reklama

Nemůžete hrát superligu a současně jiné ligy, varoval kluby Infantino

Prezident FIFA Gianni Infantino Prezident FIFA Gianni Infantino autor: Reuters
Předseda světové fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantino se postavil proti nové superlize. Účastníci se podle něj musí připravit na následky, protože nemohou hrát současně vlastní uzavřenou ligu a jiné soutěže.

S vytvořením ligy pro nejbohatší kluby nesouhlasí ani šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Soutěž podle něj byla založena jen kvůli chamtivosti a popírá podstatu evropského sportu, v němž jde na prvním místě o sportovní výkonnost.

O vytvoření superligy v pondělí informovalo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska. Jejich krok ostře zkritizovali politici, fanoušci, někteří bývalí i současní hráči a trenéři, národním svazy a především evropská fotbalová unie (UEFA), která jim pohrozila vyloučením z národních soutěží a hráčům zákazem reprezentace.

"Jestli se rozhodnou jít vlastní cestou, tak se musí připravit nést následky. Jsou zodpovědní za vlastní osud," uvedl Infantino na úvod kongresu UEFA v Montreux. "Tím chci říct, aby to všem bylo naprosto jasné, že buď hrajete tam, nebo tady. Není nic mezi," přidal.

Infantino také zopakoval, že FIFA v boji proti superlize plně stojí za UEFA. "Jsme jasně a silně proti uzavřené superlize, která nerespektuje současné vedení fotbalu," prohlásil. "Nicméně doufám, že se situace uklidní, vše se vyřeší i s ohledem na solidaritu k ostatním klubům a také k zájmům národního, evropského i světového fotbalu," dodal.

Chvíli před Infantinem na kongresu vystoupil s kritikou superligy také předseda MOV. "Model evropského sportu je výjimečný tím, že je založený na férové soutěži, ve které jste odměněni za sportovní výkony. A to je teď jen kvůli chamtivosti ohroženo," prohlásil Bach.

Bývalý fotbalista Eric Cantona zkritizoval avizovaný vznik Superligy Associated Press |  00:42
reklama