Boj o Manchester nečekaně vyhráli United. Juventus v Itálii poprvé v sezoně prohrál

Aktualizováno 7. 12. 2019 23:25
Fotbalisté Manchesteru United přehráli v městském derby v anglické lize Manchester City 2:1 díky gólům z první půlhodiny zápasu.
Raheem Sterling (vlevo) z Manchesteru City se přetahuje o míč s Andreasem Pereirou z konkurenčních United | Foto: Reuters

Liverpool natáhl vítěznou sérii na sedm zápasů díky výhře 3:0 v Bournemouthu. Evertonu pomohlo čtvrteční odvolání trenéra Marca Silvy a pod dočasným koučem Duncanem Fergusonem zdolal Chelsea 3:1. Tottenham odčinil středeční prohru s Manchesterem United a deklasoval Burnley 5:0.

Manchester United šel do vedení v 23. minutě, kdy se z penalty prosadil Marcus Rashford. Vedení hostů navýšil o šest minut později po kličce Anthony Martial.

Aktivnějším domácím se podařilo snížit až v 85. minutě, po rohovém kopu skóroval Nicolás Otamendi. Obhájce titulu City tak ztratil body už potřetí v posledních pěti ligových utkáních, na lídra soutěže Liverpool ztrácí 14 bodů.

Manchesterské derby poznamenaly rasistické urážky na adresu hráčů United. "Viděl jsem na videu, jak na Freda a Jesseho Lingarda, kteří stáli u rohového praporku, házejí lidé mince," řekl trenér United Ole Gunnar Solskjaer. Směrem k brazilskému záložníkovi Fredovi pak jeden z fanoušků napodoboval opičí pohyby.

Zástupci Manchesteru City uvedli, že na vyšetřování spolupracují s policií. "Máme nulovou toleranci k diskriminaci jakéhokoli druhu. Každý, kdo bude shledán vinným z rasistického chování, dostane doživotní zákaz vstupu na stadion."

Šampion Ligy mistrů Liverpool rozhodl utkání už v prvním poločase. Nejprve pálil v 35. minutě po dlouhé přihrávce Alex Oxlade-Chamberlain, na něj navázal o devět minut později Naby Keita po zpětné přihrávce Mohameda Salaha. Právě egyptský útočník se pak radoval v 54. minutě, kdy ranou na zadní tyč uzavřel skóre zápasu.

Tottenham se odrazil k výhře v první desetiminutovce, v níž se z rychlých úniků trefili Harry Kane a Lucas Moura. Gólové představení "Kohoutů" pokračovalo v 32. minutě, kdy obraně Burnley utekl Son Hung-min. Po přestávce debakl dokonali ranou do šibenice Kane a Moussa Sissoko, který zužitkoval Kaneovu přihrávku mezi obránce.

Everton překvapil favorizovanou Chelsea už pět minut po začátku, kdy si na centr Djibrila Sidibého naskočil Richarlison. Dvaadvacetiletý Brazilec se odvděčil za úterní prodloužení kontraktu, který mu v liverpoolském týmu poběží do léta 2024.

Chvilku po přestávce už domácí vedli 2:0, chyby stoperů na hranici vápna využil Dominic Calvert-Lewin. Chelsea se podařilo snížit v 52. minutě, Mateo Kovačič se trefil skákavou střelou k tyči. Definitivně rozhodl šest minut před koncem znovu Calvert-Lewin, který po sérii soubojů dopravil míč za záda Kepy Arrizabalagy. Everton tak ukončil sérii tří porážek.

Anglická fotbalová liga - 16. kolo:

Manchester City - Manchester United 1:2 (85. Otamendi - 23. Rashford z pen., 29. Martial), Everton - Chelsea 3:1 (49. a 84. Calvert-Lewin, 5. Richarlison - 52. Kovačič), Bournemouth - Liverpool 0:3 (35. Oxlade-Chamberlain, 44. Keita, 54. Salah), Tottenham - Burnley 5:0 (4. a 54. Kane, 9. Moura, 32. Son Hung-min, 74. Sissoko), Watford - Crystal Palace 0:0.

Gladbach gólem v nastavení porazil Bayern

Český fotbalový reprezentant Patrik Schick se ve 14. kole bundesligy podílel asistencí na výhře Lipska 3:1 nad Hoffenheimem, za který nastoupil Pavel Kadeřábek.

Na první místo tabulky se však saský tým neposunul, neboť Mönchengladbach dokázal gólem v nastavení otočit zápas s Bayernem a vyhrál 2:1. Před mnichovský klub se dostal Leverkusen po vítězství 2:1 nad Schalke. Augsburg s Tomášem Koubkem a Janem Morávkem zdolal Mohuč 2:1 a Dortmund si zastřílel proti Düsseldorfu, který porazil 5:0.

Lipsko otevřelo skóre v 11. minutě, když se po kombinaci se Schickem trefil Timo Werner. Tentýž hráč sedm minut po přestávce pojistil výhru gólem z penalty, kterou sám vybojoval. V závěru se pak ještě trefil domácí Marcel Sabitzer, za Hoffenheim zkorigoval Ermin Bičakčič.

Jednobodový náskok v čele soutěže si udržel Mönchengladbach díky obratu v utkání s Bayernem Mnichov. Hosty z Bavorska poslal do vedení čtyři minuty po poločase Ivan Perišič, za Borussii srovnal v 60. minutě Ramy Bensebaini. Stejný hráč pak v závěru využil vyloučení záložníka Bayernu Javiho Martíneze za faul v šestnáctce a proměnil penaltu, která vynesla Borussii plný bodový zisk.

Před Bayern, který je nyní mimo příčky zajišťující evropské poháry, se díky výhře nad Schalke dostal Leverkusen. Obě branky domácích vstřelil Lucas Alario, za Schalke už jen zkorigoval osm minut před koncem Benito Raman.

Koubek vychytal Augsburgu výhru. Hosté z Mohuče sice šli do vedení zásluhou Levina Öztunaliho, ale za Augsburg otočili stav Marco Richter a Florian Niederlechner. Morávek se na hřiště dostal v 26. minutě po zranění Raniho Khediry.

Dortmund ovládl utkání s Düsseldorfem. Před přestávkou dostal domácí do vedení Marco Reus, tentýž hráč pak pálil i v druhé půli. Dva góly dal i anglický reprezentant Jadon Sancho, jeden Thorgan Hazard.

Dortmund, který v úterý přivítá v závěrečném kole skupinové fáze Ligy mistrů pražskou Slavii, nastoupil v sestavě: Bürki - Piszczek (78. Balerdi), Akanji, Zagadou - Hakimí, Brandt (78. Dahoud), Witsel, Guerreiro - Hazard, Reus (73. Götze), Sancho.

Německá fotbalová liga - 14. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 3:1(11. a 52. z pen. Werner, 83. Sabitzer - 89. Bičakčič), Mönchengladbach - Bayern Mnichov 2:1 (60. a 90.+2 z pen. Bensebaini - 49. Perišič), Augsburg - Mohuč 2:1 (41. Richter, 65. Niederlechner z pen. - 15. Öztunali), Dortmund - Düsseldorf 5:0 (42. a 69. Reus, 63. a 74. Sancho, 58. Hazard), Freiburg - Wolfsburg 1:0 (85. Schmid), Leverkusen - Schalke 2:1 (15. a 81. Alario - 82. Raman).

Real tančil i v zeleném

Fotbalisté Realu Madrid zvítězili v domácím utkání 16. kola španělské ligy nad Espaňolem Barcelona 2:0. Barcelona triumfovala nad Mallorcou 5:2 a zůstala v čele tabulky, třikrát se trefil vítěz Zlatého míče za rok 2019 Lionel Messi.

Hráči "Bílého baletu" nastoupili při příležitosti konference OSN o změnách klimatu, jež se koná v Madridu od pondělí, v zelených dresech. Do vedení se dostali v 37. minutě, když po přihrávce Karima Benzemy do vápna obstřelil stoper Raphaël Varane brankáře. Pojistku přidal jedenáct minut před koncem Benzema, který si ve vápně narazil míč s Federicem Valerdem a z malého vápna skóroval. Francouzský útočník je s 11 góly v čele tabulky střelců.

Espaňol se neprosadil ani v závěru, přestože Real dohrával od 83. minuty bez Ferlanda Mendyho, který po "šlapáku" na polovině hřiště dostal druhou žlutou kartu.

Barcelona ovládla gólovou přestřelku s Mallorcou. Skóre otevřel po sedmi minutách hry Antoine Griezmann, na kterého o deset minut později navázal Messi. "Blaugranas" potvrdili zisk tří bodů dalšími dvěma brankami Messiho, se 12 trefami nejlepšího střelce soutěže, a jedné Luise Suáreze, který má v tomto ročníku La Ligy na kontě osm gólů. Za hosty z Mallorky v průběhu utkání dvakrát snížil Ante Budimir.

Valencie přehrála v souboji týmů ze středu tabulky Levante. O první tři branky utkání se postaral stejný hráč - útočník Levante Marti Roger. Ten nejprve poslal domácí do vedení v 11. minutě střelou z úhlu, o devět minut později navýšil vedení svého týmu z penalty.

Osmadvacetiletý Španěl se ale zapsal i na druhé straně hřiště, když si v nastavení prvního poločasu ve snaze odkopnout míč po rohovém kopu vstřelil vlastní gól.

I díky tomu se Valencii podařilo po přestávce zápas otočit. Slepenými brankami z 57. a 59. minuty se o to z rychlých brejků postaral Gameiro. Po červené kartě pro domácího Elisea Falcona pak potvrdil výhru "Netopýrů" Ferrán Torres.

Španělská fotbalová liga - 16. kolo:

Real Madrid - Espaňol Barcelona 2:0 (37. Varane, 79. Benzema), Granada - Alavés 3:0 (48. Fernández, 58. Soldado z pen., 77. Herrera), Levante - Valencie 2:4 (11. a 20. z pen. Roger - 57. a 59. Gameiro, 45.+3 vlastní Roger, 88. Torres), FC Barcelona - Mallorca 5:2 (17., 41. a 83. Messi, 7. Griezmann, 43. Suárez - 35. a 64. Budimir).

Juventus znovu zaváhal, prohrál s Laziem

Fotbalisté Juventusu nezvládli druhé utkání po sobě, ve šlágru 15. kola italské ligy prohráli s Laziem 1:3 a v tabulce zůstali druzí. Neapol remizovala na hřišti Udine 1:1 a prodloužila tak sérii bez výhry na devět zápasů. Loňský vicemistr Serie A čeká na výhru v soutěžním utkání od 23. října, kdy triumfoval v utkání Ligy mistrů v Salcburku 3:2.

Juventus otevřel skóre zásluhou střely Cristiana Ronalda, třetího fotbalisty v hodnocení ankety Zlatý míč. Římský celek odpověděl těsně před pauzou, centr na zadní tyč poslal do sítě Luiz Felipe.

"Staré dámě" se utkání výrazně zkomplikovalo v 69. minutě, kdy dostal červenou kartu za zákrok na unikajícího soupeře Juan Cuadrado. Domácí využili početní výhody už po třech minutách, na vysoký lob za obranu si naběhl Sergej Milinkovič-Savič.

Výhru Lazia mohl potvrdit v 79. minutě Ciro Immobile, jeho penaltu však brankář Wojciech Szczesny chytil. Do finální podoby tak skóre upravil až v páté nastavené minutě domácí Felipe Caicedo. Juventus v ligové sezoně prohrál poprvé.

Udine šlo do vedení v 32. minutě, když se z protiútoku trefil Kevin Lasagna. Hosté srovnali dvacet minut před koncem díky střele Piotra Zieliňského.

Ve vyhroceném utkání udělil sudí sedm žlutých a jednu červenou kartu, kterou dostal za nesportovní chování mimo hřiště neapolský Nikola Maksimovič. Za domácí tým na šest minut nastoupil Antonín Barák.

Italská fotbalová liga - 15. kolo:

Lazio Řím - Juventus Turín 3:1 (45.+1 Luiz Felipe, 74. Milinkovič-Savič, 90.+5 Caicedo - 25. Ronaldo), Udine - Neapol 1:1 (32. Lasagna - 69. Zieliňski), Bergamo - Hellas Verona 3:2 (44. Malinovskij, 64. Muriel z pen., 90.+3 Djimsiti - 23. a 57. Di Carmine).

PSG otočilo utkání v Montpellier i díky červené kartě

Fotbalisté PSG otočili utkání 17. kola francouzské ligy a vyhráli v Montpellier 3:1. K vítězství jim pomohlo vyloučení domácího obránce Pedra Mendese.

Domácí šli do vedení v 41. minutě, když po rohovém kopu hlavičkoval Daniel Congre a jeho pokus srazil za záda vlastního brankáře Leandro Paredes. Vedení jim vydrželo půl hodiny, pak ale během deseti minut dokázali svěřenci Thomase Tuchela utkání otočit.

Napomohla k tomu i Mendesova druhá žlutá karta v 73. minutě, z následného trestného kopu se do šibenice trefil Neymar. Na něj o minutu později navázal střelou po kličce Kylian Mbappé a po chvíli završil obrat Mauro Icardi.

Francouzská fotbalová liga - 17. kolo:

Montpellier - Paris St. Germain 1:3 (41. vlastní Paredes - 75. Neymar, 76. Mbappé, 81. Icardi), Monaco - Amiens 3:0 (62. Ben Yedder, 66. Maripan, 69. Keita), Nice - Mety 4:1 (9. a 41. z pen. Cyprien, 59. Ganago, 75. Lees Melou - 74. Niane), Rennes - Angers 2:1 (24. a 80. Niang - 90.+3 Alioui), Štrasburk - Toulouse 4:2 (7. Koné, 26. Thomasson, 48. Ajorque, 75. Mothiba - 3. Isimat-Mirin, 50. Said).