reklama

Skončit, nebo hrát i v červenci? Hráči se návratu do Premier League bojí, říká Agüero

Sergio Agüero Sergio Agüero autor: Reuters
Zástupci klubů fotbalové Premier League budou v pátek řešit budoucnost rozehraného ročníku, který byl kvůli koronaviru v polovině března přerušen.

Jako zatím nejpravděpodobnější možnost se jeví dohrání zbývajících 92 zápasů rozehraného ročníku v červnu a červenci s tím, že by se hrálo bez přítomnosti diváků. 

Mistrem ukončené francouzské ligy jsou fotbalisté Paris St. Germain Mistrem ukončené francouzské ligy jsou fotbalisté Paris St. Germain Čtěte zde

Podle BBC hodlá vedení soutěže každý den monitorovat aktuální zdravotní stav hráčů kvůli symptomům onemocnění covid-19 a dvakrát týdně je testovat na přítomnost viru. Ve hře je také nasazení roušek i během zápasů, aby se snížilo riziko přenosu. 

Taková vize návratu k fotbalu ale většinu hráčů příliš netěší. Alespoň to tvrdí jednatřicetiletý argentinský střelec Manchesteru City Sergio Agüero. "Všichni se bojí, protože mají děti a rodiny," prohlásil v rozhovoru pro argentinskou televizi El Chiringuito. "Já sám jsem tady v Argentině zavřený s přítelkyní ve svém domě a nikam nevycházím. Možná ten virus mám a ani o tom nevím."

Podobný názor má i střelec Brightonu Glenn Murray. "Nejde jen o dvě mužstva, která budou na hřišti, ale o mnoho dalších lidí. Někteří fotbalisté mají doma nově narozené děti, jiní žijí se staršími rodiči. A nikdo nechce riskovat," tvrdí Murray.

"A navíc, na tréninzích i zápasech budou muset být přítomné sanitky. Je fér, aby stály na stadionech a nepomáhaly jinde? Já rozumím tomu, že lidé chtějí vidět fotbal, ale musí se to udělat ve správný čas," dodal Murray.  

Šéflékař FIFA doporučuje ukončit sezonu

V aktuální tabulce soutěže je devět kol před koncem v čele Liverpool, který má náskok 25 bodů na druhý Manchester City. K jistotě titulu mu chybí pouhých šest bodů, tedy dvě vítězství. 

Vysněný titul? Pro starostu Liverpoolu noční můra, vyzývá proto k ukončení ligy Vysněný titul? Pro starostu Liverpoolu noční můra, vyzývá proto k ukončení ligy Čtěte zde

I proto by alespoň podle některých hlasů měl být rozehraný ročník ukončen za současné situace a vítězem vyhlášen Liverpool. Tak jako se ve čtvrtek stal ve Francii šampionem Paris Saint Germain. 

Podle stoupenců této varianty, mezi které patří například i šéflékař FIFA Michel D'Hooghe, by se tak předešlo opětovnému šíření viru - a to nejen mezi fotbalisty, ale i mezi fanoušky. 

"Není to o penězích, je to otázka života a smrti. Proto žádám všechny, aby byli velmi, velmi opatrní, než zase začnou hrát fotbalové ligy v různých zemích. Momentálně je to hrozná odpovědnost. Svět ještě není na fotbalové soutěže připravený," uvedl D'Hooghe v rozhovoru pro britskou televizi Sky Sports.

"Obnovení ligy je nesmysl," přidal se lakonicky starosta Liverpoolu Joe Anderson, který vidí riziko nejen v samotných zápasech, ale také v tom, že by se fanoušci scházeli před uzavřenými stadiony a nepochybně by si nenechali ujít ani mistrovské oslavy. A policie by podle něj neměla šanci udržet lidi v bezpečné vzdálenosti.

Premier League zdarma?

"Už teď je pro nás problém zabránit zejména mladým lidem, aby se shromažďovali v parcích. A v případě zisku titulu by zákaz prostě ignorovali," dodal Anderson.

I z tohoto důvodu budou kluby na dnešním zasedání také řešit možnost, aby byly zápasy dohrávaného ročníku vysílány na neplacených televizních kanálech a lidé sledovali fotbal doma místo toho, aby vyrazili před stadiony a do potenciálně již otevřených restaurací. 

Ani to by ale podle varovných hlasů nemuselo pomoci. "Prvotní by měly být zdraví a bezpečnost a fotbal by měl být až na druhém místě. Policie, město i lékaři z toho mají obavy, proto žádáme vedení Premier League, aby všechno, co jsem vyjmenoval, vzalo v úvahu. Ano, Liverpool by měl být mistrem, ale ukončete sezonu," dodal starosta Liverpoolu. 

Jak se vedení soutěže rozhodne, by mělo být zveřejněno během dnešního dne. 

reklama