reklama

Italský fotbalový klub vyhodil trenéra, který nechutně urážel aktivistku Gretu

Aktivistka Greta Thunbergová při projevu v OSN Aktivistka Greta Thunbergová při projevu v OSN autor: Reuters
Italský fotbalový klub US Grosseto vyhodil asistenta trenéra Tommasa Casaliniho, který na svém Facebooku vulgárně urážel známou švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.

"Tahle k****!" napsal Casalini na svůj Facebook a peprnými výrazy přidal, že v 16 letech je mladá Švédka ve správném věku, aby si užívala sexuálního života.

Klub ze čtvrté nejvyšší italské soutěže se od jeho výroků distancoval a okamžitě ho vyhodil. "Unione Sportiva Grosseto 1912 oznamuje, že propustilo velmi mladého asistenta trenéra Tommasa Casaliniho za jeho chování, které se neslučuje s linií, kterou si náš klub stanovil a která si cení morálky víc než trenérských schopností," uvedlo vedení v prohlášení.

Tommaso Casalini a Greta Thunbergová:

Casalini se za svůj post omluvil, ale nebylo mu to už nic platné. "Chtěl bych se veřejně omluvit všem, počínaje Gretou Thunbergovou, za příspěvek, který jsem minulý týden napsal na Facebooku. Napsal jsem to ve chvíli, kdy jsem byl na mladou švédskou aktivistku naštvaný, a použil jsem naprosto nevhodný jazyk a obsah, který mě mrzí. Neměl jsem o tom takhle nikdy přemýšlet, zvlášť když jde o nezletilou osobu," kál se kouč.

"Když však někdo udělá chybu, je správné, aby za ni nesl odpovědnost. A tak plně přijímám rozhodnutí klubu, který mě odvolal z funkce asistenta trenéra Giovanissima, a omlouvám se klubu za evidentní rozpaky způsobené mým chováním," doplnil Casalini.

Thunbergová stála za vznikem globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, při němž držela transparent s nápisem Školská stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek. 

Švédka rovněž dlouhodobě odmítá cestování letadlem kvůli vysokým emisím skleníkových plynů, jež letadla produkují. Vzhledem k tomu, že i zaoceánské lodě jsou velkými znečišťovateli životního prostředí, vydala se aktivistka v září do USA na závodní jachtě Malizia 2.

V zámoří pronesla 23. září projev na klimatickém summitu v sídle OSN v New Yorku. Vystoupila rovněž před americkými zákonodárci v Kongresu, demonstrovala před Bílým domem a převzala cenu organizace Amnesty International. Zároveň je hlavní favoritkou na zisk Nobelovy ceny za mír.

reklama