reklama

Malý klub útočí na Vardyho: Dej nám peníze, nebo už tribuna neponese tvé jméno

Jamie Vardy. Jamie Vardy. autor: Reuters
Bere 100 tisíc liber týdně, nám ale nepomůže, naříkají ve finančními problémy zmítaném Stocksbridge. Amatérském klubu, který nejlepšího střelce Premier League Jamieho Vardyho přivedl do dospělého fotbalu.

Stocksbridge Park Steels FC. Tým osmé anglické ligy, ve kterém Jamie Vardy před třinácti lety zahajoval svou dospělou fotbalovou kariéru. Tehdy trénoval jen dvakrát týdně, po práci, v níž vyráběl lékařské dlahy z uhlíkových vláken.

Miliony za Součka nerozházíme, slibuje Havlíčkův Brod. Zkusí vychovat další hvězdy Miliony za Součka nerozházíme, slibuje Havlíčkův Brod. Zkusí vychovat další hvězdy Čtěte zde

Zbytek je historie.

Vardy navzdory ne úplně ideálně rozdaným kartám během následujících třinácti letech prožil působivý výkonnostní skok, který ho nakonec dovedl ze skromných podmínek až do anglické reprezentace. A k pozici jedné z největších hvězd ostrovního fotbalu.

Jeho příběh svým způsobem vyvrcholil o uplynulém víkendu, kdy se třiatřicetiletý útočník stal nejlepším střelcem Premier League. Zlatou kopačku získal jako nejstarší hráč v historii soutěže a Leicesteru City znovu pomohl do evropských pohárů.

Mezitím si ale pokazil pověst ve Stocksbridge.

Klub z desetitisícového městečka severně od Sheffieldu v roce 2015 pojmenoval hlavní tribunu místního stadionku právě po něm. Místní se tak nadšeně rozhodli poté, co se jejich bývalý hráč trefil v jedenácti po sobě jdoucích zápasech Premier League, a slavně tak zlomil rekord legendárního kanonýra Manchesteru United Ruuda van Nistelrooije.

Hospodský klub, řehtali se Skotové Petržalce. Domácí z nich udělali stráž na Titaniku Hospodský klub, řehtali se Skotové Petržalce. Domácí z nich udělali stráž na Titaniku Čtěte zde

Po pěti letech ale zřejmě Vardyho jméno ze stánku Bracken Moor pro 3500 diváků zmizí. Pokud se tedy hvězdný forvard neplácne přes kapsu a nepomůže místnímu klubu z nepříjemné finanční krize.

"Pokud se nám povede sehnat sponzora, Vardyho jméno odstraníme. Je to pro nás nutnost. V současnosti musíme získat co nejvíc peněz, protože jsme od začátku pandemie ztratili většinu příjmů," vysvětlil anglickým médiím předseda Stocksbridge Graham Furness.

Klub potřebuje sehnat 16 tisíc liber na dvě následující sezony. "S někým už jednáme, ale pokud to Vardy chce zaplatit, aby se tribuna pořád jmenovala po něm, tak může," vyzval šéf fotbalistu, který v Leicesteru bere 100 tisíc liber týdně.

Z Vardyho přístupu a nulové pomoci jsou prý ve Stocksbridge velmi zklamaní. 

"Jamie Vardy se od nás trochu distancoval, což je smutné, pokud mám být upřímný. Nežádali jsme ho o pomoc, ale víme, že o naší situací ví. A neudělal nic. Když si uvědomíte, kolik peněz vydělává, člověk by předpokládal, že pomůže," prohlásil Furness.

Za příklad dal Harryho Kanea. Útočník Tottenhamu finančně pomáhá týmu Leyton Orient, přestože za něj odehrál jen osmnáct zápasů na hostování v roce 2011.

Vardy se k celé záležitosti vyjádřil prostřednictvím mluvčího. "Jamie je zklamán z toho, že slyší tyhle komentáře. Obzvlášť, když se s ním nikdo z klubu oficiálně nespojil."

Připomněl také, že je Vardy velkým podporovatelem amatérského fotbalu. "Pomohl mnoha fotbalistům splnit si sny skrz svou akademii V9, kterou založil. A v pomoci hráčům bude pokračovat i nadále."

Vardyho tribuna tak bude pravděpodobně už zakrátko minulostí. Rychlý střelec v dresu Stocksbridge mezi lety 2007 a 2010 nasázel 66 gólů. Poté přestoupil do Halifaxu, hrajícího šestou nejvyšší soutěž. Po roce následoval další přesun o soutěž výš. S Fleetwood Townem dokonce vybojoval postup z páté do čtvrté ligy.

Infarktové finále Premier League: Lišky přišly o Ligu mistrů, slaví United a Chelsea Infarktové finále Premier League: Lišky přišly o Ligu mistrů, slaví United a Chelsea Čtěte zde

A přišlo laso z druholigového Leicesteru. I tam se radoval z postupu. Vardy v roce 2014 výrazně přispěl k vysněnému postupu do Premier League.

Ani to nebylo od stále sebevědomějšího a drzejšího šutéra vše. O dva roky později Leicester senzačně získal mistrovský titul, Vardy byl vyhlášen nejlepším hráčem sezony.

V letošním ročníku pak překonal další milník, zaznamenal stou trefu v nejvyšší soutěži. To se před ním v historii povedlo jen osmadvaceti hráčům. 

reklama