.

"Neuvěřitelný přístup českého dua ho změnil, nyní vynechává své dny volna a přidává se k nim na cvičišti. Jarrod Bowen zůstává a piluje přímé kopy, Aaron Creswell zase nad rámec tréninku ladí své centry," prozradil Wyett.

reklama