reklama

Mistrem ukončené francouzské ligy jsou fotbalisté Paris St. Germain

Radost fotbalistů Paris St. Germain Radost fotbalistů Paris St. Germain autor: Reuters
Fotbalisté Paris St. Germain se stali vítězem nedohrané francouzské ligy. Dnes o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla ukončena poté, co vláda až do září kvůli pandemii nového typu koronaviru zakázala všechny velké sportovní akce.

Ligue 1 byla přerušena v polovině března deset kol před koncem ročníku, kdy Paris St. Germain vedl tabulku o dvanáct bodů před druhým Olympiquem Marseille. Pařížský celek získal třetí titul za sebou a francouzskou ligu ovládl posedmé z posledních osmi sezon.

Dnešní formální ukončení soutěže poslalo PSG a Marseille do základní skupiny Ligy mistrů, v předkole se představí třetí tým tabulky Rennes. Čtvrté Lille zamíří do Evropské ligy, naopak po dvaceti letech bude v evropských pohárech chybět sedmý Lyon.

Předčasné ukončení soutěže podle médií připravilo francouzskou ligu o téměř 250 milionů eur (6,7 miliardy korun) z vysílacích práv. Společnost Canal Plus totiž vypověděla soutěži smlouvu, podle které měla vyplatit ještě 110 milionů eur.

Zbývající částku měla Ligue 1 dostat od společnosti BeIN Sports, která však rovněž peníze po ukončení sezony nevyplatí.

Předčasně skončila také druhá liga. Jejím vítězem byl určen vedoucí Lorient, který spolu s Lens postoupil do nejvyšší soutěže. První ligu naopak opustily Toulouse a Amiens.

"Rozhodli jsme, že sestoupí a postoupí jen dva týmy," uvedl výkonný ředitel soutěží Didier Quillot.

Za normálních okolností by se ještě o jedno místo v lize hrála baráž. "Možná se některý z klubů odvolá, ale naše rozhodnutí jsou oprávněná," dodal.

Byla by to smrt italského fotbalu, říká šéf federace o případném nedohrání Serie A Byla by to smrt italského fotbalu, říká šéf federace o případném nedohrání Serie A Čtěte zde
reklama