Athletic Bilbao se raduje z vítězství nad Manchesterem United.
Athletic Bilbao se raduje z vítězství nad Manchesterem United. | Foto: Reuters

Praha - Do semifinále fotbalové Evropské ligy postoupila čtyři mužstva z Pyrenejského poloostrova. Atlético Madrid se utká v čistě španělském souboji s Valencií a třetí zástupce z La Ligy Athletic Bilbao vyzve portugalský Sporting Lisabon.

Rozhodly o tom dnešní čtvrtfinálové odvety.

Bilbao si postup nad Schalke zajistilo už v prvním duelu, který v Gelsenkirchenu vyhrálo 4:2. V odvetě na baskickém stadionu San Mamés dal sice hostům naději ve 29. minutě nejlepší střelec soutěže Klaas-Jan Huntelaar svým desátým zásahem v sezoně, ale čtyři minuty před přestávkou vyrovnal střídající Ibai Gómez.

Přemožiteli Plzně z 2. kola vrátil vedení v 52. minutě Španěl Raúl, domácí Markel Susaeta však za tři minuty znovu vyrovnal. Athletic tak po Manchesteru United vyřadil dalšího favorita.

Trenér Benfiky: Byli jsme lepší. Proti byli sudí a Čech
Chelsea udolala oslabenou Benfiku, Real dominoval

Valencie využila proti Alkmaaru domácí prostředí a jasnou výhrou 4:0 smazala venkovní porážku 1:2.

Utkání řízené českým rozhodčím Pavlem Královcem rozhodl už v prvním poločase francouzský stoper Adil Rami, který se v 15. a 17. minutě prosadil po dvou standardních situacích. Po změně stran pak dokonali debakl AZ Jordi Alba a náhradník Pablo Hernández.

Svěřenci trenéra Unaie Emeryho na stadionu Mestalla v evropských pohárech neprohráli ani podeváté za sebou. V osmifinále nastříleli čtyři góly PSV Eindhovenu a dnes si zastříleli proti dalšímu nizozemskému soupeři.

Atlétiko Madrid vyhrálo v Hannoveru 2:1, zopakovalo výsledek z úvodního duelu a prodloužilo vítěznou sérii v Evropské lize na devět zápasů. Předloňský vítěz soutěže se dostal do vedení díky brance Adriána Lópeze z 63. minuty, devět minut před koncem utkání zdramatizoval Senegalec Mame Biram Diouf, ale v 87. minutě o postupujícím definitivně rozhodl kolumbijský kanonýr Radamel Falcao, historicky nejlepší střelec EL.

Sporting Lisabon si přivezl na půdu ukrajinského Metalistu Charkov domácí náskok 2:1, takže mu k postupu stačila remíza 1:1. Portugalci otevřeli skóre minutu před pauzou díky útočníkovi Rickymu van Wolfswinkelovi, v 57. minutě srovnal další forvard Cristaldo. Sedm minut nato mohl poslat zápas do prodloužení domácí kapitán Cleiton Xavier, ale jeho penaltu zlikvidoval brankář Rui Patrício.

Odvetná utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy:

Valencie - Alkmaar 4:0 (2:0)
15. a 17. Rami, 56. Jordi Alba, 80. Pablo Hernández. První zápas: 1:2, postoupila Valencie.

Bilbao - Schalke 2:2 (1:1)
41. Ibai Gómez, 55. Susaeta - 29. Huntelaar, 52. Raúl. První zápas: 4:2, postoupilo Bilbao.

Metalist Charkov - Sporting Lisabon 1:1 (0:1)
57. Cristaldo - 44. Van Wolfswinkel. První zápas: 1:2, postoupil Sporting.

Hannover - Atlético Madrid 1:2 (0:0)
81. Diouf - 63. Adrián, 87. Falcao. První zápas: 1:2, postoupilo Atlético.