reklama

Já a lenoch? Ne, umělec. Běhal jsem ve své hlavě, brání se bývalá hvězda

Dimitar Berbatov na vrcholu kariéry oblékal dres United. Dimitar Berbatov na vrcholu kariéry oblékal dres United. autor: Reuters
Vstřelil plno gólů, vykouzlil mistrné nahrávky. Podle jedněch kouzelník, podle jiných ale obyčejný lenoch. Bývalý útočník Dimitar Berbatov teď kritikům důrazně vysvětlil, že vidí fotbal jinak než oni.

Kariéru zakončil v tichosti. Na jejím sklonku okusil exotické angažmá v Indii a před necelým rokem ohlásil definitivní konec.

Dekádu nazpět však Berbatov patřil k nejžhavějšímu fotbalovému zboží. Nastupoval za Manchester United, kde během čtyř let dvakrát vyhrál Premier League a jednou pronikl do finále Ligy mistrů. Loučil se skvělým osobním účtem - 108 zápasů, 48 gólů.

Někteří fanoušci Rudých ďáblů však na bulharského forvarda vzpomínají jako na lenocha.

Na rozdíl od Waynea Rooneyho, s nímž často hrál, nepředváděl dravé sprinty. Vynikal především brilantní technikou. Než na trávníku něco podnikl, dobře si to rozmyslel.

"Každý hraje jinak," spustil Berbatov v rozhovoru pro stanici BBC. "Mohlo se vám zdát, že možná nejsem ponořený do zápasu, ale já jsem skenoval hřiště, abych v pravý čas stál na pravém místě a měl po získání míče víc času. Někteří lidé to nechápou, ale pokud jste chytří, tak navzdory pomalejšímu běhu pořád můžete být rychlí."

"Já jsem běhal ve své hlavě," pokračoval. "A když jsem viděl někoho v lepší pozici, vždycky jsem nahrál. Žádné sobectví."

Všimli si toho nejen v Manchesteru, ale také v dalších útočníkových působištích - Tottenhamu, Fulhamu či Leverkusenu.

"Je to trochu zvláštní, ale kamkoliv jsem vkročil, fanoušci a hráči mému hernímu stylu někdy nerozuměli a měli z něj obavy v tom smyslu, že týmu nepomůžu. Po nějakém čase si ale zvykli, protože můj přístup ke hře může přinést výsledky."

Čechova muka v Chelsea. První tituly protrpěl, byl připravený i na konec kariéry Čechova muka v Chelsea. První tituly protrpěl, byl připravený i na konec kariéry Čtěte zde

Kritikům, kteří ho dodnes berou jako fotbalového lenocha, Berbatov vzkázal: "Ať se jdou bodnout!"

"Tohle označení se mi nikdy nelíbilo," řekl 39letý Bulhar serveru Goal.com. "Můžu vám ukázat šest sedm současných fotbalových hvězd, které běhají méně, než jsem běhal já. Když ale dostanete takovouhle nálepku, drží se vás. Co na tom, že se nezakládá na pravdě."

"Já jsem byl umělec na trávníku. Šlo mi o to, aby si lidé řekli: 'Páni, tohle chci taky zkusit.' Pak poznali, že to není tak lehké, jak se zdálo. Pohlížím na fotbal svým vlastním způsobem, ne každý ho dokáže vnímat stejně," doplnil Berbatov.

I když hráčskou kariéru již ukončil, svou fotbalovou filozofii by rád nadále uplatňoval. Do konce roku plánuje získat nejvyšší trenérskou licenci.

Přehnané ambice však zatím nemá: "Všichni fotbalisté si myslí, že z nich budou skvělí trenéři, což je samozřejmě daleko od pravdy. Nebudu to mít lehké."

reklama