reklama

Skromný Coufal uhranul Anglii. Hodinu trénuje hlavičky, pak jde klidně na autobus

West Ham United - West Bromwich Albion (Vladimír Coufal) West Ham United - West Bromwich Albion (Vladimír Coufal) autor: Reuters
West Ham sahá po historicky nejlepším umístění v Premier League a stále bojuje o možnost zahrát si v příštím ročníku vysněnou Ligu mistrů. Kladiváři budou v důležitém zápase proti Brightonu spoléhat opět na české duo.

Podle dlouholeté opory Hammers Aarona Cresswella právě příchod Tomáše Součka a Vladimíra Coufala změnil atmosféru v klubu. Čeští hráči nabuzení úspěchy ze Slavie strhli zbytek týmu, který si je zamiloval i pro jejich přátelské povahy.

"Jsou to fantastičtí profíci a nejskromnější kluci, jaké jsem kdy ve fotbale potkal," přiznal jednatřicetiletý obránce, který kope za východolondýnský klub už sedm let.

I přes nedělní prohru 0:1 s Evertonem se Hammers drží naděje na Ligu mistrů, ale musí spoléhat na zaváhání soupeřů. Právě proti liverpoolskému týmu fanoušky zaujal obětavý Součkův sprint do obrany i skvělé přihrávky Coufala a jeho nastřelená tyč.

Šílená skromnost

Skvělého přístupu obou hráčů si všímá i hrající legenda klubu a kapitán Mark Noble. "Natáhnou si síť a hrají spolu ‚hlavičkový tenis‘ třeba hodinu. O chvíli později pak vidíte Coufala, jak čeká na zastávce na autobus do Chigwellu," popisuje skromnost českého obránce.

Přiznal také, že fotku Coufala čekajícího po tréninku na autobus číslo 86 poslal kamarádům. "Přišlo mi to šílené," žasne nad obyčejností svého spoluhráče.

Právě Coufalova role je v závěru sezony ještě podstatnější, při zranění dalších krajních obránců Arthura Masuakua a právě Cresswella nemá trenér David Moyes příliš možností jak s beky zamíchat, přestože oba jmenovaní nastupují především na levé straně.

"Coufal je ale mašina, miluje fotbal," nepochybuje o kvalitách českého reprezentanta Noble, který je mimochodem také mezi zraněnými. Stejně jako středový záložník Declan Rice, který společně se Součkem dirigoval hru Hammers ve většině sezony.

Češi přinesli vítězné návyky

Anglické profesionály stále udivuje také přístup českých posil k tréninku. "Mají neskutečnou morálku. Když hrajeme v sobotu, tak máme v neděli pozápasový trénink a většina hráčů je na masáži. Podíváte se z okna a čeští borci tam běhají kolečka," dodává se Cresswell v rozhovoru pro televizi Sky.

Souček? Coufal? Kdepak. Kapitán West Hamu práskl, kdo je největším oblíbencem trenéra Souček? Coufal? Kdepak. Kapitán West Hamu práskl, kdo je největším oblíbencem trenéra Čtěte zde

"Naběhají v zápase dvanáct, třináct kilometrů a druhý den běhají kolečka jako šílení," směje se Noble. "Oba nás hrozně překvapili, jsou neskuteční. Hlavně jsou to skvělí parťáci," dodává v podcastu Petera Crouche Noble.

Přestože v posledních kolech si West Ham výrazně zkomplikoval cestu do Ligy mistrů, Cresswell věří, že ještě může jeho tým do soutěže proklouznout.

Poukazuje přitom také na mentalitu, kterou s sebou Souček přinesl. Když přišel exslávistický záložník do West Hamu před rokem a půl tehdy pouze na hostování, dodal týmu energii, díky které se zachránil v soutěži.

Noble jako kapitán si pochvaluje jak vítěznou povahu českého dua, tak to, že v kabině umí udělat legraci a vnést do ní pohodu.

Fanoušci je budou milovat

Později s příchodem Coufala se vítězné povahy obou hráčů ještě znásobily a přenesly na tým. Podle Cresswella mají klíčovou roli v tom, že tým hraje o historické umístění v Premier League, kde skončil zatím nejlépe pátý.

Manchester United, Arsenal i West Ham. Sima už podle Angličanů jedná o novém angažmá Manchester United, Arsenal i West Ham. Sima už podle Angličanů jedná o novém angažmá Čtěte zde

Na závěr sezony se do ochozů vracejí také fanoušci, kterých si zatím čeští hráči moc neužili. "Už teď ty dva fanoušci milují, protože dávají týmu všechno. Budou je mít ještě radši a nemůžu se dočkat toho, až je uvidí hrát na život, protože přesně takové hráče diváci chtějí mít v týmu," myslí si Noble.

Součka absence diváků hodně mrzí. "Byla to nejdůležitější věc, kvůli které jsem šel sem. Kvůli hráčům, týmům a hlavně fanouškům. Chybí mi, protože jsem před nimi odehrál jen pět zápasů, těším se na jejich návrat," vzkázal příznivcům.

Proti Brightonu se v sobotu ještě bude muset West Ham obejít bez příznivců na tribunách. V zápase s West Bromem a především na London Stadium v posledním kole proti Southamptonu už fanoušci u hřiště budou.

Kladiváři jsou aktuálně šestí, dva body za Liverpoolem, šest bodů za Chelsea, která má ale odehraný o zápas více. V posledních třech kolech potřebují nutně vítězit, aby měli naději na postup do Ligy mistrů. Současně hrají ale i o Evropskou ligu.

Video: Trenér Leicester City chválil Vladimíra Coufala před vzájemným zápasem s West Hamem.

Coufal je skvělý od té doby, co přišel, prohlásil obdivně trenér Leicester City Reuters |  00:46
reklama