reklama

Kdy, když ne letos? Wenger musí proti United ukázat, že má na titul. Özilovi nestačí top čtyřka

Arsenal's Danny Welbeck comes on for Alex Oxlade Chamberlain as manager Arséen Wenger stays Arsenal's Danny Welbeck comes on for Alex Oxlade Chamberlain as manager Arséen Wenger stays autor: Reuters
Londýnský Arsenal narazí v Manchesteru na tamní United. Jednoznačný šlágr anglické Premier League může mnoho napovědět o úspěšnosti ročníku už v závěru první třetiny sezony.

Praha - V Británii se těší ná zápas Manchesteru United proti Arsenalu. Utkání, ve kterém může tým s Petrem Čechem v brance ujistit fanoušky, že letos hodlá útočit na titul a ukončit tak třináctileté čekání na trofej. Na druhé straně se United mohou zase více přiblížit pozicím zajišťujícím místenku v Lize mistrů.

Wenger i letos reagoval na poslední chvíli

Tabulky elitních fotbalových soutěží Tabulky elitních fotbalových soutěží Prohlédněte zde

Tým ze severu Londýna každý rok trápí výpadky zraněných hráčů a rovněž i letos Wenger na poslední chvíli nakupoval hráče, aby zacelil kvantitativně i kvalitativně slabá místa v kádru. Ale ke štěstí Arsenalu se na začátku letošní sezony nevyvaroval žádný z favoritů poklesu formy a výsledkem toho je dosavadně nejvyrovnanější vývoj Premier League v historii.

Ze zvučných celků na dosud vedoucí Liverpool ztrácí výrazněji pouze Manchester United, který se po slibném rozjezdu zadrhl a právě v souboji s Arsenalem se může dostat na dostřel elitní čtyřce.

Rozpoutá Mourinho další konflikt?

O tom, že by francouzský elegán Arséne Wenger portugalského bouřliváka Josého Mourinha nepozval na přátelskou večeři, ví každý, kdo alespoň trochu sleduje Premier League. Ve většině případů je iniciátorem konfliktů Mourinho a i před tímto zápasem se Portugalec pokusil ironicky vyprovokovat svého protějška.

Čech krotil spoluhráče, ten viděl červenou! Dle Wengera je sudí slaboch Čech krotil spoluhráče, ten viděl červenou! Dle Wengera je sudí slaboch Čtěte zde

"Mám tři tituly a pan Wenger tři nebo čtyři, nevím přesně. Potkají se tedy aktuálně nejúspěšnější trenéři v Premier League. Wengera respektujete, i když nemá výsledky. Nejsem si ale jistý zda respektujete letos mě. Přitom já slavil poslední titul před 18 měsíci a ne před 18 lety," narážel Mourinho na tiskové konferenci na dvanáctiletý mistrovský půst Arsenalu.

Mourinhův styl komunikace se může zdát příliš neuctivý, ale v jednom má pravdu. "Specialista na selhání", jak Wengera pojmenoval právě Portugalec, v posledních letech nedokáže zvládat klíčové momenty sezony. A už minimálně tři sezony za absenci titulu nestojí chybějící finance, nebo výrazně slabší kádr oproti pozdějším ligovým mistrům.

Peníze k titulu nepomohly. Co nový trenér?

Potvrzeno: Nasriho z Arsenalu koupil Manchester City Potvrzeno: Nasriho z Arsenalu koupil Manchester City Čtěte zde

Arsenal se po výstavbě nového stadionu finančně stabilizoval a během přestupových období si může dovolit utratit třeba téměř 100 milionu liber, které francouzský trenér vynaložil na posily letošní léto. A hlavně je pryč také doba, ve které Wenger vypiplal mladého fotbalistu pro jiný klub. Zdravíme do Manchesteru City.

Wenger má v Arsenalu smlouvu do konce právě probíhající sezony a podle britského bulvárního deníku Daily Star Francouz po vypršení kontraktu zakončí po jednadvaceti letech svou londýnskou štaci. Pokud je to pravda, může Wenger letos dokázat, že patří mezi nejlepší trenéry na světa a titulem si zajistit nový kontrakt, nebo angažmá v jiném z top týmů.

Ti nejlepší chtějí hrát o titul

Peníze sice Londýňanům nechybí, ale prestiž jim rok od roku ubývá. Není tedy divu, že se těm největším hvězdám do Arsenalu přestává chtít. A třeba Mesut Özil, tedy fotbalista, který výrazně ovlivňuje výsledky i předvedenou hru Arsenalu, má podle britských médií zaječí úmysly.

Rosický baví internet. Na Spartu prý jede Švejk na vozíku, Özil mu ale popřál hodně štěstí Rosický baví internet. Na Spartu prý jede Švejk na vozíku, Özil mu ale popřál hodně štěstí Čtěte zde

Důvodů může být více. Absence světového útočníku, chybějící vítězná mentalita, nejcennější trofeje nebo vyšší plat. Těžko spekulovat, neboť britská média v minulosti u odchodů největších hvězd Arsenalu použila všechny tyto důvody.

Pokud Arsenal znovu v lize neuspěje a neprojde znovu ani přes osmifinále Ligy mistrů (naposledy si zahrál Arsenal čtvrtfinále v roce 2009), tak velmi zariskuje se svou reputací. Pro srovnání - Liverpool, který letos hraje o titul, vypadl z nejužší anglické špičky už dříve. 

Arsenal už není pro největší hvězdy adresa

Doplácí na to z vícero důvodů. Jedním z nich je, že současný Liverpool jen těžko naláká fotbalistu v nejlepších letech, který bojuje o Zlatý míč. Tento problém naplno prezentoval přístup Zlatana Ibrahimoviče, ze kterého v průběhu podzimu vypadlo, že měl nabídku i od Liverpoolu, ale nepůjde do klubu, který se stále považuje za velký, přitom v lize skončil osmý.

Mourinho se stébla chytá? Po příchodu na Old Trafford odstavil Schweinsteigera, teď ho vítá zpět Mourinho se stébla chytá? Po příchodu na Old Trafford odstavil Schweinsteigera, teď ho vítá zpět Čtěte zde

Arsenal samozřejmě není v pozici Liverpoolu a stále je to pravidelný účastník Ligy mistrů, ale pokud chce získat lesk ze začátku tisíciletí, nesmí být jen "účastníkem". A to jak v lize, tak v milionářské soutěži.

Zdá se to nepravděpodobné, ale už na konci první třetiny ročníku se může rozhodovat o titulu, neboť ten, který se sérií výher utrhne vyrovnanému pelotonu, může na konci sezony slavit. Vzpomeňte na loňskou jízdu Leicesteru.

Zavře Wenger Mourinhovi ústa vítězstvím? Nebo si United zvednou sebevědomí na Arsenalu? Zápas můžete sledovat v našem textovém online přenosu nebo na televizní stanici Digi Sport 1 od 13:30.

reklama