reklama

"Bitka primitivů a prohra, která odradí od fotbalu." Ostudu v Trnavě přiživili i Češi

Výtržnosti chuligánů na zápase Trnavy proti Slovanu se zcela vymkly kontrole. Výtržnosti chuligánů na zápase Trnavy proti Slovanu se zcela vymkly kontrole. autor: Twitterový účet Footballski
Na derby mezi Trnavou a Slovanem Bratislava, jež mělo být zároveň soubojem o první příčku v lize, se těšilo celé fotbalové Slovensko. Jenže kvůli výtržnostem chuligánů, které se naprosto vymkly kontrole, se odehrála pouze čtvrthodina. Poté musel být duel kvůli šíleným scénám na trávníku ukončen.

Slovan Bratislava a Spartak Trnava se po deseti kolech nejvyšší slovenské soutěže srovnaly na prvních dvou místech se shodným počtem 23 bodů. Nedělní vzájemný souboj tradičních rivalů měl být oslavou fotbalu.

Skandál na Slovensku. Šlágr se nedohrál, fanoušci se pobili přímo na trávníku Skandál na Slovensku. Šlágr se nedohrál, fanoušci se pobili přímo na trávníku Čtěte zde

Místo toho teď nejen slovenskými médii létají slova jako hanba, ostuda a prohra fotbalu. Ze šlágru se odehrála jen čtvrthodina, načež dění v City Areně, neboli stadionu Antona Malatinského, ovládli chuligáni. Hráči se museli schovat v šatnách, rozhodčí Filip Glova utkání později ukončil.

"Viděli jsme odvrácenou tvář a velmi špatnou reklamu pro fotbal. Zápas, na který se celý týden povedeně poutalo, zkazil primitivismus několika lidí," hodnotil v televizním přenosu bývalý útočník Slovanu a kanonýr slovenské reprezentace Róbert Vittek.

"Dnes prohrál fotbal," doplnil ho další bývalý hráč národního týmu Marek Sapara. "Jak chceme dostat lidi na stadiony, když se tam pak děje toto? Kam se poděl respekt? Z reklamy na fotbal máme hrůzu," pokračoval.

Samotný úvod se nesl ve znamení velkých emocí. V sektorech obou táborů skalních fanoušků se používala pyrotechnika, domácí odhalili obrovské choreo s nápisem "Vždy nad vami, belasými psami!"

Ovšem když se dostali na střechu stadionu přímo nad příznivce Slovanu, roztáhli nápis i tam, vhodili dolů dýmovnice ve svých klubových barvách a údajně také kameny, začala se situace vymykat jakékoliv kontrole. A z tribun se ohnisko konfliktu přesunulo přímo na trávník.

Fanoušci klubu z hlavního města zareagovali házením světlic, posléze zástupci obou táborů přetlačili bezbranné pořadatele a devět tisíc diváků sledovalo místo fotbalu zmatené pobíhání zakuklených chuligánů, pěstní rozmíšky, ale také kopání do ležících osob.

"Měli jsme tam fyzioterapeutku Lenku, která nám zašívala hráče Mateje Čurmu. A najednou na ni křičí, ať utíká," popisoval trnavský trenér Michal Gašparík. "Cítím se jako z jiného světa, protože tohle už jinde neuvidíte. To se na Slovensku v 21. století nemůže dít," pokračoval.

Nešlo pouze o vyřizování účtů mezi Trnavou a Slovanem. Na hřišti se podle webu Pravda.sk i několika stránek ultras fanoušků na sociálních sítích střetli rovněž chuligáni z Česka, Polska i Rakouska.

Šílenost v Londýně. Cyklistu vláčeli i s kolem po zemi, pak na něj vytáhli mačetu Šílenost v Londýně. Cyklistu vláčeli i s kolem po zemi, pak na něj vytáhli mačetu Čtěte zde

Po boku Spartaku se měly bít sdružené party příznivců Baníku Ostrava a polského GKS Katowice. Proti nim pak měli spolu se Slovanem stát ultras Zbrojovky Brno, Austrie Vídeň či Ruchu Chorzów a Wisly Krakov.

Na základě této informace se však redakci Aktuálně.cz ozval vedoucí oficiálního brněnského fanklubu Zbrojováci Lukáš Winkler. "Jako hlava ultras skupiny vím, že nikdo od nás v Trnavě nebyl. Navíc družba mezi fanoušky Slovanu a Zbrojovky už dříve skončila," napsal.

Po půlhodině vřavy se situace uklidnila, těžkooděnci vyklidili sektor hostujících fanoušků, kteří nadále používali pyrotechniku, ale fotbalisté Slovanu už v zápase pokračovat nechtěli. Na rozdíl od domácích. Právě těm teď za selhání pořadatelství hrozí kontumace. V nejbližších dnech rozhodne o osudu utkání slovenská Unie ligových klubů.

Slovan se v oficiálním prohlášení postavil za své fanoušky. "Z našeho pohledu šlo jednoznačně o selhání domácí pořadatelské služby, která fanouškům z domácího sektoru umožnila projít nad naše příznivce a potom vstoupit přímo na hřiště," prohlásil generální manažer Ivan Kmotrík mladší.

Opravdu máme právo moralizovat? Angličané po rasismu v Maďarsku řeší i své fanoušky Opravdu máme právo moralizovat? Angličané po rasismu v Maďarsku řeší i své fanoušky Čtěte zde

"Rozhodnutí o předčasném ukončení duelu respektujeme. Nechtěli jsme pokračovat po tom, co byli naši fanoušci neprávem potrestáni a vytlačeni ze stadionu. Bez nich by to pro nás nemělo smysl," dodal.

"Jsme si jistí, že bez viny není ani jedna strana. Při vyšetřování budeme maximálně součinní a trváme na tvrdém potrestání viníků. Bez ohledu na to, ke kterému klubu se hlásí. Ale nemáme nejmenší zájem, aby se takoví 'fanoušci' ztotožňovali s naším klubem. Na stadion se už nedostanou," vyhlásila naproti tomu Trnava.

Šampion z roku 2018 pochopitelně usiluje o to, aby se utkání odehrálo v náhradním termínu, klidně bez diváků. V případě kontumace budou totiž biti hlavně hráči. "Jejich dvoutýdenní úsilí přišlo kvůli nepřizpůsobivým hlupákům vniveč. Aniž by udělali na hřišti chybu," zlobil se Spartak.

Další záběry z Trnavy:

Takto reagoval někdejší skvělý hokejista Marián Gáborík, který byl svědkem celé situace přímo na stadioně:

reklama