Zahraniční ligy: Bayern překvapivě prohrál v Mohuči, tabulku v Německu vede Dortmund

22. 4. 2023 21:38
Fotbalisté Dortmundu si ve 29. kole německé ligy lehce poradili s Frankfurtem 4:0 a posunuli se do čela tabulky před Bayern Mnichov. Obhájce titulu totiž po vyřazení ve čtvrtfinále Ligy mistrů prohrál 1:3 v Mohuči a na nově vedoucí Borussii ztrácí jeden bod.
Smutní hráči Bayernu Jamal Musiala a Leon Goretzka odcházejí z trávníku po prohře v Mohuči | Foto: Reuters

Úřadující vicemistr Dortmund otevřel skóre v zápase s Frankfurtem v 19. minutě, kdy Bellingham šikovnou otočkou obešel obránce a zakončil na zadní tyč Trappovy branky.

O pět minut později se prosadil Malen a před přestávkou zvýšil již na 3:0 hlavičkou Hummels.

Ve druhém poločase pojistil výhru Dortmundu svým druhým gólem Malen, opět po přihrávce Adayemiho. Borussia vyhrála devět domácích zápasů v řadě v jedné sezoně poprvé v historii, devátý Frankfurt čeká na ligovou výhru již od února.

Bayernu s bývalým trenérem Mohuče Thomasem Tuchelem na lavičce rozhodčí nejprve neuznali trefu Maného kvůli ofsajdu, ale ve 29. minutě už se senegalský útočník prosadil hlavou regulérně a dal sedmý gól v sezoně.

V 65. minutě vyrovnal Ajorque. Francouzský útočník, který během zimní přestávky přestoupil do Mohuče ze Štrasburku, skóroval ve čtvrtém zápase za sebou a pošesté v ročníku. O osm minut později dokonal obrat Barreira a výhru šestého celku neúplné tabulky potvrdil o chvíli později Martín.

Brémy s Jiřím Pavlenkou v brance porazily poslední Herthu 4:2. Werder zvítězil v bundeslize poprvé od února, prvním hattrickem v kariéře sestřelil Herthu Ducksch. Tři góly dal do 51. minuty, po hodině hry na něj navázal Weiser po chybě brankáře. Pavlenku v závěru zápasu překonali Ngankam a z penalty Lukebakio.

Hoffenheim s obráncem Pavlem Kadeřábkem prohrál s Kolínem nad Rýnem 1:3. Do přestávky skórovali Kainze a Selke a v nastavení druhé půle zpečetil výhru Thielmann. Snížit ještě stihl z pokutového kopu Dolberg. Kadeřábek odehrál celý zápas, jeho tým má na 14. místě náskok čtyř bodů na barážovou pozici, Kolín se soupeři vzdálil na šest bodů.

Po třech zápasech se podařilo zvítězit Wolfsburgu, který deklasoval 5:1 sestupem ohroženou Bochum a drží se ve hře o evropské poháry. V prvním poločase se prosadili Svanberg, Kamiňski a Wimmer. Švédský záložník Svanberg přidal gól i ve druhém poločase, po snížení Broschinského ještě Waldschmmidt skóroval z dorážky po neúspěšné Windově penaltě.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Bochum - Wolfsburg 1:5 (69. Broschinski - 10. a 56. Svanberg, 21. Kaminski, 33. Wimmer, 77. Waldschmidt), Hertha Berlín - Brémy 2:4 (68. Ngankam, 79. Lukebakio z pen. - 6., 27. a 51. Ducksch, 63. Weisner), Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 1:3 (90.+4 Dolberg z pen. - 18. Kainz z pen., 39. Selke, 90.+2 Thielmann), Mohuč - Bayern Mnichov 3:1 (65. Ajorque, 73. Barreiro, 79. Martín - 29. Mané), Dortmund - Eintracht Frankfurt 4:0 (24. a 66. Malen, 19. Bellingham, 41. Hummels).

Diego Jota řídil výhru Liverpoolu

Fotbalisté Liverpoolu porazili v anglické lize Nottingham 3:2 díky dvěma brankám Dioga Joty a přiblížili se příčkám zaručujícím evropské poháry.

Všechny góly padly ve druhém poločase. Ten otevřel gólově hned po dvou minutách Jota, který se prosadil hlavičkou po rohovém kopu.

O pouhé čtyři minuty později bylo vyrovnáno, když se prosadil odchovanec domácích Williams. Gólových osm minut zakončil opět Jota.

Hosté se vrátili do zápasu v 67. minutě, kdy Alissona překonal střelou v pádu Gibbs-White, za pár minut ale rozhodl zápas Salah po centru Alexandera-Arnolda.

Nad nyní předposlední Nottingham se posunul Leicester, který sestupové příčky opustil po výhře 2:1 nad Wolverhamptonem a ukončil sérii devíti ligových zápasů bez výhry.

"Lišky" prohrávaly již od 13. minuty po gólu Cunhy, zápas se jim však podařilo obrátit. Nejprve ve 36. minutě vyrovnal Iheanacho z penalty, ve druhém poločase pak vstřelil vítězný gól Castagne.

Po domácích debaklech s Crystal Palace 1:5 a Liverpoolem 1:6 nezabodoval Leeds ani na hřišti Fulhamu. Po bezbrankovém poločase otevřel skóre domácí Wilson, který si po centru Williana našel míč a prudkou ranou překonal Mesliera, zanedlouho z podobné situace zvýšil Pereira. Vlastní gól Palhinhy porážku jen zmírnil.

Fulham po předchozí sérii čtyř ligových zápasů bez zisku a vyřazení z Anglického poháru podruhé za sebou vyhrál a zaostává o osm bodů za pohárovými příčkami.

Ve formě hrající Aston Villa ztratila důležité body v boji o evropské poháry překvapivě s Brentfordem, který prohrál tři předcházející ligové zápasy. Na gól Toneyho v 65. minutě reagovali "Villans" až v 87. minutě.

Anglická fotbalová liga - 32. kolo:

Fulham - Leeds 2:1 (58. Wilson, 72. Pereira - 79. vlastní Palhinha), Brentford - Aston Villa 1:1 (65. Toney - 87. Douglas Luiz), Crystal Palace - Everton 0:0, Leicester - Wolverhampton 2:1 (36. Iheanacho, 75. Castagne - 13. Cunha), Liverpool - Nottingham 3:2 (47. a 55. Diogo Jota, 70. Salah - 51. Williams, 67. Gibbs-White).

Manchester City je ve finále FA Cupu

Fotbalisté Manchesteru City si v semifinále Anglického poháru lehce poradili s druholigovým Sheffieldem United, výhru 3:0 ve Wembley zařídil hattrickem Rijád Mahriz.

Sheffield United, který si může příští středu výhrou nad West Bromwichem zajistit postup do Premier League, začal ve Wembley lépe, ve 3. minutě střelu Ndiaye ale z bezprostřední blízkosti skvěle zlikvidoval Ortega. Do větší šance "Citizens" už svého soupeře nepustili a šli do vedení na konci první půle, kdy po faulu na Silvu proměnil penaltu Mahriz.

Alžírský útočník přidal druhou branku po hodině hry, kdy sólo od půlky hřiště bez problému zakončil. O pět minut později dokonal Mahriz hattrick po přesné přihrávce Grealishe. Stal se tak prvním střelcem hattricku v semifinále nejstarší klubové soutěže světa od roku 1958, kdy se to podařilo útočníkovi Manchesteru United Alexu Dawsonovi v zápase proti Fulhamu.

Obhájce ligového titulu se ve finále utká s vítězem druhého semifinále mezi Manchesterem United a Brightonem, které se odehraje v neděli.

Fotbalový Anglický pohár - semifinále:

Manchester City - Sheffield United 3:0 (1:0)

Branky: 43. z pen., 61. a 66. Mahriz.

Real porazil Vigo

Fotbalisté Realu Madrid po postupu do semifinále Ligy mistrů uspěli i ve španělské lize, po výhře nad Celtou Vigo 2:0 se přiblížili na osm bodů vedoucí Barceloně, která se v neděli utká s Atlétikem Madrid.

Real Madrid rozhodl v závěru prvního a v úvodu druhého poločasu. Ve 43. minutě se razantní střelou prosadil Asensio, španělský útočník pak asistoval u druhého gólu, když centrem našel Militaa, který hlavičkou potvrdil výhru domácích. Asensio zažívá povedenou druhou půlku sezony, v roce 2023 vstřelil osm branek a na čtyři přihrál.

Fotbalisté Betisu Sevilla podlehli ve španělské lize na hřišti Osasuny 2:3 a utrpěli další ztrátu v boji o účast v Lize mistrů. Po třetí porážce z posledních čtyř zápasů ztrácejí na pátém místě šest bodů na čtvrtý San Sebastian, který obrátil zápas s Vallecanem a vyhrál 2:1.

Pamplona porazila Betis po devíti letech, a to díky výkonu v úvodním poločase. V první čtvrthodině dvakrát zafungovala spolupráce střelce Budimira s přihrávajícím Barjou. Miranda sice záhy snížil po rohovém kopu, ale ještě do přestávky vrátil Osasuně dvoubrankový náskok Moncayola. Domácí ani ve druhém poločase neubránili situaci po rohovém kopu, ale na Rodríguezův gól už nikdo nenavázal.

Vallecano poslal v Baskicku do vedení svým osmým gólem v sezoně Palazón, na prudkou střelu španělského útočníka však do dvou minut zareagoval hlavičkou Sorloth. Sociedad se dočkal třetí domácí výhry za sebou po gólu v 81. minutě, když si Lejeune srazil centr do vlastní sítě.

Bilbao se díky výhře 2:1 nad Almerií drží ve hře o evropské poháry, a to zásluhou Sanceta, který přihrál na obě branky hostů. V 9. minutě uvolnil Nica Williamse a mladší z bratrů Williamsových v dresu Bilbaa skóroval i díky chybě gólmana. V 56. minutě zvýšil náskok De Marcos, Almería dokázala pouze korigovat skóre, v nastavení se krásnou střelou z voleje prosadil Centelles.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Pamplona - Betis Sevilla 3:2 (6. a 11. Budimir, 41. Moncayola - 16. Miranda, 70. Rodríguez), Almería - Bilbao 1:2 (90.+2 Centelles - 9. Williams, 56. De Marcos), San Sebastian - Vallecano 2:1 (59. Sorloth, 81. vlastní Lejeune - 57. Palazón), Valladolid - Girona 1:0 (24. Monchu), Real Madrid - Celta Vigo 2:0 (42. Asensio, 48. Militao).

Lazio doma zaváhalo

Fotbalisté Lazia Řím po čtyřech výhrách za sebou podlehli ve 31. kole italské ligy FC Turín 0:1 a na druhém místě je může v neděli vystřídat Juventus po zápase s Neapolí. Tomu totiž Italský olympijský výbor dočasně vrátil 15 bodů a je nyní na třetím místě, dva body za Laziem.

Lazio mohlo udeřit již v první minutě utkání, brankář Turína měl po hlavičce Zaccagniho velké problémy. Podobné potíže měl i brankář Provedel na straně Lazia, který před koncem první půle inkasoval poté, co nedokázal vytěsnit dalekonosnou střelu Iliče.

Ve druhém poločase se domácím nepodařilo zápas vyrovnat ani po příchodu nejlepšího střelce týmu Immobileho a prohráli čtvrtý domácí zápas v této sezoně.

Skóre zápasu mezi Salernitanou a Sassuolem otevřel již po deseti minutách Pirola, který se po rohovém kopu prosadil z bezprostřední blízkosti hlavou.

Velký podíl na výhře týmu ze Salerna měl senegalský útočník Dia, který nejdříve sám zakončil pohlednou kombinaci domácích, v druhé půli pak nejlepší střelec týmu asistoval u gólu Coulibalyho. Salernitana neprohrála osm zápasů v řadě v nejvyšší italské soutěži poprvé ve své historii.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

Salernitana - Sassuolo 3:0 (9. Pirola, 20. Dia, 65. Coulibaly), Lazio Řím - FC Turín 0:1 (43. Ilič), Sampdoria Janov - Spezia 1:1 (23. Amione - 59. Verde).

1. Neapol 30 24 3 3 66:21 75
2. Lazio Řím 31 18 7 6 49:21 61
3. Juventus Turín 30 18 5 7 47:25 59
4. AS Řím 30 17 5 8 42:26 56
5. AC Milán 30 15 8 7 49:37 53
6. Inter Milán 30 16 3 11 48:34 51
7. Bergamo 30 14 7 9 48:35 49
8. Boloňa 31 12 8 11 40:39 44