reklama

Vzal jsem si omylem manželčin lék, hájí se Onana. Gólman Ajaxu si rok nezahraje

André Onana André Onana autor: Reuters
Brankář Ajaxu Amsterdam a kamerunské reprezentace André Onana dostal od UEFA roční zákaz vykonávat veškeré fotbalové aktivity.

 Antidopingová kontrola z loňského 30. října v moči čtyřiadvacetiletého gólmana odhalila stopy zakázané látky furosemidu. Onana a Ajax se proti trestu odvolají ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne.

fotbal, André Onana, Ajax Amsterdam Brankář Ajaxu André Onana s manželkou, jejíž lék údajně omylem užil Foto: Reuters

Onana podle webu Ajaxu nedopatřením užil manželčin lék na předpis, protože se tehdy necítil dobře. Disciplinární komise uznala, že brankář nechtěl úmyslně podvádět, přesto mu UEFA v rámci antidopingových pravidel vyměřila dvanáctiměsíční trest.

"Omylem jsem si to vzal místo aspirinu, protože léky měly téměř identické balení. Mrzí mě to," napsal Onana na Instagramu.

"K UEFA chovám velký respekt, ale jejich rozhodnutí v tomto případě nesdílím. Trest považuju za přehnaný a nepřiměřený, sami uznali, že to byla neúmyslná chyba," přidal kamerunský brankář.

Furosemid sám o sobě nezlepšuje výkon, ale podle Světové antidopingové agentury (WADA) může být použit k zamaskování ostatních druhů dopingových látek.

"Explicitně odmítáme doping a samozřejmě stojíme za čistým sportem. Tohle je hrozné zklamání pro Andrého, ale určitě také pro nás jako klub. André je špičkový brankář, který už roky ukazuje v Ajaxu svou kvalitu a je velmi populární u fanoušků," uvedl ředitel amsterdamského klubu Edwin van der Sar.

"Doufali jsme v podmínku nebo v mnohem kratší trest, než je dvanáct měsíců, protože podle všeho nechtěl posílit svoje tělo a zlepšit tím svůj výkon," dodal někdejší gólman.

Onana do Ajaxu přišel v roce 2015 a za A-tým odchytal 204 soutěžních zápasů. Absolvent proslulé barcelonské akademie La Masia osmnáctkrát reprezentoval Kamerun.

Pro nizozemský klub je Onanův distanc dalším problémem poté, co na začátku týdne kvůli administrativní chybě při práci s počítačem nezapsal na soupisku pro vyřazovací část Evropské ligy svou historicky nejdražší posilu Sébastiena Hallera. Šestadvacetiletý francouzský útočník do Ajaxu přestoupil v lednu z West Hamu za 22,5 milionu eur (zhruba 590 milionů korun).

Sex s ex, mrtvé dvojče či proklaté burrito. I tak se hájí dopující sportovci Sex s ex, mrtvé dvojče či proklaté burrito. I tak se hájí dopující sportovci Prohlédněte zde
reklama