Že by ten Jabulani? Anglický gólman daroval USA remízu

12. 6. 2010 23:25
Capello: Bylo to dobré, až na výsledek
Anglický brankář Green právě dostal nevídaný gól na 1:1
Anglický brankář Green právě dostal nevídaný gól na 1:1 | Foto: Sport

Rustenburg - Nic nedostanete zadarmo, ani za zásluhy, že jste vynalezli fotbal. Angličané znají tento sport ze všech zemí nejdéle, přesto jim to nebylo v prvním zápase na světovém šampionátu nic platné.

Bojovněji naladění Američané vyválčili z utkání s Anglií bod po remíze 1:1. Dostali se k ní především díky tomu, že ve 40. minutě anglický gólman Green pustil branku, o níž se bude dlouho mluvit nejen v amerických a britských pubech.

Čtěte více:

"Vše bylo dobré, kromě výsledku," poznamenal po zápase kouč Angličanů Fabio Capello a o hrubce brankáře pomlčel. Řekl jen, že věří v úspěch v dalších střetnutích s Alžírskem a Slovinskem. Anglie má teoreticky lehkou skupinu a tak nemusí ztrácet hlavu.

Jeho tým přitom prožil snový začátek turnaje. Už po třech a půl minutách vzájemného oťukávání prošel míč přes Heskeyho doprostřed pokutového území, kam nabíhal málo pokrytý Steven Gerrard. Náhradní kapitán, který převzal pásku po zraněném Rio Ferdinandovi, vstřelil nejrychlejší gól šampionátu.

Sobota byla vůbec dnem rychlých gólů. Angličané překonali Korejce (ti Řekům vstřelili branku v 7. minutě) i Argentince (proti Nigérii skórovali v 6. minutě).

Čekalo se proto, že s rychlým náskokem v zádech budou Angličané kontrolovat hru a držet Američany daleko od své branky. Ne vždy se jim to dařilo.

Greenův černý okamžik

Měli mírnou převahu, z níž se však už nenarodila akce podobná Gerrardově z úvodu zápasu.

Obrovskou komplikaci pak favoritům zápasu připravil brankář Green. Ve 40. minutě pustil gól, který se vídá v žákovských soutěžích. Američan Clint Dempsey tancoval s míčem pětadvacet metrů od jeho branky, pak vypálil a všichni čekali, že Green míč jistě zkrotí.

Balón Jabulani však předvedl zvláštní úskok a vypadl z Greenových rukavic. Marně se po něm anglický gólman natahoval, Američané slavili vyrovnání.

Greenův černý okamžik | Foto: Sport

Steven Gerrarda si myslí, že Green nejspíš doplatil na nevypočitatelné chování míče, s kterým se letošní MS hraje. "Takové věci se prostě stávají, o tom míči už tenhle týden mluvilo hodně lidí. Trochu nás to zaskočilo, ale za Robertem stojíme," prohlásil Gerrard.

Howard opakem Greena

Naopak na počátku druhé půle se ukázalo, jakou oporou je pro tým USA brankář Howard. Ač byl v první půli ošetřován po střetu s Heskeym, vytáhl dva zázračné zákroky. Zejména ve chvíli, kdy na něj sám nabíhal nekrytý Heskey, předvedl fantastický postřeh.

Angličané, a to je nutno přiznat, v posledních dvaceti minutách více stáli o tři body a tlačili soupeře před jeho branku. Trenér Capello pustil na hřiště dlouhána Crouche, ale ani to nebylo moc platné. Rooney se spíše hledal a zaujal jen dalekonosnou střelou těsně vedle Howardovy branky.

Anglie si vytvořila pár příležitostí, přesto tu největší v druhém poločase měl na opačné straně hřiště Altidore. Američan se probil před Greena a ten jen s velkým štěstím vytlačil jeho ostrou ránu na tyč. "Za to, že jsme se vrátili do zápasu, může skvělá snaha celého týmu," řekl americký trenér Bradley.

Evropské týmy tak i po zápase Anglie - USA zůstávají na turnaji bez vítězství.

Anglie - USA 1:1 (1:1)

Branky: 4. Gerrard - 40. Dempsey. Rozhodčí: Simon - Hausmann, Braatz (všichni Braz.). ŽK: Milner, Carragher, Gerrard - Cherundolo, DeMerit, Findley. Diváci: 38.600.

Anglie: Green - Johnson, Terry, King (46. Carragher), A. Cole - Lennon, Lampard, Gerrard, Milner (31. Wright-Phillips) - Rooney, Heskey (79. Crouch). Trenér: Capello.
USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Onyewu, Bocanegra - Dempsey, M. Bradley, Clark, Donovan - Altidore (86. Holden), Findley (77. Buddle). Trenér: B. Bradley.