reklama

Zákulisní démon Hrdlička: Ďolíček se pořád ještě může bourat

Fanoušky Bohemians spojuje se stadionem v Ďolíčku silná citová vazba Fanoušky Bohemians spojuje se stadionem v Ďolíčku silná citová vazba autor: CPA Eduard Erben
Hra o stadion Bohemians pokračuje. Významný zákulisní hráč politiky na Praze 10 Tomáš Hrdlička stále zmiňuje variantu stěhování klubu do Edenu.

Praha - Bagry, suť a zvířený prach. Takhle podle Tomáše Hrdličky, někdejšího komunálního politika z Prahy 10 počítaného svého času mezi nejvýznamnější tuzemské "kmotry", stále ještě může skončit příběh o vršovickém Ďolíčku.

Osud stadionu Bohemians stále rámuje les otazníků a vykřičníků. Původní záměr, že ho zakoupí a pak fotbalovému klubu Bohemians Praha 1905 pronajme městská část Praha 10, už padl. Teď se vedou jednání, ve kterých by roli kupce a následného pronajímatele stadionu mohlo sehrát přímo hlavní město Praha.

Ovšem s tím, že se původní návrh dohody změnil a jeho součástí už není výměna pozemku škvárového parkoviště za Botičem, o který vlastník stadionu, tedy společnost Bohemians Real, hodně stál.

Podstatou celého problému je totiž touha Bohemians Real vybudovat uprostřed Vršovic developerský projekt. Původně se tak mělo stát na místě, kde dnes stojí Ďolíček, posléze to vypadalo, že se záměr nové stavby přesune na onen sousední pozemek s parkovištěm.

Hrdlička: Akcie nevlastním. Jen pozoruju

Jako vlastník stadionu vystupuje advokát Lukáš Eichinger. Je ovšem nemálo těch, kteří hodně nahlas spekulují o tom, že reálným vlastníkem stadionu je Hrdlička, bývalý komunální politik, mocensky velmi silný zejména v éře primátora Pavla Béma.

Hrdlička se těší pověsti jakéhosi zákulisního démona. A ačkoli se k vlastnictví stadionu, který ovládá společnost Bohemians Real, nehlásí, situaci pozorně sleduje.

"Jestli vlastním nějaké akcie Bohemians Real? Jasně že ne. Jsem pouhým pozorovatelem, pouze to hodnotím a předvídám další vývoj," usmívá se Tomáš Hrdlička.

Co tedy věští? "Pokud dá Praha 150 milionů korun, tak to koupí," nadhazuje cenu. Ale straší i druhou možnou alternativou. "Taky by Bohemka mohla znovu do Edenu a Ďolíček se může zbourat," dodává Hrdlička natvrdo.

Na slávistický stadion v nedalekém Edenu už se Bohemians stěhovali v roce 2010. K velké nevoli fanouškovských táborů obou klubů. Po sestupu z ligy se "Klokani" do Ďolíčku zase vrátili a po stavebních úpravách jejich stadionu včetně položení vyhřívaného trávníku jim posléze opět bylo umožněno hrát na něm i nejvyšší soutěž.

Smlouvu o pronájmu stadionu mají nyní s Bohemians Real uzavřenou ještě na celý příští ročník 2015/16. Otázkou je, co se bude dít za rok v červnu. O tom se nyní horečně jedná.

Půjde to i bez směny pozemku?

Praha 10 usiluje o získání stadionu už od roku 2011. Loni schválila městská část záměr koupit ho. A to tak, že by byl na Bohemians Real převeden pozemek se škvárovým parkovištěm, oceněný na 109 milionů, který by ještě doplnil doplatek 60 milionů korun. Jako vlastník stadionu by pak Praha 10 pronajala Ďolíček klubu Bohemians Praha 1905 na 20 let za symbolickou jednu korunu ročně.

Připravenou transakci ovšem těsně před komunálními volbami neschválil magistrát vedený Tomášem Hudečkem (TOP 09).

Po volbách se vyměnily politické reprezentace jak na městské části, kde se stala starostkou Radmila Kleslová (ANO), tak na magistrátu, v jehož čele nyní stojí její kolegyně z téhož politického hnutí Adriana Krnáčová.

Starostka Kleslová oslovila magistrát s návrhem řešení, aby stadion nekupovala městská část, ale hlavní město. A s tímto návrhem pak 16. června pražští radní souhlasili.

Jako vlastník Bohemians Real, potažmo stadionu v Ďolíčku, se prezentuje advokát Eichinger. A ten potvrzuje, že jednání s pražskými politiky a úředníky už se rozběhla. "Jednám s magistrátem za účasti Prahy 10. Preferovali jsme sice variantu se směnou pozemku, ale nevylučuji, že najdeme i jiné řešení."

Eichinger se tváří celkem optimisticky, nicméně ani on stále nevylučuje, že v případě, že k dohodě nedojde, může společnost Bohemians Real naložit se svým majetkem podle vlastního uvážení a stadion případně zbořit.

Hrdlička: Slavia a insolvence? Super jízda!

V takovém případě by se Bohemians patrně museli opět stěhovat do Edenu, kde působí Slavia, již momentálně pro změnu trápí jiná bolest. A sice probíhající insolvenční řízení, spuštěné kvůli pohledávkám spojeným se jménem jejího někdejšího generálního ředitele Zbyňka Kusého.

Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, současný vlastník fotbalové Slavie, jistě z celé situace nemá úplně klidné spaní.

A co na to Tomáš Hrdlička? "Slavia v insolvenci je problém Řebíčka. Třeba bude Slavia za 1 Kč a prodá ji. Ale bez nájmu na stadionu, kdo by ji chtěl? Takže se bude muset domluvit zase s vlastníkem stadionu. Myslím, že je to super jízda. "

reklama