Dortmund ukončil ligu ostudným domácím debaklem. Brémy se vyhnuly přímému sestupu

27. 6. 2020 17:58
Fotbalisté Werderu Brémy se výhrou 6:1 v posledním 34. kole nad Kolínem nad Rýnem vyhnuli sestupu z německé ligy a čeká je baráž.
Zklamaní fotbalisté Dortmundu. Borussia prohrála doma s Hoffenheimem 0:4.
Zklamaní fotbalisté Dortmundu. Borussia prohrála doma s Hoffenheimem 0:4. | Foto: Reuters

Na vysokém vítězství se podíleli i brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie, který si připsal asistenci. Společně s posledním Paderbornem tak sestupuje Düsseldorf, který podlehl 0:3 Unionu Berlín.

Pavel Kadeřábek přihrál Andreji Kramaričovi na jeden z jeho čtyř gólů v utkání proti druhému Dortmundu, který Hoffenheim vyhrál 4:0. Lipsko udrželo díky dvěma gólům Tima Wernera a výhře 2:1 v Augsburgu třetí místo. V bráně domácích dostal po devíti zápasech šanci Tomáš Koubek, na druhé straně chyběl v nominaci kvůli zranění útočník Patrik Schick.

Brémy musely v posledním kole spoléhat na zaváhání Düsseldorfu a nejlépe porazit Kolín alespoň o čtyři góly, aby měly v případě bodové rovnosti lepší skóre než Fortuna. To se Werderu dařilo plnit už v průběhu prvního poločasu, když mezi 22. a 29. minutou postupně skórovali Juja Osako, Milot Rashica a Niclas Füllkrug.

Düsseldorf prohrával s Unionem Berlín už po první půli a Brémy po pauze navíc ještě navýšily skóre. Druhou branku Osakovi na 5:0 připravil přesnou zpětnou přihrávkou Gebre Selassie, který se stihl zotavit ze zranění, kvůli kterému nedohrál minulé utkání s Mohučí.

Brémy předstihly svou teprve druhou domácí výhrou Düsseldorf o jeden bod a dostaly se na 16. příčku. Barážového soupeře se dozvědí po nedělním vyvrcholení druhé bundesligy, ve hře o třetí místo jsou Heidenheim, Hamburk a teoreticky se může propadnout o příčku níž i momentálně druhý Stuttgart.

Kramarič jako první hráč Hoffenheimu nasázel čtyři branky v jednom bundesligovém utkání. Chorvatský útočník otevřel skóre už v osmé minutě po Kadeřábkově přihrávce výstavní střelou zpoza vápna. Další gól přidal po půlhodině a hattrick završil krátce po pauze. Skóre uzavřel v 50. minutě z penalty.

Hoffenheim se překvapivě vysokou výhrou dostal na šesté místo a zahraje si příští rok základní skupinu Evropské ligy, stejně jako pátý Leverkusen. Sedmý Wolfsburg čeká předkolo.

Dortmund navzdory porážce zůstal druhý a zahraje si příští rok Ligu mistrů. Stejně jako Mönchengladbach a Lipsko, se kterým se rozloučil Timo Werner dvěma góly a uzavřel svůj střelecký účet na 28 ligových gólech v sezoně. Německý útočník po sezoně přestoupí do londýnské Chelsea.

Nejlepším střelcem soutěže se stal se 34 trefami Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov. Již jistí mistři zakončili ročník vítězstvím 4:0 ve Wolfsburgu a polský kanonýr dal gól z penalty. Vedle jedné branky si svou 21. asistenci v sezoně připsal Thomas Müller a stanovil nový bundesligový rekord.

Německá fotbalová liga - 34. kolo:

Augsburg - Lipsko 1:2 (72. Vargas - 28. a 82. Werner), Brémy - Kolín nad Rýnem 6:1 (22. a 58. Osako, 27. Rashica, 29. Füllkrug, 55. Klaassen, 68. Sargent - 62. Drexler), Dortmund - Hoffenheim 0:4 (8., 30., 48. a 50. z pen. Kramarič), Eintracht Frankfurt - Paderborn 3:2 (9. Rode, 33. Silva, 52. Dost - 55. Drager, 75. Michel), Freiburg - Schalke 4:0 (20. a 57. Waldschmidt, 38. Schmid, 46. Höler), Leverkusen - Mohuč 1:0 (2. Volland), Mönchengladbach - Hertha Berlín 2:1 (7. Hofmann, 78. Embolo - 90.+1 Ibiševič), Union Berlín - Düsseldorf 3:0 (26. Ujah, 54. Gentner, 90. Abdullahi), Wolfsburg - Bayern Mnichov 0:4 (4. Coman, 37. Cuisance, 72. Lewandowski z pen., 79. Müller).