Liverpool si poradil s Wolverhamptonem, lídrovi anglické ligy stačil jediný gól a VAR

29. 12. 2019 21:18
Fotbalisté Liverpoolu ve 20. kole anglické ligy doma zdolali Wolverhampton 1:0 a tabulku vedou o třináct bodů před druhým Leicesterem, navíc mají utkání k dobru.
Georginio Wijnaldum z Liverpoolu odehrává míč s rukou protihráče Leandera Dendonckera z Wolverhamptonu v obličeji | Foto: Reuters

Liverpool poslal do vedení ve 42. minutě Sadio Mané. Branka nejdříve nebyla uznána kvůli ruce nahrávajícího Adama Lallany, ale videozáznam odhalil, že domácí záložník při zpracování míče zahrál ramenem v souladu s pravidly.

Také na druhé straně hřiště videorozhodčí Liverpoolu pomohl a opravil původní verdikt hlavního sudího Anthonyho Taylora, vyrovnávací gól Pedra Neta z nastavení první půle neplatil kvůli milimetrovému ofsajdu Jonnyho.

Po změně stran už se skóre vyrovnaného duelu nezměnilo. Liverpool si připsal desátou ligovou výhru za sebou a doma je neporažen v posledních 50 zápasech anglické nejvyšší soutěže.

"Byl to pro nás opravdu těžký test. Hrajeme o hodně a snažíme se být úspěšní a co nejlepší," uvedl v televizním rozhovoru liverpoolský kouč Jürgen Klopp.

K videorozhodčímu byl tradičně kritický, přestože jeho mužstvu ve dvou případech pomohl. "Jsme na přelomu prosince a ledna. Není dobré, když hráči tak dlouho stojí a čekají. Byl bych raději, kdyby rozhodčí šel rovnou k obrazovce. Mohlo to být rychlejší," upozornil německý kouč.

Chelsea zvítězila v londýnském derby na stadionu Arsenalu 2:1 díky obratu v závěrečné desetiminutovce a upevnila si čtvrté místo. Domácí nevyhráli ani ve druhém zápase pod novým trenérem Mikelem Artetou a jsou dvanáctí.

Arsenal začal dobře a ve 13. minutě otevřel skóre Pierre-Emerick Aubameyang hlavičkou z rohu. Domácí, kteří při Artetově premiéře na lavičce ve čtvrtek remizovali 1:1 v Bournemouthu, byli v prvním poločase lepší, ale pojišťovací branku nepřidali.

Svěřencům kouče Franka Lamparda patřil závěr. Nejprve jim pomohl velkou chybou gólman Bernd Leno, jenž v 83. minutě podběhl přímý kop Masona Mounta a střídající Jorginho snadno doklepl míč do prázdné branky. Za čtyři minuty dokonal obrat nejlepší střelec Chelsea Tammy Abraham po spolupráci s Willianem.

"První půlhodinu jsme byli hrozní, pomalí, letargičtí, nervózní. Dali jsme Arsenalu všechno, co chtěli. Druhý poločas jsme dominovali. Nebylo to taktikou, ale odvahou a touhou," řekl Lampard.

Trápící se Arsenal zvítězil v jediném z posledních 12 utkání Premier League. Doma prohrál již čtyři soutěžní zápasy v řadě, což se mu stalo poprvé od roku 1959.

"Mrzí mě výsledek, to, jak jsme inkasovali, i kdy jsme góly dostali. Hodně věcí v zápase se mi líbilo, ale proti tak fyzickému týmu, jako je Chelsea, musíte hrát dobře déle," konstatoval Arteta.

V utkání Manchester City - Sheffield sice Lys Mousset ve 29. minutě poslal hosty do vedení, ale gól neplatil kvůli dalšímu zásahu VAR a těsnému ofsajdu.

City začali lépe druhý poločas a v 52. minutě se trefil Sergio Agüero. Desátý ligový zásah v ročníku argentinskému kanonýrovi připravil Kevin de Bruyne, který krátce před koncem pojistil domácí vedení druhou brankou.

Manchesterský tým tak částečně napravil páteční prohru 2:3 s Wolverhamptonem, po níž se trenér Pep Guardiola vzdal naděje na obhajobu titulu. Dnešním vítězstvím navíc španělský trenér dosáhl na 100. výhru v Premier League, k čemuž potřeboval jen 134 zápasů, což je nový rekord soutěže.

Sheffield poprvé v této sezoně anglické ligy venku nebodoval a je osmý.

Anglická fotbalová liga - 20. kolo:

Arsenal - Chelsea 1:2 (13. Aubameyang - 83. Jorginho, 87. Abraham), Liverpool - Wolverhampton 1:0 (42. Mané), Manchester City - Sheffield United 2:0 (52. Agüero, 82. De Bruyne).