reklama

Fotbalový trh se opět nafoukl. Rostou přestupní sumy, ale i inflace, varují analytici

Antoine Griezmann v létě přestoupil z Atlética Madrid do Barcelony za 120 milionů eur (přes tři miliardy korun). Antoine Griezmann v létě přestoupil z Atlética Madrid do Barcelony za 120 milionů eur (přes tři miliardy korun). autor: Reuters
Ačkoliv Brazilec Neymar zůstal prozatím v dresu Paris St. Germain a stamiliony eur na účtu Barcelony, potvrdilo i letošní letní přestupní období, že fotbalový trh opět dramaticky povyrostl.

Pět největších evropských fotbalových soutěží na světě zaznamenalo v tomto roce nový rekord v přestupních částkách. Dohromady se v nich utratilo za přestupy během zimního a letního období 172 miliard korun, drtivá většina v právě skončeném letním termínu. 

Vyplývá to z analýzy fotbalového trhu za roky 2010-2019, kterou tento týden zveřejnil respektovaný analytický server Footbal Observatory.

Španělé roztočili miliardy

Nejbombastičtější přestupy se i přes pat kolem Neymara odehrály ve Španělsku. Hned na začátku července zamířil Eden Hazard z Chelsea do Realu Madrid za 100 milionů eur, jeho transfer ale přebila Barcelona angažováním Antoina Griezmanna z Atlética (120 milionů).

Madridský klub však získané peníze zahálet nenechal a pořídil si za 126 milionů eur (3,3 miliardy) Joaa Félixe z portugalské Benficy, z nějž udělal třetího nejdražšího hráče historie a samozřejmě i rekordní transfer roku.

Španělská liga i díky těmto přestupům posunula své dosavadní roční maximum o 200 milionů eur na 1,5 miliardy eur (přibližně 39 miliard korun). Což je sice o 400 milionů eur méně, než letos vydaly kluby v Premier League, na druhou stranu ještě před deseti lety utratila La liga "jen" 305 milionů eur (přibližně osm miliard).

Oproti loňsku ale nakynuly i další soutěže. Serie A utratila o 330 milionů eur více, Bundesliga o 260 milionů a Ligue 1 o 250 milionů. Naopak Premier League klesla z 2,1 miliardy o 200 milionů, což je první pokles po devíti letech setrvalého růstu.

Jak ale švýcarští analytici varují, fotbalový trh současně prožívá výraznou inflaci, kvůli které výrazně stoupají náklady na přestupy. Oproti minulému roku stouply ceny o 31 procent, přičemž od roku 2010 dokonce o 181 procent. 

"Čím dál více klubů je na hraně svých finančních možností. Jak se ukazuje, musí nyní započítávat peníze z potenciálních přestupů do svých finančních plánů, což může být pro jejich fungování nebezpečné," píší ve své zprávě ekonomové z Footbal Observatory.  

Účetní se radují ve Francii

Při podrobnějším pohledu na data z let 2010 až 2019 nepřekvapí, že nejvíce peněz za nákupy fotbalistů utratil Manchester City. Úřadující anglický šampion, financovaný dolary arabských šejků, utratil během uplynulé dekády 41 miliard korun.

Za Citizens se v elitní pětce seřadily Barcelona, Chelsea, PSG a Juventus. Nedávnému trojnásobnému šampionovi Ligy mistrů Realu Madrid patří sedmá příčka a třeba takový Bayern je až sedmnáctý, za Evertonem, AC Milán či Monakem. V top 20 jsou ale všichni finalisté Ligy mistrů za posledních patnáct let.

Monako ale na rozdíl od světových velkoklubů dokázalo svoje finance udržet pod kontrolou. Za poslední dekádu svému majiteli vydělalo na transferech 5,5 miliardy korun. Pozitivnější přestupní bilanci než Monako má v tomto ohledu pouze Lille, které si přestupní politikou vydělalo ještě o miliardu korun více. Přes 100 milionů eur (2,6 miliardy korun) v plusu jsou ještě FC Janov, Olympique Lyon, Udinese, Hoffenheim, Montpellier a Atalanta.

Ligoví hráči si vydělají 187krát méně než v Barceloně. A lépe je i v Kazachstánu Ligoví hráči si vydělají 187krát méně než v Barceloně. A lépe je i v Kazachstánu Čtěte zde

Také díky Monaku a Lille je francouzská Ligue 1 jako jediná z nejlepších pěti fotbalových soutěží za poslední desetiletí v plusu přes devět miliard. A to i přesto, že katarskými šéfy vlastněné PSG za stejné období na přestupech tratilo hrozivých 23 miliard.

Horší bilanci za posledních deset let měl pouze zmíněný Manchester City, který zasekl sekeru ještě o pět miliard hlouběji než Pařížané. V seznamu dvaceti klubů s nejhorším účtem ale figuruje kromě Citizens ještě dalších deset anglických celků.

Výsledkem je velice pasivní saldo Premier League, které se propadlo na 168 miliard korun minus. Nejčastěji přitom anglické kluby nakupovaly právě ve Francii, ovšem kupující klub z Anglie figuruje hned v šesti ze sedmi nejčastějších přestupních štací, přičemž jedinou výjimkou narušující pravidlo jsou nákupy španělských klubů v Portugalsku.

Pro české kluby není bez zajímavosti, že manažeři z elitní fotbalové pětky nakupovali převážně ve své lize či ostatních top ligách, kam dohromady plynuly dvě třetiny vydaných peněz. Na ostatní evropské soutěže vybyla zhruba pětina prostředků.

reklama