reklama

Jezdec Coufal si podmanil Anglii. Se Součkem si ze mě utahovali, odhalil Moyes

Vladimír Coufal zdraví fanoušky na London Stadium. Vladimír Coufal zdraví fanoušky na London Stadium. autor: Reuters
Londýnský olympijský stadion, stánek West Hamu, zažil v neděli euforický večer. Typické bubliny se vznášely vzduchem a deset tisíc fanoušků v ochozech slavilo nejlepší sezonu v moderní historii svého milovaného klubu. Mráz po zádech běhal úplně všem, i Tomáši Součkovi s Vladimírem Coufalem.

Čeští fotbalisté změnili West Ham.

Tomáš Souček nechyběl v celé sezoně ani jedinou minutu, svou fyzickou prací ve středu pole dal týmu pevnou platformu nutnou k proměně.

Dramatický závěr ligy West Hamu vyšel náramně, Chelsea s Liverpoolem si zajistili LM Dramatický závěr ligy West Hamu vyšel náramně, Chelsea s Liverpoolem si zajistili LM Čtěte zde

Vladimír Coufal přišel ze Slavie až na začátku října, okamžitě ale zapadl, přihrál na sedm branek a stal se jedním z nejlepších pravých obránců nejlepší ligy světa.

Nepostradatelná česká vozba se stala základní fyzickou, ale i mentální přísadou nutnou k proměně z roztřeseného, panikařícího týmu, který si nevěřil a málem sestoupil, v sebevědomý stroj schopný konkurovat nejmocnějším celkům fotbalové Anglie.

Postup do Ligy mistrů z toho nakonec není, čtvrté místo Hammers v poslední fázi sezony ztratili. I šesté místo zaručující Evropskou ligu ale spustilo ve východním Londýně mohutné oslavy. 

"Hrát poslední zápas před fanoušky a slyšet naši hymnu byl neuvěřitelný pocit. Došlo mi, čeho jsme dosáhli. Jsme teď nejlepší tým West Hamu v historii Premier League. Jsem strašně pyšný," hlásil Coufal po závěrečné výhře 3:0 nad Southamptonem.

Podívejte se na sestřih klíčových momentů:

Když pár hodin poté vyjely na stanici Sky Sports nejlepší sestavy sezony podle nejrenomovanějších expertů, mohl být ještě pyšnější. To, o čem se v posledních měsících mluvívalo, se stalo realitou. 

Do All Stars sezony ho vybralo šest z osmi "punditů": Jamie Carragher, Jamie Redknapp, Alan Smith, Andy Hinchcliffe, Sue Smithová a Andy Goodman. Zbylí dva dali přednost hvězdným šampionům z Manchesteru City.

Gary Neville zvolil Kylea Walkera, Paul Merson ukázal na portugalského univerzála Joaa Cancela.

Reprezentační brankář Vaclík po třech letech opustí fotbalovou Sevillu Reprezentační brankář Vaclík po třech letech opustí fotbalovou Sevillu Čtěte zde

"Dávám Coufala, miluju ho. Hrál skvěle každý týden a právě jeho výkony symbolizují sezonu West Hamu," vysvětlil Carragher. "Jezdec. Nikdy se nezastaví, prostě nikdy," schválil volbu londýnský večerník Evening Standard.

Osmadvacetiletý český obránce si může vychutnávat i mnohé pocty mířící z klubu.

"Skromný, přívětivý charakter, jehož svědomitost má v šatně West Hamu obrovský vliv," chválil klubový web, přičemž prakticky totéž by mohl napsat i o Součkovi.

Skromnost Coufal potvrdil hned vzápětí. "Neřekl bych, že jsem klíčovým důvodem naší výborné sezony. Jsem jen součást kádru a jsem za to vděčný," podotkl s typickým úsměvem na rtech.

Pro fanoušky je kultovním hrdinou. Po minulém kole se bavili i dojímali nad jeho dětskou radostí po výhře na hřišti West Bromu, nyní zase sdílejí záběry Coufalovy euforie sdílené s anglickou legendou a asistentem Davida Moyese Stuartem Pearcem.

Čirou pohodu, spontánnost a otevřenost téhle party, vybudovanou na základech tvrdé práce, vhodně ilustruje i moment, který v nedělních rozhovorech odhalil sám Moyes.

Přiznal, že si z něj jeho české opory i v tak euforickém momentu stihly udělat legraci.

"Šli jsme ze hřiště, společně jsme se smáli a radovali se. Říkám jim, jak je úžasné, že jdeme do Evropy. A čeští kluci na to: V klidu, my už tam byli mockrát. Normálně si ze mě utahovali," smál se skotský manažer.

Jinak z něj čišela hrdost i snaha přemýšlet dopředu.

"Chceme vybudovat West Ham, chceme v tom pokračovat. Vidím velkou šanci dál se zlepšovat, vybudovat něco ještě většího a lepšího. Doufám, že jsme si nastavili nějaký standard a už nikdy nebudeme dole," prohlásil muž, který byl po nevydařených angažmá v Manchesteru United, Realu Sociedad a Sunderlandu prakticky na odpis.

Teď, i díky významnému příspěvku dvou českých reprezentantů, namlsaný Moyes zatoužil vybudovat dynastii, pro kterou nebude letošní sezona vrcholem, ale spíš odrazovým můstkem.

Sestřih nezapomenutelné sezony West Hamu:

West Ham United v dojemném videu bilancuje úspěšnou sezónu Facebook/West Ham United |  03:17
reklama