Severní Londýn je červený. Arsenal porazil v derby Tottenham, Čech udržel čisté konto

Aktualizováno 18. 11. 2017 20:54
Fotbalisté Arsenalu porazili v prestižním derby o sever Londýna Tottenham 2:0 a v tabulce Premier League se hlavnímu rivalovi přiblížili na jediný bod. Brankář Petr Čech ani jednou neinkasoval, skórovali Mustafi a Alexis Sánchez. Vedoucí Manchester City zvítězil v Leicesteru, Chelsea nezaváhala proti West Bromwichi.
Huga Llorise z Tottenhamu prostřelili Shkodran Mustafi a Alexis Sánchez (na snímku). | Foto: Reuters

Londýn - Ve šlágru 12. kola anglické ligy porazil Arsenal fotbalisty Tottenhamu 2:0 a dotáhl se na ně v tabulce na rozdíl jediného bodu. Severolondýnské derby rozhodly dvě branky před koncem prvního poločasu, kdy se trefili Mustafi a Sánchez. Brankář Petr Čech udržel popáté v sezoně čisté konto. Lídr soutěže Manchester City vyhrál v Leicesteru 2:0 a drží si venku stoprocentní bilanci.

Dařilo se i dalším favoritům. Chelsea zvítězila na hřišti West Bromwiche 4:0 a Liverpool si poradil se Southamptonem 3:0. Bournemouth porazil Huddersfield 4:0, přestože hrál celý druhý poločas v deseti. Hattrick dal útočník Callum Wilson. Manchester United sice prohrával, ale nakonec Newcastle přehrál 4:1 a udržel druhé místo.

Na stadionu Emirates se hrálo ve velkém tempu a v prvním poločase také s množstvím šancí na obou stranách. V dresu "Kanonýrů" dvakrát zahrozil Lacazette, ale Lloris nakonec ani jednou nemusel zasahovat. Na druhé straně byl aktivní nejlepší střelec Tottenhamu Kane, Čech si ale poradil jak s jeho prudkou střelou doprostřed branky, tak s následnou hlavičkou. Anglický kanonýr poprvé v kariéře nevstřelil Arsenalu v ligovém zápase gól.

Ve 33. minutě nastřelil hostující Eriksen přízemní střelou tyč, gólový účet otevřeli až domácí. Mustafi si naskočil na Özilův centr ze standardní situace a hlavičkou na zadní tyč překonal Llorise. Ve 41. minutě přidal druhou branku Alexis Sánchez, který zpracoval před brankou prudkou Lacazettovu přihrávku a zblízka pohodlně zavěsil.

Druhý poločas už mnoho příležitosti nenabídl, největší šanci měl deset minut před koncem Dier, ale jeho hlavičku do protipohybu Čech pohotově vyrazil. Arsenal porazil "Kohouty" po šesti ligových zápasech a prodloužil svou rekordní vítěznou šňůru na Emirates na jedenáct zápasů.

"Citizens" se poprvé prosadili v 45. minutě, na konci pohledné kombinace stál Gabriel Jesus. Brazilský talent se osmým gólem v sezoně dotáhl na druhé místo tabulky střelců. Druhou branku přidal v 49. minutě tvrdou ránou zpoza velkého vápna Kevin de Bruyne.

Mohamed Salah dal dvě branky během prvního poločasu zápasu Liverpoolu se Southamptonem a posunul se s devíti zásahy do čela tabulky střelců Premier League. Nejprve v 31. minutě technickou střelou poslal míč do horního růžku Forsterovy branky a o deset minut později zužitkoval přesný Coutinhův pas za obranu.

V 68. minutě přidal třetí gól z dorážky právě Coutinho. Liverpool nadále drží páté místo, Southampton je čtrnáctý.

Chelsea rozhodla o výhře nad West Bromwichem už v úvodním dějství. V 17. minutě otevřel skóre dorážkou tvrdé Hazardovy střele Morata. O šest minut později přidal další zásah Hazard a před přestávkou navýšil vedení Alonso.

Hazard se prosadil ještě ve druhé půli a stanovil konečný stav 4:0. Trenér Conte vítězstvím oslavil 50. ligový zápas na lavičce "Blues".

Po dlouhodobých zraněních se vrátili do sestavy Manchesteru United Pogba a Ibrahimovic, alespoň na lavičce se navíc objevil další uzdravený marod Rojo. Pogba nastoupil od začátku a přispěl k jasnému vítězství United brankou na 3:1. "Rudí ďáblové" přitom od 14. minuty prohrávali, když poprvé v sezoně inkasovali v lize gól na domácím hřišti, prosadil se Gayle.

Dva slepené góly před poločasem ale otočily vývoj utkání ve prospěch domácích, Martial i Smalling udeřili ze vzduchu hlavou. Na 4:1 zpečetil v 70. minutě Lukaku.

Anglická fotbalová liga - 12. kolo:

Arsenal - Tottenham 2:0 (36. Mustafi, 41. Sánchez), Bournemouth - Huddersfield 4:0 (26., 31. a 84. Wilson, 70. Arter), Burnley - Swansea 2:0 (29. Cork, 40. Barnes), Crystal Palace - Everton 2:2 (2. McArthur, 35. Zaha - 6. Baines z pen., 45.+1 Niasse), Leicester - Manchester City 0:2 (45. Gabriel Jesus, 49. De Bruyne), Liverpool - Southampton 3:0 (31. a 41. Salah, 68. Coutinho), West Bromwich - Chelsea 0:4 (23. a 62. Hazard, 17. Morata, 38. Alonso), Manchester United - Newcastle 4:1 (37. Martial, 45.+1 Smalling, 54. Pogba, 70. Lukaku - 14. Gayle).