reklama

Zašlá sláva se vrací? Peréz chce z Realu Galacticos

Real letos nedosáhne ani na jednu trofej. Real letos nedosáhne ani na jednu trofej. autor: Václav Rojík
Peréz dnes oznámil kandidaturu na šéfa Realu Madrid

Madrid - Florentino Peréz, muž, který stvořil "Los Galacticos", dovedl je až na vrchol a zároveň se sám podepsal pod jejich pád, se po třech letech vrací na místo činu.

Ve čtvrtek oznámil svoji dlouho očekávanou kandidaturu na prezidenta Realu Madrid. A obecně se mu připisují velké šance.

Místo prezidenta klubu je volné už od prosince loňského roku, kdy byl pro nekalé praktiky na sjezdu nucen odstoupit dosavadní šéf  "Los Merengues" Ramon Calderón.

"Smutné události z valného shromáždění v prosinci zanechaly klub v obtížné pozici a naléhavá nutnost projít těmito zlými časy mě přiměla k tomuto rozhodnutí," prohlásil o své kandidatuře Peréz.

Čtěte také: Prezident Realu rezignoval. Čelil obvinění z podvodu

Peréz už u klubu působil mezi lety 2000-2006 a během těchto sedmi let dokázal ze zadluženého celku stvořit "Bílý balet", který udivoval předváděnou hrou celou Evropu.

Za jeho prezidentství se do Realu dostaly takové hvězdy jako Beckham, Figo, Owen, Ronaldo a samozřejmě fenomenální Zinedine Zidane, který Peréze v současné kandidatuře podporuje.

Z retrospektivního pohledu byla první polovina Perézova úřadování velice úspěšná: z Realu vytvořil skvěle fungující a vydělávající podnik, který každoročně sahal po domácích i evropských trofejích.

Španělský velkoklub během prvních tří sezon této doby mimo jiné dvakrát vyhrál ligu a ligový superpohár, přičemž na mezinárodní scéně rovněž dvakrát triumfoval v Lize mistrů.

Peréz chce oprášit politiku superhvězd

Real Madrid - Atletico Madrid: Beckham, Luccin a Zidane David Beckham (vlevo) z Realu Madrid v konfliktu s hráčem Atletika Peterem Luccinem. Vpravo je Zinedine Zidane. Foto: ČTK/AP

Ovšem zbylá tři léta už tak skvělá nebyla.

Peréz propustil kouče Vincenta del Bosqueho, který dokázal soubor madridských superhvězd sladit na jedinou notu, a zároveň do Chelsea nechal odejít nenápadného, ale o to důležitějšího Claude Makeleleho.

To podle mnohých znamenalo konec éry "Los Galacticos", neboť madridský celek po jeho odchodu postrádal ryze defenzivního záložníka, jenž by umožnil hvězdám Realu útočit se zajištěnou obranou.

Peréz nakonec rezignoval v únoru roku 2006 a uvolnil místo Álvarézovi.

Ani jemu, ani jeho následovníkům se ovšem zašlou slávu Realu nepodařilo zcela obnovit (alespoň na mezinárodní scéně), a tak má Peréz velkou šanci znovu dosednout do prezidentského křesla.

V hledáčku má prý opět vyhlídnuté nové superhvězdy - do Realu by se tak podle nejrůznějších zpráv měli stěhovat například Zlatan Ibrahimovic nebo Cristiano Ronaldo.

Zda-li se Perézovi comeback podaří, se uvidí již 14. června, kdy Real bude volit nového prezidenta.

reklama