15. 6. 2011 22:55
Angličané remizovali s Ukrajinou 0:0
Gecov v souboji se Španělem Herrerou.
Gecov v souboji se Španělem Herrerou. | Foto: Reuters

Viborg - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let prohráli ve svém druhém vystoupení na evropském šampionátu v Dánsku s favorizovaným Španělskem 0:2 a zkomplikovali si postup do semifinále turnaje.

Češi podali špatný výkon a branku Španělů ohrozili až v samotném závěru utkání po rohových kopech. Rychlí, techničtí  a důrazní jihoevropané po celý zápas jasně dominovali.

Dvěma góly utkání rozhodl útočník Adrián Lopez.

Euro 21´ ŽIVĚ: Češi nestačili na Španěly, prohráli 0:2
Na jména je to debakl. Ale jako tým prý na Španěly máme
Děsná vize. Úmyslná prohra dostane Česko na olympiádu

Lvíčata vyrukovala na soupeře s pozměněnou sestavou. Místo Hořavy a Kovaříka nastoupili v záloze hráči Kaiserslauternu Jan Morávek a Adam Hloušek.

Češi od začátku zápasu tahali za kratší konec. Kouč Jakub Dovalil sice vyhlašoval, že jeho svěřenci budou hrát aktivně směrem dopředu, realita ale byla přesně opačná.

Španělé se po deseti minutách rozkoukávání nastěhovali na českou polovinu a svými kombinacemi představovali permanentní nebezpečí pro branku Tomáše Vaclíka.

Do první šance se dostal mistr světa z Jižní Afriky Mata, ale z úhlu neprostřelil Vaclíka s Lecjaksem.

Po necelé půlhodině hry už přišel zasloužený gól. Přímočarou akci středem hřiště zakončil Adrián Lopez, který se trefil podél vyběhnuvšího českého gólmana.

Jedinou kloudnou akci předvedli Češi minutu před půlí, kdy Čelůstka nacentroval na Pekharta, který z první pálil těsně nad. Nejlepšího kvalifikačního střelce v poločase vystřídal Libor Kozák, hned po minutě hry ale sledoval druhý zásah Španělů.

Adrián po další kolmici zasekl před Mazuchem a gólovou střelu odrazil od tyče. Španělé poté zvolnili, český tým toho však využít nedokázal. K šancím se dostal až v samotném závěru zápasu, kdy hlavičkoval nejprve Čelůstka. Jeho přesný pokus famózně vyrazil brankář De Gea. Z dalšího rohu pak mířil Marek Suchý mimo.

Anglie remizovala s Ukrajinou

O postup do semifinále tak budou čeští reprezentanti bojovat v nedělním zápase proti Anglii. Ta ve svém druhém zápase znovu remizovala, tentokrát s Ukrajinou 0:0.

Hráči Albionu tak zůstali ve skupině na třetím místě za českým týmem. Před posledními zápasy mohou postoupit i zatím poslední Ukrajinci. Pokud ale neporazí Španělsko, bude Čechům k postupu stačit bod proti Anglii.

Angličané byli proti Ukrajině lepším týmem, ale branku vstřelit nedokázali. Nejblíže byl Sturridge, který v první půli orazítkoval břevno.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let - skupina B (Viborg):

Česká republika "21" - Španělsko "21" 0:2 (0:1)
Branky: 26. a 47. Adrián. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.) - Liany (Izr.), Filacchione (It.). ŽK: Vácha, Mazuch - Javi Martínez, Mata, Botía. Diváci: 4662.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Morávek (63. Kadlec), Vácha - Pekhart (46. Kozák), Hloušek (77. Černý). Trenér: Dovalil.

Španělsko: De Gea - Montoya, Botía, Domínguez, Rosello - Thiago, Javi Martínez, Herrera - Mata (88. Nsue), Adrián (74. Parejo), Muniain (83. Capel). Trenér: Milla.