reklama

Zášť trvá. Bican se otci pokloní s Řepkou, Slavia přijde pak

U hrobu Josefa Bicana na Vyšehradě bude ve středu nezvykle rušno U hrobu Josefa Bicana na Vyšehradě bude ve středu nezvykle rušno autor: CPA Eduard Erben
Sto let od narození Josefa Bicana se jeho syn znovu ocitl ve sporu se Slavií. Památku jeho otce uctí každý zvlášť

Praha - Stovky gólů, nehynoucí sláva, ale také ponížení u krumpáče, které mu připravil komunistický režim.

Život fotbalového kanonýra Josefa Bicana provázela spousta kontroverzí. A nezměnilo se to ani po jeho smrti.

Jak upozornil deník Insider, v den 100. výročí narození Josefa Bicana, tedy ve středu 25. září, bude u jeho vyšehradského hrobu, v němž odpočívá s manželkou Jarmilou nebývale rušno.

Proběhnou tu totiž rovnou dva pietní akty. Od 11 hodin za účasti Bicanova syna Ivana a představitelů Fotbalové asociace ČR, druhý pak v pravé poledne, v režii Slavie Praha, klubu, s nímž Bican svázal většinu kariéry.

Bican vstoupí do Síně slávy

Důvod dvojí akce? Ivan Bican je s řebíčkovskou Slavií opět ve sporu.
To s FAČR už se usmířil. A v den otcova jubilea si převezme plaketu stvrzující vstup Josefa Bicana do Síně slávy českého fotbalu.

FAČR bude zastupovat generální sekretář Rudolf Řepka, přijde i zastupující reprezentační kouč Josef Pešice a manažer národního týmu Vladimír Šmicer. Předseda asociace Miroslav Pelta je na MS v plážovém fotbalu na Tahiti.

Teprve až kanonýrův dědic hřbitov opustí, objeví se u Bicanova hrobu představitelé Slavie. „Náš pietní akt začne tradičně ve 12 hodin, protože v pravé poledne se Pepi Bican před sto lety ve Vídni také narodil. Ivana Bicana jsme na naši vzpomínku na jeho otce zvali, ale odmítl,“ říká Soňa Nouzáková, mluvčí Slavie.

„Já jsem se domluvil na důstojném pietním aktu s Fotbalovou asociací ČR. A Slavii jsem z naší vzpomínky vyloučil. Vlastně jsem jim řekl, že bych byl rád, kdyby se od toho úplně distancovali, aby stín toho problému, který Slavii už delší dobu obestírá, nepoškodil důstojnost tohoto obřadu i osobnost mého otce,“ řekl Insideru Ivan Bican.

Bicanův syn na derby nepůjde

Slavia kromě pietního aktu u hrobu legendy chystá na středeční večer v klubových prostorách akci „Univerzita Slavia“ se vzpomínkami vrstevníků či historiků na Josefa Bicana.

Na sobotní derby se Spartou (28. září) pak pozvala Bicanovy žijící spoluhráče ze Slavie i protihráče ze Sparty, věnuje mu celý předzápasový magazín, nabídne suvenýry s Pepi Bicanem.

Jeho syn ale v hledišti sedět nebude.

Jak se vyvíjel vztah Ivana Bicana k řebíčkovské Slavii? Proč je s ní nyní ve sporu? A čím si Bicanovu přízeň naklonila Peltova fotbalová asociace? Čtěte v pátečním vydání deníku Insider.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

reklama