25. 8. 2015 22:40
Kat Plzně v kvalifikaci Ligy mistrů setnul dalšího favorita.
Eran Zahavi
Eran Zahavi | Foto: Reuters

Tel Aviv - Nejen Plzeň ale i švýcarská Basilej doplatila na neuhlídání jediného hráče. Eran Zahavi v úterní odvetě svými góly pomohl izraelskému Maccabi Tel Aviv do Ligy mistrů, když po venkovní remíze 2:2 doma přispěl jednou trefou k postupovému výsledku 1:1.

V sestavě švýcarského mistra se objevili Marek Suchý i Tomáš Vaclík.

Basilej sice vedla už od 11. minuty po brance Zuffiho, ještě v prvním poločase ale vyrovnal Zahavi, který si připsal už šestou branku v předkolech. Šlo o jedinou střelu Maccabi v utkání, přesto mu vynesla druhý postup v historii. Poprvé si izraelský klub zahrál ve skupině v sezoně 2004/2005.

Podruhé si zahraje hlavní soutěž také Malmö. Švédský celek si poradil s Celticem Glasgow, stejně jako loni proti pražské Spartě dokázal v domácí odvetě smazat prohru z úvodního zápasu. Ve Skotsku podlehl 2:3, ale dnes si zajistil postup výhrou 2:0. Postarali se o ni Rosenberg a vlastní branka Boyaty.

O zápis do historie se postarali hráči Valencie, kteří pro Španělsko vybojovali páté místo v základních skupinách Ligy mistrů, což se dosud žádné jiné zemi nepovedlo. Valencie v předkole prošla přes Monako. Se čtvrtfinalistou minulého ročníku si v úvodním zápase poradilo 3:1, takže na jejím postupu nic nezměnila ani dnešní prohra 1:2.

Při pátečním losu základních skupin Valencie doplní Barcelonu, Real Madrid, Sevillu a Atlético Madrid.

Postup vybojovalo také Dinamo Záhřeb, které i v oslabení porazilo v domácí odvetě Skënderbeu Korcë 4:1 a navázalo na výhru 2:1 z Albánie. Dál prošel i Šachtar Doněck. S Rapidem Vídeň dnes remizoval 2:2, předtím venku vyhrál 1:0. Také rakouský celek dohrával v deseti.

Odvetné zápasy 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

Dinamo Záhřeb - Skënderbeu Korcë (Alb.) 4:1 (2:1)
9. a 80. Súdání, 15. Hodžič, 55. Taravel - 10. Esquerdinha. ČK: 48. Goncalo (Dinamo). První zápas 2:1, postoupilo Dinamo.

Malmö - Celtic Glasgow 2:0 (1:0)
Branky: 23. Rosenberg, 55. vlastní Boyata. První zápas 2:3, postoupilo Malmö.

Maccabi Tel Aviv - Basilej 1:1 (1:1)
Branky: 24. Zahavi - 11. Zuffi. První zápas 2:2, postoupilo Maccabi.

Nemistrovská část:

Šachtar Doněck - Rapid Vídeň 2:2 (2:2)
Branky: 10. Marlos, 27. Gladkij - 13. Schaub, 22. Hofmann. ČK: 88. Sonnleitner (Rapid). První zápas 1:0, postoupil Šachtar.

Monako - Valencie 2:1 (1:1)
Branky: 17. Raggi, 75. Carrillo - 4. Negredo. První zápas 1:3, postoupila Valencie.