reklama

V Tádžikistánu začne fotbalová sezona. Získáme na popularitě, věří šéfové

autor: Tomáš Liška
Zatímco drtivá většina fotbalových lig po celém světě je kvůli pandemii nového koronaviru zastavena, v Tádžikistánu o víkendu podle plánu odstartuje nová sezona. První zápasy v postsovětské republice sice budou bez diváků, tamní federace ale i tak věří, že soutěž získá na popularitě.

Tádžická liga je jedna ze čtyř na světě, které navzdory pandemii nemoci COVID-19 nejsou zastaveny. V Evropě se hraje pouze v Bělorusku a soutěže dosud nebyly přerušeny ještě v Burundi a Nikaraguy. Nedělnímu startu tádžické ligy bude předcházet sobotní Superpohár mezi ligovými šampiony Istiklolem Dušanbe a Chujandem.

V zemi dosud nebyl prokázán ani jeden případ nákazy koronavirem, přesto se bude hrát bez diváků. "Víte, že soutěže jsou zastaveny téměř ve všech zemích. Díkybohu že v Tádžikistánu koronavirus není a v zemi začíná nová sezona. Věřím, že nepřítomnost diváků nebude mít na zápasy vliv," citovala agentura Reuters trenéra Istiklolu Vitalije Levčenka.

"Chtěl bych vyzvat fanoušky, aby měli trpělivost. Tady aspoň sezona začíná, v jiných zemích jsou fanoušci úplně bez fotbalu," dodal srbský kouč Chujandu Nikola Lazarevič.

Dosud nepřerušené soutěže zažívají boom a poutají pozornost sázkařů, kteří nemohou tipovat výsledky známějších lig. Tádžikistán ještě nikdy nepostoupil na asijský nebo světový šampionát a žádný z jeho týmů dosud nehrál skupiny asijské Ligy mistrů.

Zástupci tamní federace nyní doufají, že liga s 10 týmy získá na popularitě a bude se vysílat i v zahraničí. "Ale je příliš brzy na to říkat něco konkrétního. Ligová sezona startuje v neděli, tak uvidíme, co se stane," uvedl nejmenovaný zástupce tádžické federace.

Na soupiskách týmů figuruje 42 zahraničních hráčů, z toho 20 ze sousedního Uzbekistánu, kde je 205 potvrzených případů nákazy. "Jsem nervózní. Obávám se o své krajany, rodinu a příbuzné," připustil uzbecký brankář Chujandu Mamur Ikramov.

reklama