Zdecimovaný Baník předvedl senzační obrat a porazil Sigmu

FOTO Baník bojoval do posledního muže a slavil tři body
Baník získal důležité tři body v boji o záchranu v nejvyšší soutěži. V Olomouci to ale byl dramatický příběh.
Sigma se z prvního gólu radovala už ve 14. minutě, když se trefil Schulmeister.
Aby toho nebylo málo, v 18. minutě už vedla Olomouc 2:0 po gólu Navrátila.
Hned na to přišlo další zranění a střídání Baníku, když s kolenem laboroval Vengřínek.
5. 5. 2014 20:00
Hrdinský výkon předvedli fotbalisté Baníku, když vyhráli v Olomouci 3:2, přestože jim zranění vyřadila už o poločase tři hráče.

Olomouc - Hrdinský výkon předvedli fotbalisté Baníku, když vyhráli v dohrávce 27. kola Gambrinus ligy v Olomouci 3:2, přestože jim zranění vyřadila už o poločase tři hráče a prohrávali 0:2.

Sigma tak v premiéře pod novým koučem Ladislavem Minářem ztratila dvougólový náskok a spadla na předposlední sestupové místo.

Úspěch v existenčním utkání hostům v třetí minutě nastavení zařídil Brazilec Azevedo prvním ligovým gólem. Na atmosféře moravskoslezského derby se podepsal bojkot fanoušků obou mužstev, kteří své barvy povzbuzovali pouze zpoza bran stadionu.

Přímý souboj dvou ohrožených klubů mohli rozehrát lépe Ostravané. Jejich aktivnější vstup mohl v desáté minutě gólově zúročit Narh, který vystřihl parádní nůžky, ale brankář Zlámal měl dobře postavenou pravou tyč.

Šrom nahradil Pavlenku a hned inkasoval

Domácí kontrovali tím nejlepším možným způsobem: Schulmeister nasadil k odvážné ráně z 25 metrů, která před Pavlenkou pořádně zaplavala, gólman jen vyrazil míč před sebe a dobíhající exostravský útočník Varadi dotlačil míč do sítě. Pavlenka navíc po srážce se spoluhráčem Baránkem utrpěl otřes mozku, opustil hřiště na nosítkách a odstartoval tak nevídanou kalvárii ostravských zranění.

Když se po tříminutovém přerušení mezi tyče postavil náhradník Šrom, hned lovil míč ze sítě. Depetris z rohu velkého vápna přihrávkou pod sebe vyzval Navrátila, který z voleje míč uklidil přesně k tyči.

Ostrava během dvaceti minut vedle Pavlenky přišla ještě o další zraněné hráče Vengřinka a Lindpereho, přesto ke konci půle oživila své ambice. Nejprve však přežila klinickou smrt, když domácí Pospíšil z trestného kopu obtiskl míč na spojnici tyče a břevna.

Pak Svěrkoš po Narhově brejku neprostřelil Zlámala, ale už v nastaveném čase se z otočky prosadil Kaša a ve svém pátém ligovém utkání dal premiérový gól.

Azevedo hrdinou dramatického duelu

To byl pro Baník elixír života a hned v nástupu do druhé půle vzalo vedení Sigmy za své. Šichorova hlavička sklouzla po břevnu ještě před brankovou čáru, ale pár sekund nato vrátil od levé lajny míč před bránu Azevedo a olomoucký odchovanec Štěpán míč hlavou trkl k tyči.

Kromě fotbalové atmosféry zápasu nechybělo skoro nic. Sigma si vedení okamžitě mohla vzít zpátky, ale Schulmeisterův přímý kop zaduněl jen o tyč ostravské brány. Hosté se ani s bodem nesmířili a v závěru se hnali za třetím gólem. Zvrat měl na noze Greguš, ale po rohu ze třinácti metrů přestřelil.

Remízu nechtěl ani jeden tým. Snaha o vítězný gól byla evidentní, ale blíž jí byl Baník. Štěpán šest minut před koncem střílel ze slibné pozice, ale domácí obrana ránu zblokovala. V nastavení naopak mohli dvakrát rozhodnout Hanáci, Rolinc s Chorým však nebyli úspěšní a z poslední akce, brejku v třetí minutě nastavení, rozhodl bombou pod břevno Azevedo.

Pavlenka otřes mozku, Lindpere zlomená čelist

Lindpere odstoupil necelých deset minut před přestávkou. Po srážce s jedním z olomouckých fotbalistů se dlouho držel za obličej a po ošetření v zámezí se nechal vystřídat. "Ihned zamířil na vyšetření do nemocnice, kde se ukázalo, že má mnohačetné zlomeniny v obličeji," řekl na tiskové konferenci ostravský trenér Tomáš Bernady.

Na pozorování v olomoucké nemocnici zůstal i brankář Jiří Pavlenka, který musel po čtvrthodině střídat kvůli těžkému otřesu mozku. Ten utrpěl po střetu se spoluhráčem, když se svorně snažili zabránit prvnímu inkasovanému gólu z kopačky Adama Varadiho.

Utkání nedohrál ani levý krajní obránce Tomáš Vengřinek, který má podezření na poraněné vazy v koleně. "Podrobí se vyšetření až v Ostravě, v úterý budeme chytřejší," řekl Bernady.

27. kolo první fotbalové ligy:

SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 2:3 (2:1)

Branky: 14. Varadi, 18. Navrátil - 45.+2 Kaša, 47. Štěpán, 90.+3 Azevedo. Rozhodčí: Paták - Moláček, Kotík. ŽK: Javůrek, Navrátil - Baránek, Sukup, Azevedo. Diváci: 3975.

Olomouc: Zlámal - Vidlička, Svozil, Dreksa, Javůrek - Šindelář - Varadi, Pospíšil, Schulmeister (80. Rolinc), Navrátil (63. Falta) - Depetris (69. Chorý). Trenéř: Minář.

Ostrava: Pavlenka (17. Šrom) - Frydrych, Kaša, Baránek, Vengřinek (22. Sukup) - Greguš, Lindpere (37. Šichor) - Štěpán, Svěrkoš, Azevedo - Narh. Trenér: Bernady.

1. Sparta 27 22 4 1 65:18 70
2. Plzeň 27 18 7 2 61:20 61
3. Mladá Boleslav 27 14 8 5 53:29 50
4. Teplice 27 12 6 9 48:33 42
5. Liberec 27 12 5 10 33:44 41
6. Slovácko 27 10 6 11 40:37 36