reklama

Těžká zkouška na úvod: CSKA. Odrazí Vrbu k úspěchu, nebo budou pokračovat nevýrazné výsledky?

Pavla Vrbu čeká v Machačkale vstup do nového ročníku ruské ligy. Pavla Vrbu čeká v Machačkale vstup do nového ročníku ruské ligy. autor: Milan Kammermayer
Zahraniční mise Pavla Vrby začíná. Po nepovedeném mistrovství Evropy opustil reprezentaci a vydal se na své první angažmá mimo Česko a Slovensko. Úvodní soutěžní utkání na lavičce klubu Anži Machačkala na sebe nenechalo dlouho čekat, už dnes večer čeká Vrbu ostrý test. V 1. kole ruské ligy narazí na CSKA Moskva.

Machačkala - Byla to krušná perioda pro Pavla Vrbu. Z Eura odjel s jedním bodem, veřejně ale projevil ochotu pokračovat dál u národního týmu. Jenže pak, znenadání, jak tvrdí, přistála nabídka z Dagestánu převzít patronát nad tamním Anži.

Rychlý přesun na východ, už čtyři dny po prvním přiznání kontaktu úvodní trénink v česko-rusko-anglickém jazyce. A poslední červencový víkend zahajovací duel v ruské Premier Lize a hned proti CSKA, obhájci titulu.

Vrba podepsal smlouvu s Machačkalou, odpoledne už vedl první trénink Vrba podepsal smlouvu s Machačkalou, odpoledne už vedl první trénink Čtěte zde

Právě rychlý sled událostí je možná to, co Vrbovi ve strahovské kanceláři chybělo. Návrat ke každodennímu kontaktu s hráči, pochopitelně vyšší gáže než kdekoli v tuzemsku a možnost prosadit se v zahraničí jej vedla k podpisu daleké Machačkale.

Z ní vede přes dobré výsledky cesta k atraktivnějším výzvám. Nepovedený závěr reprezentačního angažmá nezakryje skutečnost, že právě dvaapadesátiletý rodák z Přerova je nejúspěšnějším českým klubovým koučem posledních let. Pokud v jiném prostředí zopakuje to, co jej zdobilo třeba v Plzni, udělá si jméno i za hranicemi a navíc v dobrém světle ukáže českou trenérskou školu.

Místo Eto'a pouze hostování

Vrbovo ligové působení započne dnes večer v 19:00 českého času na domácí půdě. Favoritem utkání je určitě CSKA, které o loňský mistrovský primát bojovalo do posledního kola, nad druhým Rostovem skončilo s náskokem dvou bodů. I proto premiéra českého trenéra v Rusku nevyvolává tak velkou pozornost, ostatně stejně jako celý klub.

Není se čemu divit: Anži se v minulém ročníku zachránilo až v baráži a navíc už dávno neplatí, že jeho vlastník, miliardář Sulejman Kerimov, plní rozpočet, nakupuje zahraniční hvězdy a touží dostat dagestánský celek mezi velkokluby. Časy, kdy se v Machačkale proháněli Eto'o, Žirkov, Denisov nebo Willian, jsou pryč.

Passing, passing, shooting a na konec sranda. Vrba cepuje své nové svěřence. YouTube kanál Anži Machačkala

V aktuálním kádru Pavla Vrby tak nenalezneme žádné evropskému fanouškovi známé jméno. Z letošních posil stojí za zmínku snad jen dvě hostování: z Bordeaux dorazil stoper Cédric Yambéré, jenž loni ve francouzské lize odehrál 27 utkání, Šachtar Doněck zase zapůjčil útočníka Pylypa Budkivského, který ovšem dva roky nastupoval za ukrajinskou Zorju Luhansk s bilancí 25 gólů v 73 zápasech.

Dvě výhry nad soupeři ze třetí ligy a Saudské Arábie

A nabízí se i další důvod, proč se o Anži tolik nemluví a příliš se od něj nečeká. Přestože výsledky v přípravě jsou často v porovnání s mistrovskou soutěží jako den a noc, letní duely Machačkaly skutečně příliš neupoutaly.

Krátce po Vrbově příchodu totiž jeho celek prohrál 0:2 s čerstvě druholigovým Chimki a pak nestačil ani na rezervu Spartaku Moskva, byť proti oběma soupeřům nenaskočila kompletní sestava. Na rakouském soustředění už přišly dvě výhry s rozdílem jediného gólu: proti anglickému Charltonu, který sestoupil z druhé nejvyšší soutěže, a družstvu Al-Ettifaq ze Saudské Arábie.

Anži Machačkala v přípravě

Anži - Chimki 0:2
Anži - Spartak Moskva II 2:3
Anži - Charlton 1:0
Anži - Al-Ettifaq 2:1
Anži - Watford 0:0

To už si Pavel Vrba pochvaloval, že se mu pomalu rýsuje základní jedenáctka a že svěřenci začínají chápat jeho požadavky. Ověřit si to mohl v generálce proti Watfordu, která posloužila jako kvalitní test před ligou. "V setkáních s anglickými kluby kluci ukázali silnou vůli a charakter. Zápas s CSKA bude podobný," zhodnotil na klubovém webu bezgólovou remízu.

Nejvyšší příčky, Liga mistrů a radost. Dokáže to Vrba?

Za výsledek 0:0 by se dnes zřejmě nezlobil, protože Machačkala jde do sezony spíše z pozice týmu, který může překvapit. To samozřejmě českému trenérovi nahrává, obhájit třináctou příčku a zvládnutou baráž není žádným velkým závazkem.

Ambice jsou však nepochybně větší. Pavel Vrba po nástupu do funkce uvedl, že chce na tribuny přilákat co nejvíce diváků. Záměrem bude prezentovat se atraktivní hrou, již svého času pod jeho vedením předváděla Plzeň nebo slovenská Žilina.

Na druhou stranu, jak se vzhledem k ruským poměrům předpokládá, majitel Kerimov slyší ve vztahu k podřízeným především na výsledky. Před třemi roky ustoupil od megalomanských plánů, odvolal Nizozemce Hiddinka a od té doby se v Anži vystřídali čtyři různí trenéři, nepočítaje zaskakujícího Meulensteena.

Propadák. Strach ze soupeřů porazil Vrbu a jeho špatně připravený tým už před Eurem Propadák. Strach ze soupeřů porazil Vrbu a jeho špatně připravený tým už před Eurem Čtěte zde

Že se bude muset Vrba společně se svými asistenty Fitzelem, Bokijem a Ticháčkem hodně snažit, aby udrželi šéfovu přízeň, svědčí i projev generálního ředitele Sergeje Korableva v kabině při představování nového realizačního týmu. Hráči slyšeli slova o nejvyšších příčkách, Lize mistrů a radosti na konci sezony. To vše prý Pavel Vrba umí.

Večer se poprvé ukáže, jestli vykročí vstříc vysokým cílům. Opravdové hodnocení přijde na řadu až časem. A pak se uvidí, jestli Anži Machačkala bude skutečně odrazovým můstkem k obnovení částečně ztraceného renomé, nebo pouze krátkodobou a nevýraznou, byť finančně výhodnou, anabází v životopisu.

reklama