Solskjaerovo kouzlo pohaslo, United po dalším selhání přišli o naději na Ligu mistrů

5. 5. 2019 22:53
Fotbalisté Manchesteru United ve 37. kole anglické Premier League pouze remizovali na hřišti beznadějně posledního Huddersfieldu 1:1 a už je jisté, že si v příští sezoně Ligu mistrů nezahrají.
Trenér Manchesteru United Ole Gunnar Solskjaer při utkání se sestupujícím Huddersfieldem, který jeho hráči nedokázali porazit | Foto: Reuters

Kouzlo trenéra Oleho Gunnara Solsjaera na lavičce Manchesteru United zřejmě vyprchalo. Bývalý norský útočník, který nahradil portugalského odborníka Josého Mourinha, sice začal své angažmá nadějně výhrami proti většinou průměrným soupeřům, jenže v posledních osmi ligových duelech posbíral už jen dvě vítězství, na tříbodový zisk nyní čeká čtyři kola.

Souboj s Huddersfieldem, který je dávno odsouzený k sestupu, pak fiasko završil. United sice od osmé minuty vedli, ale v 60. minutě srovnal Mbenza a sestupující tým bodoval vůbec poprvé po osmi porážkách za sebou…

Chelsea se naopak domácím vítězstvím 3:0 nad Watfordem účasti v Lize mistrů přiblížila. "Blues" se před závěrečným kolem posunuli na třetí místo tabulky o bod před čtvrtý Tottenham, který nyní jako poslední drží příčku zaručují účast v prestižní soutěži.

Arsenal překvapivě doma remizoval se sedmnáctým Brightonem 1:1 a na "Spurs" ztrácí tři body. Arsenalu, který ve čtvrtek v úvodním semifinále Evropské ligy porazil Valencii 3:1, se v domácí soutěži nedaří a nevyhrál počtvrté za sebou. V deváté minutě poslal "Kanonýry" do vedení Aubameyang, který se trefil z penalty. Také Brighton skóroval z pokutového kopu, který po hodině hry proměnil Murray. Brankář Arsenalu Petr Čech opět zůstal na lavičce.

Anglická fotbalová liga - 37. kolo:

Chelsea - Watford 3:0 (48. Loftus-Cheek, 51. Luiz, 75. Higuaín), Huddersfield - Manchester United 1:1 (60. Mbenza - 8. McTominay), Arsenal - Brighton 1:1 (9. Aubameyang z pen. - 60. Murray z pen.).

Getafe je krůček od účasti v Lize mistrů

Fotbalisté Getafe porazili v 26. kole španělské lize Gironu 2:0 a výrazně se přiblížili premiérové účasti ve skupině Ligy mistrů. Klub z předměstí Madridu využil pátečního zaváhání páté Sevilly a na čtvrtém místě tabulky drží na ni a Valencii dvě kola před koncem tříbodový náskok. Valencie se na Sevillu bodově dotáhla díky drtivé výhře 6:2 na hřišti sestupující Huescy. Třetí Real Madrid porazil Villarreal 3:2 a zvítězil po dvou kolech.

Getafe poslal proti zachraňující se Gironě do vedení v 16. minutě čtrnáctým gólem v ligové sezoně Molina, který se prosadil střelou na zadní tyč. Hostující García poté ve druhé půli dostal za nesportovní chování červenou kartu a Ángel přidal v 77. minutě v přesilovce pojistku. Girona má na 17. místě tabulky jen dvoubodový náskok na sestupovou příčku.

Valencie, která ve čtvrtek prohrála v úvodním semifinálovém souboji Evropské ligy na stadionu Arsenalu 1:3, rozhodla o výhře nad Huescou už v prvním poločase, který ovládla 5:0. Jedinou branku "Netopýrů" ve druhé pětačtyřicetiminutovce přidal Rodrigo, jenž se stejně jako spoluhráč Mina trefil v zápase dvakrát.

Real, který sezonu dohrává bez šance na zisk trofeje, skóroval poprvé po dvou zápasech. V sestavě "Bílého baletu" chybělo několik opor včetně zraněného kapitána Ramose a šanci tak dostali někteří hráči širšího kádru.

Pětadvacetiletý Mariano měl dosud na kontě za Real jen dvě soutěžní trefy a svou bilanci zdvojnásobil. Poprvé se za A-tým madridského celku trefil Vallejo. Villarreal je po prohře patnáctý s pětibodovým náskokem na sestupové pásmo.

Valladolid porazil sedmé Bilbao 1:0 a posunul se před Gironu na první nesestupovou pozici. Výhru vystřelil domácím v 21. minutě útočník Rubio.

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

Real Madrid - Villarreal 3:2 (2. a 49. Mariano, 40. Vallejo - 11. Moreno, 90.+4 Costa), Getafe - Girona 2:0 (16. Molina, 77. Ángel), Eibar - Betis Sevilla 1:0 (45.+1 José Ángel), Valladolid - Bilbao 1:0 (21. Rubio), Huesca - Valencie 2:6 (66. Melero, 90.+2 Gallar z pen. - 16. a 51. Rodrigo, 20. a 32. Mina, 2. Wass, 40. vlastní Etxeita).

Leverkusen rozdrtil 6:1 Frankfurt, Schalke se zachránilo

Fotbalisté Leverkusenu rozstříleli ve 32. kole německé ligy čtvrtý Frankfurt 6:1 a bodově se na něj dotáhli. Všechny góly padly v prvním poločase. Semifinalista Evropské ligy Eintracht drží dvě kola před koncem poslední příčku zajišťující účast v Lize mistrů.

Bayer vedl po třinácti minutách o dvě branky. Vzápětí snížil Kostič, ale domácí poté v rozpětí 23. až 36. minuty nastříleli další čtyři góly. Dvakrát se prosadil útočník Alario.

Schalke definitivně odvrátilo hrozbu sestupu. Doma remizovalo s Augsburgem bez branek a dva zápasy před koncem sezony má na patnáctém místě nedostižný sedmibodový náskok na šestnáctou příčku, která znamená baráž o nejvyšší soutěž.

Schalke hraje bundesligu nepřetržitě od roku 1991, ale prožívá nevydařenou sezonu a dlouho bylo v ohrožení sestupem. V minulém kole však nečekaně vyhrálo na stadionu o titul bojujícího Dortmundu 4:2 a dnes si ligovou příslušnost definitivně pojistilo. Za Augsburg, který má o bod více než Schalke a je rovněž zachráněn, hrál od 66. minuty český záložník Jan Morávek.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Schalke - Augsburg 0:0Freiburg - Düsseldorf 1:1 (7. Grifo z pen. - 31. Kownacki), Leverkusen - Frankfurt 6:1 (23. a 34. Alario, 2. Havertz, 13. Brandt, 28. Aránguiz, 36. vlastní Hinteregger - 14. Kostič).

Neapol skončí v italské lize na druhém místě

Fotbalisté Neapole porazili v 35. kole italské ligy gólem z penalty v osmé minutě nastavení Cagliari 2:1 a definitivně si zajistili druhou příčku a start v Lize mistrů. Bergamo vyhrálo na půdě Lazia Řím 3:1 a pojistilo si čtvrté místo v tabulce, které jako poslední znamená účast v Lize mistrů. Na třetí Inter Milán ztrácí už jen bod.

Tři body za Bergamem je AS Řím, který remizoval na hřišti Janova 1:1. Útočník hostů Patrik Schick naskočil do hry od 66. minuty. Jistotu sestupu získalo Frosinone po remíze 2:2 v Sassuolu.

Neapol předchozí tři soutěžní utkání před vlastními příznivci nevyhrála a dlouho se zdálo, že ani proti dvanáctému Cagliari si nespraví chuť. Hosté díky Pavolettimu vedli od 63. minuty. Pět minut před koncem základní hrací doby však srovnal Mertens a v osmé minutě nastavení dokonal obrat z penalty Insigne.

Bergamo zastihl závěr sezony ve výborné formě. Atalanta v lize neprohrála už deset kol a v posledních třech zvítězila. Představila se přitom na hřištích silných soupeřů Neapole a Lazia. Římané šli hned ve třetí minutě do vedení, ale ve 22. minutě srovnal 22. gólem v ligové sezoně druhý nejlepší střelec soutěže Zapata.

Obrat dokonal v 58. minutě Castagne a domácí si pak dali ještě vlastní branku. Lazio doma prohrálo podruhé za sebou a figuruje na osmém místě mimo pohárové příčky.

AS Řím se dostal do vedení v 82. minutě po trefě El Shaarawyho. Domácí se však nevzdali a v první minutě nastavení jim Romero zachránil cenný bod. Šestnáctý Janov má na první sestupovou příčku, kterou drží Empoli, čtyřbodový náskok.

Po ročním působení v Serii A sestoupilo Frosinone. Nováček nejvyšší soutěže přišel o poslední zbytky nadějí na záchranu tím, že neudržel poločasové dvoubrankové vedení v Sassuolu.

Celý zápas odehrál v základní sestavě Sampdorie Janov při remíze 3:3 v Parmě český reprezentační záložník Jakub Jankto. V dresu hostů se dvakrát prosadil nejlepší střelec soutěže Quagliarella a má na kontě 25 branek.

Italská fotbalová liga - 35. kolo:

Empoli - Fiorentina 1:0 (54. Farias), Lazio Řím - Bergamo 1:3 (3. Parolo - 22. Zapata, 58. Castagne, 76. Djimsiti), Parma - Sampdoria Janov 3:3 (2. Alves, 67. Kucka z pen., 72. Bastoni - 28. a 61. Quagliarella, 38. Defrel), Sassuolo - Frosinone 2:2 (66. Ferrari, 77. Babacar - 8. Sammarco, 36. Paganini), FC Janov - AS Řím 1:1 (90.+1 Romero - 82. El Shaarawy), Neapol - Cagliari 2:1 (85. Mertens, 90.+8 Insigne z pen. - 63. Pavoletti).

Poznámka: Chievu byly odečteny 3 body za falšování účetnictví.

Francouzská fotbalová liga - 35. kolo:

Lyon - Lille 2:2 (11. Terrier, 74. Dubois - 50. Rémy, 68. Soumaré), Montpellier - Amiens 1:1 (81. Mollet - 66. Mendoza), Nantes - Dijon 3:0 (51. Touré, 74. Coulibaly z pen., 80. Rongier), Toulouse - Rennes 2:2 (40. Durmaz z pen., 51. Dossevi - 35. Niang, 58. Sarr z pen.), Monako - St. Etienne 2:3 (18. Martins, 90.+2 Carlos - 59. vlastní Ballo-Touré, 71. Cabella, 80. Nordin).

Fotbalisté Salcburku ovládli pošesté za sebou rakouskou ligu

Fotbalisté Salcburku získali šestý rakouský titul za sebou. Zajistili si ho dnešním vítězstvím 2:1 na hřišti Austrie Vídeň, po kterém svěřenci trenéra Marca Roseho navíc po roční pauze slaví i double, protože ve středu triumfovali ve finále poháru.

Salcburk má tři kola před koncem nadstavby na prvním místě mistrovské skupiny náskok devíti bodů před druhým Lincem, ale i kdyby se LASK na něj bodově dotáhl, titul by získal Red Bull. Po základní části se totiž týmům dělil bodový zisk na polovinu, a protože Salcburku se zaokrouhlil dolů, byl by tento dodatečný "půlbod" použit jako rozhodující kritérium při rovnosti bodů.

Ajaxu po devíti letech vyhrál Nizozemský pohár, přispěl i Černý

Fotbalisté Ajaxu Amsterdam porazili ve finále Nizozemského poháru Tilburg 4:0. Na devatenáctý triumf v soutěži čekali devět let. Svěřenci trenéra Erika ten Haga učinili první krok k zisku treble. Na dosah mají i triumf v domácí lize a účast ve finále Ligy mistrů.

Vítězem poháru se stal i útočník Václav Černý. Jednadvacetiletý rodák z Příbrami sice v aktuální sezoně nastupuje za rezervní tým Ajaxu ve druhé nejvyšší soutěži, ale v poháru se představil třikrát a celkem odehrál 108 minut. V semifinále a finále se nevešel ani na lavičku náhradníků.

Na hřišti Feyenoordu Rotterdam, kde se uskutečnilo finálové klání, se diváci dočkali první branky v 38. minutě, kdy se trefil Daley Blind. Vzápětí se prosadil Klaas-Jan Huntelaar. Pětatřicetiletý útočník přidal druhý zásah v 67. minutě. Finální podobu výsledku stanovil o devět minut později Rasmus Nissen.

V lize, kterou naposledy ovládl před pěti lety, má Ajax stejně bodů jako Eindhoven, ale díky lepšímu skóre je dvě kola před koncem první.

V Lize mistrů má amsterodamský celek na dosah první finále od roku 1996. Ze stadionu Tottenhamu si do středeční semifinálové odvety přivezl výhru 1:0. Nejprestižnější evropskou soutěž vyhrál Ajax naposledy v roce 1995.