reklama

Özilova "kauza"? Klasická dezinformace, míní Klopp

Jürgen Klopp (Liverpool) Jürgen Klopp (Liverpool) autor: Reuters
Trenér Liverpoolu se zastal německého záložníka Mesuta Özila, na nějž se po mistrovství světa valila vlna kritiky.

Berlín- Německý trenér fotbalistů Liverpoolu Jürgen Klopp se postavil za kritizovaného krajana záložníka Mesuta Özila, který kvůli aféře s kontroverzní fotografií s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem skončil v reprezentaci. Podle Kloppa je celá kauza nesmyslná a vykonstruovaná.

"Tohle je klasický příklad absolutní dezinformace. Samozřejmě je to všechno nesmysl," řekl Klopp v rozhovoru s německou televizí Sport1. "V politice se vždycky maličkosti nafukují a závažné věci zametají pod koberec," doplnil jednapadesátiletý kouč.

Özil čelil kritice poté, co se krátce před světovým šampionátem nechal spolu s dalším německým hráčem s tureckými kořeny Ilkayem Gündoganem vyfotit vedle autoritářského vůdce Erdogana, jenž je dlouhodobě kritizován, že v zemi za jeho vlády dochází k porušování lidských práv a pronásledování opozice.

"Nepochybuji o těchto chlapcích, minimálně o jejich loajalitě k vlasti. Rozdíl je v tom, že mají ještě jednu…, což je krásné," uvedl Klopp, který středopolaře Manchesteru City Gündogana vedl v Dortmundu.

Po MS v Rusku, kde Özil s německým týmem nečekaně vypadl už ve skupině, pak devětadvacetiletý hráč Arsenalu oznámil konec v reprezentaci. Vysvětlil to tím, že necítí dostatek respektu, a vedení svazu v čele s předsedou Reinhardem Grindelem obvinil z rasismu.

Problém pro Citizens. Brankář Manchesteru Bravo si na tréninku přetrhl achillovku Problém pro Citizens. Brankář Manchesteru Bravo si na tréninku přetrhl achillovku Čtěte zde

"Obvykle se inteligentní lidi drží zpátky, protože není snadné říct správnou věc. Sebe bych mezi ně také počítal. Naopak ti, kteří o tom nic neví, jsou slyšet nejvíc," prohlásil Klopp. "Všichni jsme mysleli, že kulturní rozmanitost byla v Německu cool během mistrovství světa 2006. Nyní jsou dva chlapci kritizováni kvůli fotografii, aniž by všechno mohli pořádně vysvětlit," přidal trenér Liverpoolu.

Na Özilově kauze podle něj nesou vinu i média. "Celou situaci považuji za pokryteckou. Špatné věci se staly proto, že lidé nebyli správně informováni. Ani média by neměla každodenně dělat humbuk okolo takových věcí. Měla by vychladnout a ukázat ty, kteří za vším opravdu stojí," dodal Klopp.

reklama