reklama

Lžete. Ne, vy lžete. Válka Slováků přešla do zákulisí, liga rozhodla kontumovat derby

Nedělní derby Trnavy proti Slovanu Bratislava ukončily výtržnosti diváků. Nedělní derby Trnavy proti Slovanu Bratislava ukončily výtržnosti diváků. autor: Twitterový účet HooligansTV
Fotbalová válka mezi Spartakem Trnava a Slovanem Bratislava se po ostudném představení chuligánů v nedělním derby přesunula do zákulisí. Obě strany si vyměnily několik jízlivých poznámek a navzájem se obvinily ze lži. Ve středu odpoledne slovenská Unie ligových klubů rozhodla o kontumaci v neprospěch Trnavy.

Trnava a Slovan se měly v neděli na hřišti stadionu Antona Malatinského střetnout v přímém souboji o první místo v pořadí slovenské ligy. Jenže hlavní pozornost na sebe strhli fanoušci obou táborů, po čtvrthodině vtrhli na hrací plochu a předvedli zbytku publika nechutné divadlo.

"Bitka primitivů a prohra, která odradí od fotbalu." Ostudu v Trnavě přiživili i Češi "Bitka primitivů a prohra, která odradí od fotbalu." Ostudu v Trnavě přiživili i Češi Čtěte zde

"Tahák kola zkazil primitivismus několika lidí," hodnotil akci, které se vedle slovenských chuligánů měli účastnit také zástupci klubů z Česka, Polska a Rakouska, bývalý reprezentační kanonýr Róbert Vittek.

"Byla to oslava buranství, zbabělosti a neférovosti," vzkázal na sociální síti hokejový veterán Marián Gáborík, jenž si duel nenechal ujít. Pokračování fotbalu se však po ukončení fanouškovských bojůvek nedočkal. Rozhodčí Filip Glova nenechal utkání dohrát.

Tři dny se pak čile spekulovalo o dalším osudu tradičního derby, než ve středu odpoledne prezídium Unie ligových klubů na Slovensku rozhodlo o kontumaci v neprospěch domácí Trnavy.

"Máme za sebou těžkou ránu jako fotbal i jako liga, museli jsme vyvodit důsledky," vyjádřilo se prezídium, jež o verdiktu rozhodovalo na základě podkladů od obou klubů, delegátů zápasu, rozhodčích a policistů.

Oslava buranství, zbabělosti a neférovosti. Řádění fans v Trnavě viděl i Gáborík Oslava buranství, zbabělosti a neférovosti. Řádění fans v Trnavě viděl i Gáborík Čtěte zde

Kontumace v neprospěch domácích, kvůli nezvládnuté pořadatelské službě, byla od začátku asi nejpravděpodobnějším řešením a Trnava v týdnu aktivně vystupovala proti Slovanu. Mistrovský klub obviňovala z nepřiměřeného nátlaku na sudího, aby utkání předčasně ukončil.

"Po vyklizení hostujícího sektoru se přitom mohlo dál hrát. Od této chvíle začalo ze strany Slovanu mediální ovlivňování veřejného názoru ve snaze vynutit si kontumaci. Přiznali jsme jisté pochybení při organizaci zápasu, ale je pro nás nepochopitelné, že Slovan nedokázal odsoudit nepříčetné jednání svých fanoušků," napsala Trnava v tiskovém prohlášení.

Slovan po zápase tvrdil, že na jeho fanoušky byly shozeny dýmovnice a kameny, čímž se celá vřava rozpoutala. Podle zástupců Trnavy se však nad hostující sektor nemohl nikdo z jiné části stadionu dostat.

Spartak také zveřejnil video, které podle něj ukazuje, že dýmovnice v černé a červené barvě (tedy v klubových barvách Trnavy), zapálili ve vlastním sektoru sami slovanisté. "Ve snaze získat tři body od stolu, nikoliv na hřišti, se vedení Slovanu neštítí ani lhát," dodala Trnava.

Nelíbil se jí ani způsob, jakým o události informovala slovenská televize TA3, která měla ve svém vysílání urazit obránce Trnavy a reprezentační ikonu Martina Škrtela, jehož spojovala s děním mezi fanoušky. Trnava přitom zmínila vlastnické vazby mezi televizí a Slovanem.

Opravdu máme právo moralizovat? Angličané po rasismu v Maďarsku řeší i své fanoušky Opravdu máme právo moralizovat? Angličané po rasismu v Maďarsku řeší i své fanoušky Čtěte zde

Reakce Slovanu přišla vzápětí. "Tonoucí se stébla chytá," rozepsal klub z hlavního města své tiskové prohlášení jízlivě. Znovu zopakoval, že utkání ukončil hlavní rozhodčí, přičemž riziko nebezpečí při případném dohrání považovali jeho zástupci za extrémně vysoké.

"Nestačilo vyklidit sektor našich fanoušků, když to navíc byli domácí, kdo konflikt rozpoutal. Videozáznamy jasně ukazují, že nad sektorem Slovanu byli příznivci Trnavy, vyvěsili tam hanlivý transparent a na naše fanoušky vhazovali pyrotechniku a další předměty," bránil se Slovan.

Vyjádřil se i k poznámce o zaujatosti v médiích: "Jsme přesvědčeni, že Trnava zmínila televizi TA3 jen kvůli tomu, že má stejného majitele jako Slovan. Přitom i v ostatních celoplošných televizích zazněly výstupy s podobným obsahem."

Závěrem "belasí" dodali, že se již nebudou tématu nedohraného derby věnovat a soustřeďují se na čtvrteční utkání Evropské konferenční ligy.

Už teď je jisté, že únorová odveta mezi Slovanem a Spartakem bude v Bratislavě pořádně třaskavým zápasem.

Brněnské derby skončilo dramatem. Hráč bránil pořadatele před útokem, dostal červenou Brněnské derby skončilo dramatem. Hráč bránil pořadatele před útokem, dostal červenou Čtěte zde
reklama