reklama

"Sportovní ostuda." Xhaka odmítl očkování, pak se nakazil. Přemlouval ho i Mourinho

ME ve fotbale, Francie - Švýcarsko: Křeče Granita Xhaky v prodloužení. ME ve fotbale, Francie - Švýcarsko: Křeče Granita Xhaky v prodloužení. autor: Reuters
Švýcarsku v kvalifikaci o mistrovství světa chyběl v důležitých zápasech proti Itálii a Severnímu Irsku lídr národního týmu Granit Xhaka. Zkušený záložník onemocněl před reprezentační pauzou covidem-19 a svému týmu tak nemohl pomoci.

Hned na začátku reprezentačního srazu se Xhaka začal cítit špatně a krátce nato byl pozitivně testován na koronavirus. Jeho případ současně otevřel otázku, jak se to má s očkováním mezi profesionálními fotbalisty.

FIFA chce světový šampionát každé dva roky, fotbalová Evropa je proti FIFA chce světový šampionát každé dva roky, fotbalová Evropa je proti Čtěte zde

"Xhaka není naočkovaný. Je jeden z těch, kteří vakcínu odmítli," přiznal po otázkách novinářů tiskový mluvčí švýcarského národního týmu Adrian Arnold. "Rozhodnutí, jestli se očkovat, jsme nechali na každém z hráčů. Je to jejich osobní volba, stejně tak jako kohokoli jiného ve Švýcarsku," dodal.

Stejně jako v celé společnosti, také se téma vakcinace řeší i mezi fotbalistů. Několik trenérů v Premier League už dříve mluvilo o tom, že mají v týmu hráče, kteří se nechtějí nechat očkovat. Mezi nimi byl i šéf lavičky v Manchesteru United Ole Gunnar Solskjaer.

K hráčům v Anglii tak má ve videovzkazu brzy promluvit expert ministerstva zdravotnictví Jonathan Van-Tam. Další edice videa se má zaměřit na fanoušky.

Podle zprávy zveřejněné deníkem The Telegraph se třetina hráčů v druhé nejvyšší soutěži, Championship, nenechala očkovat a ani to v budoucnu neplánuje.

Výsledky průzkumu ukazují, že většina z těch, co se neplánují očkovat, se obává vedlejších účinků vakcíny. Další to nepovažují za nezbytné vzhledem ke své dobré fyzické kondici a nízkému věku.

Přesvědčovat hráče se rozhodl i trenér José Mourinho. Nynější kouč AS Řím vzkázal Xhakovi přes Instagram: "Nech se píchnout a budeš v bezpečí." 

Mourinho komentuje Xhakův příspěvek Mourinho komentuje Xhakův příspěvek | Foto: Instagram

Xhaka v Premier League nastupuje za Arsenal a trenér Mikel Arteta přiznal, že jeho týmu od začátku sezony kvůli pozitivním testům na koronavirus nebo blízkému kontaktu s nakaženým člověkem chybělo už devět hráčů.

Většina fotbalistů Gunners už za sebou má minimálně jednu dávku vakcíny. Klub ovšem na hráče netlačí, rozhodování o očkování podobně jako švýcarská reprezentace považuje za osobní věc. Veřejně se proti očkování vyslovil na Instagramu anglický reprezentant a hráč Evertonu Fabian Delph. 

Xhaka chyběl svému týmu proti Itálii, se kterou Švýcaři remizovali bez branek. Poté ovšem nepotvrdili roli favorita proti Severnímu Irsku. "To že nám Granit chyběl v důležitých zápasech, je ze sportovního hlediska ostuda," dodal tiskový mluvčí Švýcarů.

Další hráči švýcarské reprezentace nemuseli do karantény právě proto, že byli očkovaní nebo covid prodělali v nedávné době. "Mohli proto zůstat s týmem, jsou v bezpečí. Alespoň tedy z medicínského pohledu," odpověděl oficiální hlas švýcarského mužstva.

"Doporučili jsme hráčům, aby se očkovali. Nenechat se očkovat je ale jejich osobní rozhodnutí a současně také právo," zdůraznil Arnold. Téma tak zůstává otevřené.

reklama