reklama

Elitní Slovák šokoval Evropu svými výroky. Popravili jste ho, tvrdí teď jeho kolega

Slovenský arbitr Ivan Kružliak čelí zlobě naštvaného hroznu fotbalistů Lille, proti nimž odpískal v závěru utkání play off Evropské ligy nesmyslnou penaltu. Slovenský arbitr Ivan Kružliak čelí zlobě naštvaného hroznu fotbalistů Lille, proti nimž odpískal v závěru utkání play off Evropské ligy nesmyslnou penaltu. autor: Reuters
Bylo to k smíchu, nebo k pláči? Skandální výroky Ivana Kružliaka vzbudily pozornost po celé fotbalové Evropě, elitní slovenský rozhodčí si teď doma zapíská maximálně druhou nejvyšší soutěž. "Popravili jste ho," zastává se však kolegy Roman Slyško, sám bývalý sudí na vrcholné úrovni.

Byla to velká sláva i bez fanoušků, když předminulý víkend křtili fotbalisté Trenčína nový stadion. Ke slavnostní náladě přispívali i domácí hráči, když v utkání slovenské ligy vedli nad favorizovanou Dunajskou Stredou 3:2.

Vedli tak ještě ve druhé minutě nastaveného času.

Jenže pak vběhl do šestnáctky soupeře hostující Abdulrahman Taiwo a odstrčil rukou obránce Adriána Slávika, který odletěl na zem. Ovšem na trávník vzápětí upadl i Taiwo. Sudí Kružliak neodpískal faul na domácího hráče ani nenechal pokračovat ve hře. K údivu všech přítomných ukázal na penaltu.

Penalta v utkání Trenčín - Dunajská Streda:

Youtube.com

Mocné protesty Trenčínských byly k ničemu. Druhý celek tabulky vyrovnal na 3:3.

Incident řešilo nejen Slovensko, záběry obletěly celou Evropu. Kružliak byl domácím svazem suspendován, přesto odjel jako rozhodčí na zápas play off Evropské ligy Lille - Ajax Amsterdam.

A v 87. minutě nařídil za stavu 1:0 podobnou penaltu pro hosty. A trval na ní, ač mu i VAR doporučoval, aby svůj ortel přehodnotil. Hosté z pokutového kopu srovnali a frustrovaný celek Lille vzápětí dostal ještě gól na 1:2…

Penalta v utkání Lille - Ajax:

Youtube.com

"Pokud odpískáš takovýhle hrůzy, takovýhle vraždy, tak to svědčí o tom, že tam máš nějaký vedlejší zájem," kroutil nad záběry hlavou i populární český komentátor Jaromír Bosák v magazínu stanice O2 Tiki-Taka.

"Kdybys tu chybu udělal jednou, špatně jsi viděl, byl jsi blbě postavený, dobře, akceptuju, respektuju, všichni děláme chyby. Když to uděláš dvakrát po sobě, tak ten člověk minimálně nemohl být při smyslech. Ale spíš to vypadá, jestli si fakt něco vsadil?" dumal Bosák.

Kružliaka potrestala komise rozhodčích Slovenského fotbalového svazu přeřazením do druhé ligy, kde má setrvat až do konce tohoto ročníku. S tím ovšem nesouhlasí bývalý elitní rozhodčí Roman Slyško.

"Komise rozhodčích 'popravila' našeho elitního rozhodčího exemplárním trestem. A aby toho nebylo málo, zprávu o trestu zveřejnila v den důležitého mezinárodního zápasu Lille - Ajax. To se nedá slušně nazvat jinak než jako nejhrubší hulvátství," rozohnil se v dopise pro slovenský deník Šport. 

Slávisté měli kopat v Teplicích penaltu. Lingr byl po faulu v bezvědomí Slávisté měli kopat v Teplicích penaltu. Lingr byl po faulu v bezvědomí Čtěte zde

"Za co vlastně přišel tento exemplární trest? Šlo o první zápas jarní části, nesprávně nařízená penalta přímo nerozhodovala o titulu, postupu nebo vyřazení," zlehčoval Slyško kolegovo počínání. "Osobně chápu tento trest jako akt čisté ješitnosti a závisti," doplnil.

"Nedívali jsme se na to, o jakého jde rozhodčího. Chtěli jsme vynést spravedlivý trest. Bez ohledu na to, zda někdo je, nebo není na listině FIFA a UEFA," hájil se logicky šéf slovenských rozhodčích Marián Ružbarský.

Kružliakovi v kauze nepomohl ani jeho přístup po incidentu v Trenčíně. "Po zápase ani neměl potřebu mi zavolat. Hovořili jsme spolu až po mém vyjádření pro RTVS (slovenská veřejnoprávní televize - pozn. Aktuálně.cz). Napsal mi SMS, až pak jsem mu volal já. Z našeho rozhovoru snad ani raději nebudu citovat, nehodí se to," naznačil Ružbarský, že po nějaké pokoře nebylo v Kružliakově chování ani stopy.

Brno ve válce s videem: VAR chybuje nepochopitelně často, platit za něj nebudeme Brno ve válce s videem: VAR chybuje nepochopitelně často, platit za něj nebudeme Čtěte zde

Ružbarský také přiznal, že arbitr se za penaltový verdikt omluvil teprve po jeho výzvě. "Ano, apeloval jsem na něho v tomto směru. Měl na to přitom sám dostatek času, neměl však potřebu se omluvit ani komisi rozhodčích," krčil rameny Ružbarský.

"Nevím, za co by se měl omlouvat," trval sveřepě na svém Slyško, jenž spolurozhodoval například finále Ligy mistrů v roce 2008. "Zkusme se však zeptat Mariána Ružbarského, zda se on omluvil KR SFZ v roce 2006, kdy nebyl schopný splnit limity při fyzických prověrkách před MS v Německu, kam byl nominovaný jako náhradní asistent," vytáhl naopak Slyško staré prádlo a převedl tak sám spor do osobní roviny.

Pro chybujícího Kružliaka to každopádně znamená, že rapidně klesly jeho naděje na to, že si zapíská na letošním odloženém Euru, na které měl velké šance se dostat.

reklama