reklama

Opravdu máme právo moralizovat? Angličané po rasismu v Maďarsku řeší i své fanoušky

Výtržník ve finále ME 2020 Itálie - Anglie Výtržník ve finále ME 2020 Itálie - Anglie autor: Reuters
V anglických médiích se během reprezentační pauzy opět řešil rasismus. Čelili mu hráči Albionu především během utkání v Maďarsku. Podle komentátora Iana Ladymana by anglický fotbal měl ale nejdříve řešit vlastní problémy.

Stalo se to v poslední době pravidlem. Pokud nějaký anglický tým včetně reprezentačního plánuje odcestovat do zemí střední a východní Evropy, novináři se hráčů a trenérů ptají, jak budou čelit rasismu, se kterým se tu mančafty ze zahraničí často potkávají.

Tentokrát ovšem trenér anglické reprezentace Gareth Southgate žurnalisty překvapil. "Máme vlastní problémy a musíme se nejdříve vyrovnat s našimi záležitostmi doma," odpověděl na jednu z otázek mířící na fanoušky v Maďarsku. Budapešťské publikum rasisticky uráželo některé hráče Anglie a během zápasu na hřišti také přistály světlice.

"Southgate se nenechal vpasovat do role toho, kdo říká, že jsme nějakým způsobem civilizovanější než ostatní, že jsme lepší než ostatní a z toho důvodu můžeme moralizovat," všiml si tohoto posunu v odpovědích jednapadesátiletého kouče komentátor Daily Mail Ian Ladyman.

Podle britského novináře za tím stojí události, které provázely závěrečné zápasy Eura v Londýně a dalších městech na ostrově. Násilí a výtržnosti vygradovaly během finálového zápasu, na který se snažili násilím vniknout stovky fanoušků, a během kterých se odehrávaly nepokoje v ulicích.

Podle Ladymana politici i fotbaloví funkcionáři chování anglických fanoušků dlouhodobě zlehčují. "Rodiče, kteří se museli bát o zdraví svých dětí a další diváci, kteří měli zkažený večer místo finálového zápasu, chování těchto lidí určitě tak lehce nevnímají," dodal Ladyman.

Poukazuje také na bučení anglických fanoušků při hymnách soupeřů nebo vulgární skandování na adresu soupeřů. Před Eurem také vypískali anglickou reprezentaci, protože před přípravnými zápasy doma poklekávala.

"Dokud se to nezmění, budou nám lidé jako Southgate muset připomínat některé nepříjemné věci," myslí si komentátor Ladyman. 

reklama