United přišli o vítězství nad Arsenalem v závěru, Tottenham se dotáhl na elitní kvarteto

Aktualizováno 19. 11. 2016 21:02
Ve šlágru 12. kola Premier League přivítal Manchester United londýnský Arsenal. Domácí se dostali ve druhém poločase do vedení zásluhou Juana Maty, ale Arsenal dokázal srovnat na konečných 1:1, poté co se prosadil střídající Olivier Giroud. Manchester City zvítězil na půdě Crystal Palace a dotáhl se vedoucí Liverpool, který v Southamptonu remizoval 0:0. Tottenham doma otočil v závěru s West Hamem a dotáhla se na elitní čtyřku tabulky.

Manchester - Fotbalisté Manchesteru United remizovali v 12. kole anglické ligy s Arsenalem 1:1. Bod pro "Kanonýry" zařídil minutu před koncem střídající Giroud. Domácí kouč José Mourinho tak stále nepoznal hořkost ligové porážky s Arsenalem: z 12 zápasů jeho tým pětkrát zvítězil a sedm duelů skončilo nerozhodně. Londýnský celek ale může těšit, že prodloužil sérii bez prohry na 11 zápasů.

Liverpool remizoval 0:0 na hřišti Southamptonu, který je nejbližším soupeřem pražské Sparty v Evropské lize. V čele tabulky je Liverpool o skóre před Manchesterem City, který vyhrál díky dvěma gólům Yayi Tourého 2:1 na hřišti Crystal Palace. Nedělní zápas k dobru má ale Chelsea, jež na třetím místě ztrácí pouze dva body. Útočník Tottenhamu Harry Kane dvěma góly v závěru otočil zápas proti West Hamu. Jeho tým v derby zvítězil 3:2.

Měla se proti Arsenalu pískat penalta?

Závěrečná desetiminutovka prvního poločasu přinesla několik zajímavých okamžiků. Nejdřív domácí Valencia upadl ve vápně po zákroku Monreala, sudí Mariner ale penaltu nenařídil a kouč Mourinho se u lavičky velmi hněval. Následně musel Arsenal podržet Petr Čech proti pokusům Maty a Martiala. "Kanonýři" oproti tomu ani jednou nevystřelili v úvodních 45 minutách na branku, což se jim v lize stalo poprvé od dubna.

Z další výraznější šance už padl gól. Na sklonku 68. minuty Herrera zprava přihrál z druhé vlny nabíhajícímu Matovi a ten přízemní střelou překonal českého gólmana. Londýnský celek ale zachránili minutu před koncem střídající hráči: Oxlade-Chamberlain nacentroval do vápna a Giroud hlavou překonal De Geu. Francouzský reprezentant se stal prvním hráčem Arsenalu, který se prosadil proti týmu vedeném Mourinhem, od Gilberta Silvy, jemuž se to povedlo v roce 2007.

"V tuhle chvíli je tento tým nejsmolnější v Premier League," uvedl Mourinho. "Jsou to dva ztracené body. Byli jsme lepším mužstvem. Oni neměli šance. Nemohli hrát tak, jak jsou normálně zvyklí," konstatoval portugalský trenér.

Liverpool se překvapivě neprosadil

Liverpool byl sice na hřišti Southamptonu aktivnějším týmem, překonat gólmana Forstera však nedokázal. Prodloužil ale sérii bez prohry na deset zápasů, zatímco "Svatí" po dvou zápasech poprvé bodovali. Jejich trenér Claude Puel poslal do hry sestavu Forster - Cédric Soares, Fonte, Van Dijk, Bertrand - Höjbjerg (78. Reed), Romeu, Davis - Redmond, Austin (75. Rodriguez), Boufal (67. Long).

Yaya Touré zachránil City

Po půl roce nastoupil Touré za Manchester City k ligovému zápasu a trenéru Guardiolovi se za to odvděčil vrchovatou měrou. V 39. minutě otevřel skóre na hřišti Crystal Palace a oslavil první branku od 5. března. Po změně stran ale vyrovnal Wickham, který do sítě "Citizens" skóroval už čtyřikrát, což se mu nepovedlo proti žádnému jinému týmu.

Sedm minut před koncem ale znovu zaúřadoval Touré, jenž zužitkoval pas od belgického reprezentanta De Bruyneho. Ten je se sedmi asistencemi nejlepším nahrávačem anglické ligy. Crystal Palace popáté v řadě prohrál. Kaňkou na vítězství Manchesteru byl střet gólmana Brava s kapitánem Kompanym, který poté musel být vystřídán.

"Jeho (Tourého) výkon nezávisel na mém rozhodnutí, ale na jeho kvalitě. Poslední měsíc a půl trénoval velmi dobře, jeho fyzická kondice je lepší než kdy dříve. Jsem za něj i jeho rodinu šťastný. Je teď skutečnou součástí týmu a může nám pomoci k dosažení našich cílů," pochválil dvougólového střelce trenér Guardiola. "Yaya je zde pět nebo šest let a má mnoho zkušeností a samozřejmě kvalitu. Jeho spoluhráči i členové realizačního týmu si jej velmi váží," dodal.

Tottenham letos ještě neprohrál

Tottenham sice už v 6. minutě londýnského derby rozvlnil síť West Hamu, branka však nebyla správně uznána pro Janssenův ofsajd. Skóre tak nakonec otevřeli hosté v 24. minutě. Po rohovém kopu trefil jeden z "Kladivářů" břevno, míč se ale odrazil k Reidovi, jehož pokus do brány nasměroval Antonio. Šestadvacetiletý záložník dal v této sezoně šest branek a všechny hlavou.

Dvacetiletý Harry Winks poprvé nastoupil v základní sestavě Tottenhamu a v 51. minutě z dorážky vyrovnal. Dvacet minut před koncem ale fauloval ve vápně Janssen a Lanzini penaltu bezpečně proměnil. Tottenham inkasoval dvakrát v ligovém zápase poprvé v sezoně.

Ani poté ale svěřenci Mauricia Pochettina zápas nevzdali a zaúřadoval zejména Kane. Minutu před koncem základní hrací doby vyrazil centr Son Hung-mina gólman Randolph pouze k anglickému reprezentačnímu útočníkovi a ten střelou k tyči srovnal. Vzápětí byl Son Hung-min faulován ve vápně a obrat Kane dokonal trefou z penalty. V posledních 16 londýnských derby dal 17 gólů.

Tottenham tak zůstal jediným neporaženým celkem v Premier League, což se mu po 12 kolech povedlo pouze v sezonách 1959/60 a 1960/61.

Leicester nezachytil ve Watfordu začátek

Úřadující mistr Leicester prohrával na hřišti Watfordu už po 33 vteřinách, kdy se trefil Capoue. Brzy přidal další branku Pereyra, na kterou vzápětí zareagoval z pokutového kopu Mahrez. Další gól ale nepadl, "Lišky" tak ze šesti venkovních utkání této sezony získaly jediný bod. Watford naopak počtvrté v řadě uspěl na domácím stadionu a trenér Walter Mazzarri ani v 11. vzájemném střetnutí s koučem Leicesteru Claudiem Ranierim neprohrál.

Souboj dvou celků ze sestupového pásma mezi Sunderlandem a Hullem dopadl lépe pro domácí, kteří zvítězili 3:0. Jubilejní 150. gól v Premier League dal Defoe, který se tak zařadil k dalším sedmi hráčům, kterým se povedl stejný počin. Další dvě trefy zaznamenal Anichebe, jemuž se podobný kousek podařil po téměř deseti letech.

Anglická fotbalová liga - 12. kolo:

Manchester United - Arsenal 1:1 (69. Mata - 89. Giroud), Crystal Palace - Manchester City 1:2 (66. Wickham - 39. a 83. Touré), Everton - Swansea 1:1 (89. Coleman - 41. Sigurdsson z pen.), Southampton - Liverpool 0:0, Stoke - Bournemouth 0:1 (26. Aké), Sunderland - Hull 3:0 (62. a 84. Anichebe, 34. Defoe), Watford - Leicester 2:1 (1. Capoue, 12. Pereyra - 15. Mahrez z pen.), Tottenham - West Ham United 3:2 (89. a 90.+1 z pen. Kane, 51. Winks - 24. Antonio, 68. Lanzini z pen.).