Schickovi zkazil v prvním kole radost brankář. Zazářil Haaland, byl u pěti gólů

Aktualizováno 14. 8. 2021 22:38
Fotbalisté Leverkusenu s reprezentačním útočníkem Patrikem Schickem zahájili novou sezonu německé ligy remízou 1:1 na hřišti Unionu Berlín. Nový trenér Bayeru Gerardo Seoane tak neprožil úplně povedenou bundesligovou premiéru.
Patrik Schick v dresu Leverkusenu
Patrik Schick v dresu Leverkusenu | Foto: Reuters

Schick si v Berlíně už ve druhé minutě vytvořil slibnou střeleckou pozici, ale brankář Luthe míč vyrazil. Za pět minut zařídil Unionu vedení Awoniyi a po chvíli odpověděl Diaby. Leverkusen v součtu s minulým ligovým ročníkem nevyhrál počtvrté za sebou.

Dvěma góly a třemi asistencemi zařídil kanonýr Erling Haaland fotbalistům Dortmundu domácí vítězství 5:2 nad Frankfurtem. Úspěšný bundesligový debut na lavičce Borussie tak prožil trenér Marco Rose.

Haaland v prvním poločase připravil góly Reusovi a Hazardovi a ve 34. minutě se poprvé trefil sám. Jednadvacetiletý norský reprezentant v 58. minutě asistoval u Reynovy branky a v 70. minutě zakončil své velké představení druhou trefou. Za Eintracht snižovali vlastním gólem Passlack a střídající Hauge.

Augsburg se záložníkem Janem Morávkem v základní sestavě doma podlehl vysoko 0:4 Hoffenheimu. Za hosty nenastoupil zraněný bek Pavel Kadeřábek, pouze na lavičce Augsburgu zůstal další člen české reprezentace brankář Tomáš Koubek. O góly hostů se postarali Bruun Larsen, náhradníci Adamjan s Rutterem a Rudy.

Nováček Fürth v prvním kole ve Stuttgartu utrpěl debakl 1:5. Návrat mezi elitu nevyšel ani Bochumi, která podlehla na stadionu Wolfsburgu 0:1. Navíc už od čtvrté minuty hrála bez vyloučeného Tescheho.

Německá fotbalová liga - 1. kolo:

Union Berlín - Leverkusen 1:1 (7. Awoniyi - 12. Diaby), Dortmund - Eintracht Frankfurt 5:2 (34. a 70. Haaland, 23. Reus, 32. Hazard, 58. Reyna - 27. Passlack, 86. Hauge), Augsburg - Hoffenheim 0:4 (37. Bruun Larsen, 79. Adamjan, 87. Rutter, 90.+5 Rudy), Bielefeld - Freiburg 0:0, Stuttgart - Fürth 5:1 (55. a 76. Kempf, 30. Endo, 36. Klement, 61. Al Ghaddioui - 90.+3 Leweling), Wolfsburg - Bochum 1:0 (22. Weghorst).

Fernandes hattrick, Pogba čtyři asistence

Fotbalisté Manchesteru United odstartovali novou sezonu anglické ligy suverénní domácí výhrou 5:1 nad Leedsem. Hattrickem se na stadionu Old Trafford blýskl Bruno Fernandes, další záložník Paul Pogba si připsal čtyři asistence. "Rudí ďáblové" stylově oslavili plnohodnotný návrat diváků na tribuny po 17 měsících covidových omezení.

Fernandes otevře skóre ve 30. minutě. Leeds na začátku druhé půle vyrovnal brankou Aylinga, ale pak před návštěvou téměř 73 tisíc fanoušků začala exhibice úřadujících vicemistrů.

Bruno Fernandes slaví za dohledu spoluhráče Freda hattrick, kterým pomohl Manchesteru United v prvním kole nového ročníku anglické Premier League k vítězství nad Leedsem | Foto: Reuters

Mezi 52. a 60. minutou se trefili Greenwood a dvakrát Portugalec Fernandes, jenž zaznamenal premiérový hattrick za United. V 68. minutě dokonal debakl hostů Fred po další Pogbově přihrávce.

Francouzský středopolař zaznamenal čtyři asistence v jednom zápase Premier League jako osmý hráč historie a první v dresu United. V minulé sezoně přitom Pogba připravil jenom tři góly ve 26 ligových duelech.

Posila manchesterského klubu křídelník Sancho při svém soutěžním debutu odehrál závěrečnou čtvrthodinku. Další letní akvizice obránce Varane byl na Old Trafford představen před výkopem.

Chelsea v prvním kole doma porazila jasně 3:0 londýnského rivala Crystal Palace s debutujícím trenérem Vieirou. Chelsea poslal do vedení ve 27. minutě Alonso z přímého kopu. Před poločasem zvýšil Pulisic a v 58. minutě se trefil ještě Chalobah, který při debutu v Premier League zaznamenal premiérový soutěžní gól za "Blues".

Úřadující vítězové Ligy mistrů navázali na středeční triumf nad Villarrealem v Superpoháru UEFA. Chelsea ještě chyběla rekordní posila útočník Lukaku.

Liverpool zvítězil na hřišti nováčka Norwiche rovněž 3:0, Muhammad Salah pomohl favoritovi gólem a dvěma asistencemi. První liverpoolskou branku v Norwichi vstřelil v 26. minutě Jota, jeho náhradník Firmino v 65. minutě zvýšil na 2:0. Salah po dvou asistencích sám skóroval v 74. minutě a jako první hráč v historii Premier League dal gól v pěti zahajovacích utkáních sezony po sobě.

Everton při premiéře exliverpoolského trenéra Beníteze na svém hřišti zdolal Southampton 3:1 po obratu ve druhé půli. Na Armstrongovu branku odpověděli Richarlison, Doucouré a Calvert-Lewin.

Český útočník Matěj Vydra odehrál za Burnley závěrečných pět minut při porážce 1:2 s Brightonem. Domácí Tarkowski otevřel skóre už ve druhé minutě, ale Maupay a MacAllister v závěru otočili zápas ve prospěch "racků".

Leicester zvítězil 1:0 nad Wolverhamptonem díky Vardyho trefě. Doma naplno bodoval i nováček Watford, který přestřílel Aston Villu 3:2.

Anglická fotbalová liga - 1. kolo:

Manchester United - Leeds 5:1 (30., 54. a 60. Bruno Fernandes, 52. Greenwood, 68. Fred - 48. Ayling), Norwich - Liverpool 0:3 (26. Jota, 65. Firmino, 74. Salah), Burnley - Brighton 1:2 (2. Tarkowski - 73. Maupay, 78. Mac Allister), Chelsea - Crystal Palace 3:0 (27. Alonso, 40. Pulisic, 58. Chalobah), Everton - Southampton 3:1 (47. Richarlison, 76. Doucouré, 81. Calvert-Lewin - 22. Armstrong), Leicester - Wolverhampton 1:0 (41. Vardy), Watford - Aston Villa 3:2 (10. Dennis, 42. Sarr, 67. Hernández - 70. McGinn, 90.+7 Ings z pen.).

Mistra zaskočil jeho bývalý kouč

Fotbalisté mistrovského Lille ve druhém kole francouzské ligy doma utrpěli debakl 0:4 s Nice. Pikantní triumf tak oslavil hostující trenér Christophe Galtier, který v minulé sezoně dovedl "dogy" k prvnímu titulu po 10 letech.

Dolberg otevřel skóre už v první minutě, krátce po něm zvýšil Boudaoui a povedený první poločas hostů zakončil v nastavení Gouiri třetí brankou z penalty. Po hodině hry se znovu trefil dánský útočník Dolberg. Nice má po dvou kolech na kontě čtyři body, Lille pouze jeden.

Paris St. Germain ještě bez hvězdného útočníka Lionela Messiho doma porazil Štrasburk 4:2. Favorit si už během úvodní půlhodinky vytvořil tříbrankový náskok, o který se postarali Icardi, Mbappé a Draxler. Po změně stran však domácí polevili a Štrasburk vrátili do hry Gameiro a Ajorque. Jejich spoluhráč Djiku ale byl v 81. minutě vyloučen po druhé žluté kartě a oslabení hosté už ztrátu nedotáhli, naopak v závěru ještě střídající Sarabia přidal pojistku na 4:2.

Pařížští vicemistři po dvou ligových duelech zůstávají stoprocentní, přestože jim vedle Messiho chyběly další dvě letní posily: brankář Donnarumma a stoper Ramos nebo klíčový útočník Neymar.

Francouzská fotbalová liga - 2. kolo:

Lille - Nice 0:4 (1. a 64. Dolberg, 5. Boudaoui, 45.+4 Gouiri z pen.), Paris St. Germain - Štrasburk 4:2 (3. Icardi, 25. Mbappé, 27. Draxler, 86. Sarabia - 53. Gameiro, 64. Ajorque).

Real po půli nasázel čtyři góly

Fotbalisté Realu Madrid odstartovali novou sezonu španělské ligy přesvědčivým vítězstvím 4:1 na hřišti Alavésu. Dva góly vstřelil útočník Karim Benzema. Trenér Carlo Ancelotti zažil vítěznou obnovenou premiéru na lavičce "bílého baletu".

Domácí Deportivo ještě v první půli madridskému favoritovi odolávalo, ale tři minuty po změně stran otevřel skóre Benzema, který pohotově zakončil akci Vázqueze a Hazarda. V 56. minutě zvýšil Nacho po Modričově centru. Za dalších šest minut se trefil znovu Francouz Benzema ze šťastné dorážky.

Chvíli nato domácí snížili, když faul brankáře Courtoise v šestnáctce potrestal z penalty Joselu. Real ale větší drama nepřipustil a v nastavení ještě přidal čtvrtý gól střídající Vinícius Júnior po centru debutující letní posily Alaby.

Nováček Mallorca na svém hřišti remizoval s Betisem Sevilla 1:1. Cádiz díky Espinově brance ze sedmé minuty nastavení zachránil stejný výsledek doma proti Levante. Souboj Pamplony s dalším navrátilcem do nejvyšší soutěže Espaňolem skončil 0:0.

Španělská fotbalová liga - 1. kolo:

Alavés - Real Madrid 1:4 (65. Joselu z pen. - 48. a 62. Benzema, 56. Nacho, 90.+2 Vinícius Júnior), Cádiz - Levante 1:1 (90.+7 Espino - 39. Morales), Mallorca - Betis Sevilla 1:1 (25. Oliván - 59. Juanmi), Pamplona - Espaňol Barcelona 0:0.