reklama

Do Číny nepůjdu, říká Zeman. Svůj jednoduchý fotbal raději učí mladé Delfíny z Jadranu

Zdeněk Zeman Zdeněk Zeman autor: Reuters
Zkušený český kouč Zdeněk Zeman místo lukrativního angažmá v Číně zvolil návrat do Pescary. A po úvodní výhře 5:0 nad Janovem nelituje. "Dostal jsem takovou nabídku, ale odmítl jsem. Potřebuji s hráči pracovat po svém," uvedl pro deník Gazetta dello Sport.

Pescara - Od neděle má fotbalová Itálie nového hrdinu. Do nejvyšší soutěže se vrátil trenér Zdeněk Zeman, převzal poslední tým tabulky a hned v prvním zápase porazil soupeře z Janova 5:0. 

Boloňa s Krejčím doma podlehla Interu gólem z 81. minuty, Zeman začal drtivou výhrou Boloňa s Krejčím doma podlehla Interu gólem z 81. minuty, Zeman začal drtivou výhrou Čtěte zde

Svérázného kouče teď opěvují italská média i fanoušci Pescary, na jejíž lavičku se vrátil po pěti letech. V květnu mu přitom bude už sedmdesát, což je věk, kdy trenéři volí raději důchod, případně finančně zajímavé angažmá - například v Číně, která teď na velké peníze láká fotbalisty z celého světa.

"Do Číny nepůjdu," odmítá Zeman završení kariéry v bohaté asijské lize. "Dostal jsem takovou nabídku, ale odmítl jsem. Potřebuji s hráči pracovat po svém," uvedl pro deník Gazetta dello Sport.

Žádné oslavy, hráči nemají natrénováno

Na mysli měl trenérský rukopis, kterým se v Itálii proslavil. Na hráče je tvrdý a nenechá si mluvit do přípravy ani do taktiky. Vyžaduje, aby fotbalisté dodržovali všechno, co je naučí, tedy ofenzivní hru s vysunutým presinkem, tlakem do vápna a zcela bez přihrávek dozadu. 

"Fotbal je jednoduchý," říká Zeman. "A ten můj je ještě jednodušší," dodává. Během své více než čtyřicetileté kariéry ho úspěšně praktikoval v AS Řím, Laziu, Neapoli nebo Fenerbahçe. Teď ho znovu učí fotbalisty Pescary, s níž v roce 2012 postoupil do Serie A. Ke klubu podle svých slov cítí nesplacený dluh.

Tabulky elitních fotbalových soutěží Tabulky elitních fotbalových soutěží Prohlédněte zde

Po nedělní pětigólové výhře nad Janovem prohlásil suše, že tým musí začít makat, a že mají hráči špatnou fyzičku. Místo oslav první výhry v sezoně je proto vyhnal na kilometrovou trať a navíc ještě vybíhat schody. "Pak přijde ta těžká věc, budeme pilovat detaily hry a taktiku," uvedl.

Vybudovat tým pro návrat do Serie A

Smlouvu v Pescaře přitom podepisoval s tím, že vybuduje tým, který vyhraje příští ročník Serie B. Se záchranou už vedení nepočítá, na nesestupovou příčku ztrácí Delfíni deset bodů. Z kádru by měl Zeman vyřadit staré hráče a najít mladé, což se mu zatím vždycky podařilo. Odborníci říkají, že poznat talent u mladých fotbalistů je jeho nejsilnější schopnost. 

Jak na to, ukázal už proti Janovu, kdy do středu útoku postavil Alberta Cerriho. Dvacetiletý útočník, pro kterého to byl vůbec první start v základní sestavě Pescary, se mu odvděčil gólem. Právě v týmu Delfínů nastartoval Zeman kariéru záložníka Marka Verrattiho, místního rodáka, který je nyní oporou milionářského Paris Saint-Germain.

reklama