reklama

Hvězdy Barcy si kvůli posilám snižují platy, šéf je i přes 34 miliard dluhů optimista

Joan Laporta na tiskové konferenci Joan Laporta na tiskové konferenci autor: Reuters
Zkušení fotbalisté Barcelony se vzdají části platu, aby pomohli svému finančně zdecimovanému klubu. Jako první kývnul na redukci mzdy obránce Gerard Piqué, jehož příkladu by měli brzy následovat další kapitáni týmu pro tuto sezonu Sergio Busquets, Jordi Alba a Sergi Roberto.

Piqué souhlasil se snížením platu, aby stihla Barcelona do začátku ligového ročníku zaregistrovat nové hráče. Katalánský velkoklub přišel před necelými dvěma týdny o hvězdného Lionela Messiho, s nímž nemohl podepsat nový kontrakt, který by vyhovoval přísným finančním pravidlům španělské ligy.

Podle médií by bez Piquého souhlasu se škrty v platu nemohly být registrovány posily Memphis Depay a Eric García, kteří v neděli nastoupili v základní sestavě v utkání prvního kola proti San Sebastianu. Barcelona začátek éry po Messim zvládla a vyhrála 4:2.

"Muselo se to udělat a ostatní kapitáni brzy udělají totéž," uvedl po utkání ke snížení platu čtyřiatřicetiletý Piqué. "Aby to vyšlo časově, musel jsem být první, abychom mohli zaregistrovat nové hráče. Kapitáni se vždycky přizpůsobovali potřebám klubu. Jsme na tohle rozhodnutí pyšní," řekl odchovanec Barcelony.

V médiích se objevily spekulace, že Alba se snížením platu nesouhlasil, a někteří fanoušci krajního obránce v neděli na Camp Nou vypískali. Španělský reprezentant označil zprávy o tom, že není klubu oddaný, za lži. Odmítl také narážky, že si Barcelona nemohla dovolit Messiho kvůli tomu, že si ostatní hráči odmítli nechat snížit plat.

"Vždycky jsem byl ochotný klubu pomoci. Nikdo by o mně neměl pochybovat. Jsem tu deset let a dalších osm v mládežnických týmech. Tohle je můj domov, klub mého života a vždycky mu budu pomáhat," uvedl Alba.

Messi v slzách řekl sbohem Barceloně, má mít namířeno do PSG Messi v slzách řekl sbohem Barceloně, má mít namířeno do PSG Čtěte zde

Barcelona má dluhy ve výši 1,35 miliardy eur (více než 34 miliard korun). Prezident klubu Joan Laporta viní z kritické finanční situace, která vedla k Messiho odchodu, předchozí vedení v čele s Josepem Bartomeuem.

Podle nového šéfa katalánského klubu se ale už teď Barceloně hlásí 17 nových sponzorů, kteří by mohli v tíživé situaci pomoci. "Jsme optimisté. Počítáme s tím, že do 18 měsíců bychom měli klub ozdravit," uvedl Laporta na dnešní tiskové konferenci. 

reklama