reklama

Zemřel italský reprezentant Astori. Hráči ho našli v pokoji, zdrcená Serie A ruší zápasy

Takhle na smrt bývalého parťáka reagovali fotbalisté Cagliari.
Kapitán Fiorentiny a italský reprezentant Astori zemřel. Bylo mu 31 let. Klub už tragickou událost potvrdil.

Praha - Davide Astori, který odehrál 14 zápasů v italské reprezentaci, v 31 letech umřel. V neděli měl vést Fiorentinu do boje na trávníku Udine, ale zápas byl vzhledem k tragédii odložen. Vedení Serie A posunulo také další duely.

"Jsme hluboce otřeseni. Musíme oznámit, že kapitán mužstva Davide Astori zemřel," uvedl klub v prohlášení. Zároveň požádal novináře o citlivost.

Fotbalisty Cagliari, Astoriho bývalého týmu, zastihla smutná zpráva na hřišti Janova, kde měli ve 12:30 nastoupit. Že jejich dřívější spoluhráč zemřel, se dozvěděli při rozcvičce. Hráči obou týmů byli viditelně zaskočeni a odešli do kabin. Obrazovky na stadionu promítly Astoriho tvář, diváci zatleskali a v tichosti opustili tribuny.

Zkušeného stopera našli jeho spoluhráči mrtvého na hotelovém pokoji v Udine. Podle podle prokurátora ukazují prvotní indicie na infarkt.

Že něco není v pořádku, vytušili hráči Fiorentiny při snídani. Svého kapitána u stolu neviděli a nemohli se mu dovolat. Proto se za ním vydali. Dveře od pokoje vyrazili ještě předtím, než hotelový personál přinesl klíč.

"Davide nedorazil na snídani, kam obvykle chodil jako první. Takže jsme ho šli zkontrolovat. Davide spal v místnosti sám. Poslední, kdo ho viděl, byl (brankář) Marco Sportiello. Někteří hráči spí v jednolůžkových pokojích, někteří po dvou," uvedl mluvčí Fiorentiny Arturo Mastronardi. "Stále ještě nevíme příčinu smrti. Tělo bylo odvezeno na pitvu, myslím, že by měla proběhnout ještě dnes. Žádné další podrobnosti nemáme."

Astori po sobě zanechal dvouletou dceru, kterou měl s dlouhodobou přítelkyní Francescou.

Nad smrtí muže, který hrával také za AC Milán, Cagliari či AS Řím, už truchlí lidé z fotbalového prostředí i mimo něj. Například bývalý italský premiér Matteo Renzi napsal na Twitter: "Připadá mi to neskutečné. Nemohu tomu uvěřit a pláču s jeho rodinou a celou Fiorentinou. Sbohem kapitáne Astori."

"Dnes ráno přišla hrozná zpráva. Budu si tě navždy pamatovat, odpočívej v pokoji, Davide, kapitáne," uvedl bývalý český reprezentant Tomáš Ujfaluši, který ve Fiorentině rovněž dělal v minulosti kapitána.

Ke zprávám, že Astori podlehl infarktu, je třeba podotknout, že fotbalisté v Itálii pravidelně podstupují kontroly, které jsou dokonce přísnější než ve většině jiných zemí.

"Máme velmi přísná pravidla a testy, než dotyčný dostane povolení věnovat se sportu na profesionální úrovni. Prevenci náhlé smrti se v Itálii věnuje velká pozornost, je to oblast, kterou studujeme více než kterákoliv jiná země," uvedl hlavní lékař Neapole Alfonso De Nicola.

"Zákon stanoví, že každý hráč musí podstoupit různé testy, včetně EKG a zátěžového testu. EKG se podle pravidel provádí každé dva roky, ale většina klubů to pro jistotu dělá jednou ročně. Bohužel se tyhle tragédie i tak mohou stát, takže ještě musíme posílit výzkum," dodal.

reklama