Superstřelec Vardy znovu připomněl Van Nistelrooije, Leicester dál stíhá Liverpool

8. 12. 2019 17:38
Leicester porazil v anglické fotbalové lize 4:1 Aston Villu a navýšil náskok před třetím Manchesterem City na šest bodů.
Letadlo z Leicesteru jménem Jamie Vardy oslavuje sestřelení dalšího soupeře, tentokrát Aston Villu | Foto: Reuters

Dva góly dal nejlepší střelec soutěže Jamie Vardy, který se trefil v osmém utkání v řadě, což se mu povedlo podruhé v kariéře. V Premier League předvedl stejný kousek už jen bývalý kanonýr Manchesteru United Ruud van Nistelrooij. Vardy vede tabulku střelců s 16 góly.

Gólem a asistencí přispěl k vítězství "Lišek" druhý útočník Kelechi Iheanacho. Leicester vyhrál osmý ligový zápas v řadě, což je nejdelší série v klubové historii, a dál stíhá suverénní Liverpool. Z druhého místa na něj ztrácí osm bodů.

V souboji dvou nováčků otočil Sheffield dvěma slepenými góly těsně po přestávce zápas v Norwichi, vítěznou trefu na 2:1 zaznamenal střelou z otočky George Baldock. Sheffield je na hřištích soupeřů zatím neporažený.

Obrat předvedl i Newcastle proti Southamptonu. V 87. minutě rozhodl o výhře domácích 2:1 z dorážky stoper Federico Fernández.

Anglická fotbalová liga - 16. kolo:

Aston Villa - Leicester 1:4 (45.+2 Grealish - 20. a 75. Vardy, 41. Iheanacho, 49. Evans), Newcastle - Southampton 2:1 (68. Shelvey, 87. Fernández - 52. Ings), Norwich - Sheffield United 1:2 (27. Tettey - 49. Stevens, 52. Baldock), Brighton - Wolverhampton 2:2 (34. Maupay, 36. Propper - 28. a 44. Jota).

Brescia s Matějů vyhrála záchranářský souboj

Po sérii šesti porážek fotbalisté Brescie zvítězili v souboji nejhorších týmů italské ligy na hřišti Spalu Ferrara 1:0 a odpoutali se z posledního místa. Staronový kouč Brescie Eugenio Corini nasadil do základní sestavy českého obránce Aleše Matějů, záložník Jaromír Zmrhal zůstal na lavičce.

Corini se k týmu vrátil po třech zápasech, v nichž ho ve funkci nahradil Fabio Grosso. Ani mistr světa z roku 2006 ale nezastavil výsledkovou krizi, a tak se na lavičku vrátil Corini, kterému se povedlo ukončit devítizápasové čekání nováčka soutěže na vítězství.

Jedinou branku utkání vstřelil v 54. minutě z dorážky Mario Balotelli, pro kterého to byl 50. gól v Serii A. V 74. minutě mohl vyrovnat Andrea Petagna, z pokutového kopu ale brankáře Jesseho Joronena nepřekonal.

Záložník Jakub Jankto nastoupil v základní sestavě Sampdorie Janov a odehrál 80 minut proti Parmě, které jeho tým podlehl 0:1. Jedinou branku zápasu dal ve 21. minutě hlavou po rohovém kopu slovenský reprezentant a bývalý hráč pražské Sparty Juraj Kucka.

Sampdoria mohla vyrovnat v 77. minutě, nejlepší střelec minulé sezony Serie A Fabio Quagliarella ale penaltu neproměnil. Následně mu vracel míč před branku Jankto a zkušený kanonýr jej dopravil do sítě, hlavní sudí ale gól po konzultaci s videorozhodčím kvůli ofsajdu neuznal.

Bouřlivého přivítání se dočkal boloňský trenér Siniša Mihajlovič, který se vrátil na lavičku po říjnové transplantaci kostní dřeně. Padesátiletý kouč, kterému byla v červenci diagnostikována akutní leukémie, si vyslechl ovace i od fanoušků AC Milán, který vedl v sezoně 2015/16. S výsledkem ale Mihajlovič spokojený nebyl, Boloňa totiž doma podlehla milánskému velkoklubu 2:3. Zraněný Ladislav Krejčí v nominaci domácích chyběl.

Po šesti utkáních se střelecky prosadil Krzystof Piatek, který po čtvrthodině otevřel z penalty skóre. Vedení AC navýšil Theo Hernández, jenž si ale o pár minut později nešťastně srazil míč do vlastní branky. Klid přinesla favoritovi až trefa Giacoma Bonaventury z druhého poločasu. V závěru proměnil Nicola Sansone pokutový kop, vyrovnat ale domácí nedokázali.

Cagliari smazalo dvougólové manko na hřišti Sassuola a po remíze 2:2 natáhlo svou sérii bez ligové prohry na 13 zápasů. V 51. minutě snížil Joao Pedro, a když o čtvrt hodiny později neproměnil penaltu domácí útočník Domenico Berardi, srovnal v 90. minutě střídající Daniele Ragatzu.

Italská fotbalová liga - 15. kolo:

Lecce - FC Janov 2:2 (60. Falco, 70. Tabanelli - 31. Panděv, 45.+5 Criscito z pen.), FC Turín - Fiorentina 2:1 (22. Zaza, 72. Ansaldi - 90.+1 Cáceres), Sassuolo - Cagliari 2:2 (7. Berardi, 36. Djuričič - 51. Joao Pedro, 90. Ragatzu), Spal Ferrara - Brescia 0:1 (54. Balotelli), Sampdoria Janov - Parma 0:1 (21. Kucka).

Vaclík jednou inkasoval a Sevilla remizovala s Osasunou

Reprezentační brankář Tomáš Vaclík ve španělské fotbalové lize jednou inkasoval při remíze Sevilly 1:1 v Pamploně. Sevilla neprohrála už 11 soutěžních utkání.

Třetí tým tabulky poslal do vedení v 11. minutě umístěnou střelou k tyči Munir El Haddadi. Osasuna ale vyrovnala v nastavení prvního poločasu, kdy Chimy Ávila napálil míč kolem Vaclíkovy hlavy pod břevno. Českého brankáře v průběhu utkání dvakrát zachránila branková konstrukce.

Sevilla hrála závěrečnou půlhodinu po vyloučení Oiera přesilovku, k vítězné brance ji ale nevyužila. Andaluský celek ztrácí na vedoucí duo Barcelona, Real Madrid tři body a má odehráno o zápas více.

Osmatřicetiletý záložník Betisu Sevilla Joaquín se stal nejstarším střelcem hattricku ve španělské lize. V utkání s Bilbaem rozhodl o výhře 3:2, díky níž si jeho tým připsal v soutěži třetí vítězství za sebou.

Joaquín překonal legendárního střelce Alfreda di Stéfana, který nastřílel tři góly v dresu Realu Madrid naposledy v roce 1964, když mu bylo 37 let a 255 dní. Bývalému španělskému reprezentantovi se to dnes povedlo ve věku 38 let a 140 dní.

K rekordnímu zápisu stačilo Joaquínovi úvodních dvacet minut. Všechny góly dal po levé ruce brankáře Unaie Simona - dvakrát stál na konci rychlého brejku a jednou rozvlnil síť přesným obstřelem.

Baskický celek snížil krátce před pauzou, kdy se z pokutového kopu trefil Iňaki Williams. Naději na vyrovnání dal hostům v 75. minutě parádní ranou z dálky Yuri Berchiche, Bilbao už ale první ligovou porážku po pěti duelech neodvrátilo. V tabulce je šesté, Betis se posunul na jedenácté místo.

Španělská fotbalová liga - 16. kolo:

Pamplona - FC Sevilla 1:1 (45.+2 Ávila - 11. El Haddadi), Eibar - Getafe 0:1 (67. Ángel), Betis Sevilla - Bilbao 3:2 (2., 11. a 20. Joaquín - 44. Williams z pen., 75. Berchiche), Valladolid - San Sebastian 0:0, Leganés - Vigo 3:2 (15. a 39. Óscar, 55. Rodrigues - 64. Araujo, 81. Aspas).

Pavlenka inkasoval v poslední minutě a Brémy podlehly Paderbornu

Brankář Jiří Pavlenka byl ve 14. kole německé fotbalové ligy blízko prvnímu čistému kontu v sezoně, v nastavení ale inkasoval a Brémy prohrály 0:1 s dosud posledním Paderbornem. Celé utkání odehrál za Werder i obránce Theodor Gebre Selassie, který dostal žlutou kartu.

Brémy po předchozím vítězství nad Wolfsburgem nenašly recept na druhou nejhorší ligovou obranu. Naopak v 90. minutě se dostal ke zblokované střele Sven Michel a překonal ležícího Pavlenku.

Werder čeká na zisk tří bodů na svém stadionu už pět utkání a je na 14. místě. Paderborn si připsal druhou výhru v sezoně a dostal se na předposlední pozici o skóre před Kolín nad Rýnem, který podlehl 0:2 Unionu Berlín. Obě branky nováčka soutěže dal nejlepší střelec týmu Sebastian Andersson.

Německá fotbalová liga - 14. kolo:

Union Berlín - Kolín nad Rýnem 2:0 (33. a 50. Andersson), Brémy - Paderborn 0:1 (90. Michel).

Francouzská fotbalová liga - 17. kolo:

Remeš - St. Etienne 3:1 (11. Oudin, 67. Dia, 90.+2 Doumbia - 59. Hamouma), Nantes - Dijon 1:0 (73. Blas), Marseille - Bordeaux 3:1 (48. Amavi, 60. Sanson, 90.+2 Radonjič - 31. Adli).

Čelůstka skóroval proti svému bývalému týmu

Obránce Ondřej Čelůstka vstřelil první gól v této sezoně turecké fotbalové ligy. Třicetiletý český reprezentant zmírnil porážku Antalyasporu 1:3 s Trabzonsporem, za který v minulosti hrával. Vítězům chyběl zraněný Filip Novák.

K Čelůstkovi se v 17. minutě dostal tečovaný centr a český obránce na zadní tyči vyrovnal hlavičkou na 1:1. Trabzonspor, za který Čelůstka nastupoval mezi lety 2011 a 2013, ale znovu strhnul vedení na svou stranu o osm minut později. Po rohu se prosadil Anthony Nwakaeme a na konečných 3:1 upravil Yusuf Sari.

Antalyaspor zůstává na sestupové 16. pozici. Trabzonspor je třetí, čtyři body za vedoucím Sivassporem.

Turecká fotbalová liga - 14. kolo:

Konyaspor - Gaziantep 0:0, Antalyaspor - Trabzonspor 1:3 (gól domácích Čelůstka), Denizlispor - Basaksehir 1:1, Kasimpasa - Besiktas 2:3.

1. Sivasspor 14 9 3 2 29:13 30
2. Besiktas 14 8 3 3 22:16 27
3. Trabzonspor 14 7 5 2 27:15 26
4. Basaksehir 14 7 5 2 22:14 26
5. Fenerbahce 14 7 4 3 28:16 25
6. Galatasaray 14 6 5 3 15:11 23
7. Alanyaspor 14 6 4 4 24:14 22
8. Malatyaspor 14 5 5 4 29:19 20