reklama

Nadšení fanoušků, obdiv k Erdoganovi i roztržka s Čínou. Özilova zlatá klec se taví

Mesut Özil a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Mesut Özil a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. autor: Reuters
Více než sedmiletý dramatický vztah Mesuta Özila a fotbalového Arsenalu se navzdory prohlášením z konce loňského roku zdá být u konce. Německý mistr světa nakonec Londýn opustí půl roku před vypršením smlouvy. Jeho další kroky povedou do Turecka, odkud pochází jeho prarodiče.

Ještě v prosinci hráčův agent Erkut Sogut prohlašoval, že jeho klient je loajální vůči klubu a v Arsenalu vydrží až do konce trvání smlouvy v létě 2021. Ta Özilovi zaručuje týdně plat 350 000 liber (cca 10,2 milionu korun).

Není proto divu, že 32letý hráč neměl v úmyslu Londýnu jen tak zamávat. Podobně vysoké peníze ve svém věku a při svých posledních sportovních výkonech těžko někde dostane. Nyní se ovšem zdá, že Özil nakonec ještě v zimě dres změní.

Potížista

Vztah mezi hráčem a klubem je na bodu mrazu dlouhodobě. Naposledy za A-tým nastoupil v březnu 2020 proti West Hamu a na hřišti se potkal i s Tomášem Součkem. Pak už do hry nezasáhl, i když se na lavičce objevil v červnu proti Brightonu a Southamptonu.

Trenér Mikel Arteta jej údajně vyřadil z kádru proto, že na rozdíl od ostatních hráčů a zaměstnanců klubu odmítl po vypuknutí koronavirové pandemie. přistoupit na snížení platu o 12,5 procenta.

"Nedostali jsme dost informací, proč bychom si měli jako hráči snížit plat. Klidně bych si jej snížil i o víc, ale nikdo se mnou dostatečně nekomunikoval a mám závazky vůči rodině a charitativním organizacím," vysvětlil později.

K tomu lze připočíst jeho kolísavé herní výkony na hřišti, hovořilo se o nedostatku motivace. Od té doby už na trávník za Arsenal nevyběhl.

Divoká jízda ulicemi? Auto má moc tichý motor a spletl jsem si tachometr, tvrdí Özil Divoká jízda ulicemi? Auto má moc tichý motor a spletl jsem si tachometr, tvrdí Özil Čtěte zde

Pro Artetu znamená jeho sága problém i v kabině. Na sklonku roku prosákly do britských médií informace, že ohledně Özilova návratu na hřiště v dresu Kanonýrů panují mezi hráči rozdílné názory.

Především ti zkušenější si přáli, aby dostal šanci, kterou si podle nich zasloužil díky příkladnému přístupu v tréninku. Informace vyšly najevo ve chvíli, kdy se Arsenalu nedařilo a propadl se tabulkou těsně nad sestupové pozice.

Özil ovšem platil za potížistu už dříve. Ať už kvůli náladovým herním výkonům, blízkému vztahu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem či otevřené podpoře muslimské menšiny Ujgurů v Číně.

Kvůli Erdoganovi měl potíže především v německé reprezentaci. Fotil se s ním totiž v době, kdy pokračovala turecká invaze do Sýrie i domácí reformy omezující občanská práva, současně se Özil s německým národním týmem připravoval na světový šampionát v Rusku (2018).

Po kritice se Özil v "Nationalelf" přestal cítit ve své kůži a po MS jej dramaticky opustil. "Jsem Němec, když se vyhrává, a imigrant, když se prohrává," vzkázal tehdy šéfovi německého fotbalu Reinhardu Grindelovi, kterého obvinil i z rasismu. Blízký vztah s Erdoganem, který mu šel v roce 2019 dokonce za svědka na svatbě, označil jako nepolitický.

Zastal se Ujgurů

Později vyjádřil sounáležitost s Ujgury v čínské provincii Sin-ťiang a nechtěně tím zatopil Arsenalu. "(Ujguři) jsou válečníci, kteří odolávají perzekuci. V Číně pálí korány, zavírají mešity, zakazují náboženské školy, vůdce jednoho po druhém zabíjejí a muslimové po světě mlčí," napsal na Instagram. Poukázal na vážné a na Západě reflektované téma.

Čínská pomsta pokračuje. Özil už není na internetu, vymazali ho i z počítačové hry Čínská pomsta pokračuje. Özil už není na internetu, vymazali ho i z počítačové hry Čtěte zde

Pobouřil tím ale čínské představitele, státní televize CCTV stáhla zápasy Gunners z vysílání. Arsenal se od jeho výroků distancoval. Z hlediska vysílání Čína představuje pro Premier League nejlukrativnější zahraniční trh, a tak bylo v zájmu anglického klubu situaci urovnat. Následně Özil zmizel i z čínské verze hry Pro Evolution Soccer a celá kauza jeho pozici v týmu rozhodně neposílila.

Odchod zdarma?

Počáteční nadšení fanoušků z příchodu Özila z Realu Madrid v létě 2013 vystřídalo vystřízlivění a v posledních měsících také řada problémů mezi hráčem, klubem a fanoušky. I proto je nakonec možné, že si záložník sbalí kufry už v zimním přestupovém okně a zamíří pravděpodobně do tureckého Fenerbahce, i když nabídky má údajně i z americké MLS.

Arsenal by se přitom v obou případech pravděpodobně ještě půl roku podílel finančně na jeho astronomické smlouvě. I proto je odchod zatím nejistý. "Spokojené musí být všechny strany. Máme nastaveny nějaké podmínky, a podle toho se rozhodne," uvedl minulý týden Arteta. Nevyloučil ani to, že Özil za Arsenal na jaře znovu nastoupí.

Tak jako tak v případě Arsenalu zdaleka nepůjde o první odchod bez náhrady v posledních letech. Zdarma Londýnští pustili například Dannyho Welbecka nebo Jacka Wilsherea.

reklama