reklama

Zemřel legendární trenér, který přivedl Francii k prvnímu velkému titulu

Michel Hidalgo při vrcholu své kariéry, zisku titulu mistrů Evropy, s největší hvězdou týmu Michelem Platinim Michel Hidalgo při vrcholu své kariéry, zisku titulu mistrů Evropy, s největší hvězdou týmu Michelem Platinim autor: ČTK
Krátce po 87. narozeninách zemřel bývalý trenér francouzských fotbalových reprezentantů Michel Hidalgo.

Na lavičce národního týmu strávil osm let a v roce 1984 se rozloučil triumfem na mistrovství Evropy, což byl pro Francii první velký titul v historii. V jeho týmu tehdy zářil zejména záložník Michel Platini, trojnásobný držitel Zlatého míče a budoucí předseda UEFA.

O dva roky dříve došla Francie pod Hidalgovým vedením do semifinále mistrovství světa. V prodloužení vedla nad SRN už 3:1, nakonec ale prohrála na penalty a v utkání o bronz podlehla Polsku.

Útočnou a kreativní hru Francouzů v té době většina fanoušků obdivovala. Platiniho ve středové čtveřici doplňovali další vyhlášení technici Alain Giresse a Bernard Genghini, neúnavný běžec Jean Tigana se vrhal do soubojů.

"Michel pozvedl Francii na samý vrchol jejího umění," uvedl Platini. "Zvolil krásnou hru a všem nám dovolil ukázat, jaký máme talent a jak dokážeme hrát fotbal," dodal.

Po odchodu od reprezentace pracoval Hidalgo v Olympique Marseille. Jako sportovní ředitel se podílel na výrazném vzestupu týmu, který si na počátku 90. let dvakrát zahrál ve finále PMEZ respektive Ligy mistrů. V roce 1993 Olympique získal trofej, to už ale Hidalgo ve funkci nebyl.

Mladík Buchtela, bojovník Čišovský i trenér Říha. Ti všichni letos odešli navždy Mladík Buchtela, bojovník Čišovský i trenér Říha. Ti všichni letos odešli navždy Prohlédněte zde
reklama